Arguvan’da Yaşayan Göçerler Konut Sorunlarına Çözüm Arıyorlar

Yıllardır Arguvan’da sağlıksız ortamlarda yaşadıklarını belirten göçerler taksitle satın aldıkları araziye ev yapabilmek için destek aradıklarını, seslerini duyurabilmek amacıyla Romanlar buluşmasına katıldıklarını açıkladılar.

Arguvan’da Yaşayan Göçerler Konut Sorunlarına Çözüm Arıyorlar
Arguvanlı bir grup göçer ev yapmak amacıyla 2017 yılında Hazinenin mülkiyetine ait Arguvan Bozan Mahallesi sınırlarında 41.900,00m2 yüzölçümlü taşınmazı satın almışlardı aldıkları taşınmazın taksitlerini ödemeye çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Romanlar Buluşması'na Arguvan’da yaşayan Göçerler (El emeği elek, kalbur yaptıkları için Elekçi olarak’da adlandırılır) adına bir gurupta katıldı.Arguvan’da yıllardır daimi olarak yaşayan ve Romanlar buluşmasına gidenler en önemli amaçlarının konut sorunlarına çözüm üretilmesi olarak açıkladılar.

Arguvanlı göçerler yaptıkları açıklamada şunları belirttiler.
Bizler imkânsızlıklar yüzünden çocuklarımızla birlikte özellikle Arguvan Bahçelievler mahallesinde heyelana maruz kalmış, altyapı hizmeti yeterli olarak verilmeyen, sağlıksız ortamlarda gecekondu türü evlerde yaşamaya çalışıyoruz. Yıllardır da sorunlarımızı dile getirmeye gayret ediyoruz, yaptığımız tüm başvuru ve girişimlere rağmen sorunlarımıza çare bulunulmadı. Bizler mağdur ailelerimize konut yapılabilmesi amacıyla Hazineye ait olan bir arsayı kendi imkânlarımızla ve taksitle aldık, taksitlerini halen zor şartlarda ödemeye çalışıyoruz. Amacımız aldığımız, borcunu ödemeye çalıştığımız arsaya evler yapıp mağduriyetten kurtulmaktır. Ancak bizlerin ekonomik durumu ve şartlarımız evleri yapmaya imkân vermemektedir.

Arguvanlı göçerler olarak bizlerde sesimizi duyurmak sorunlarımızı dile getirdiğimiz dilekçemizi ve yine mağduriyetimizi gören Arguvan’daki bazı STK’lar ve yine bazı muhtarların imzaladığı dilekçeyi vermek, imkan olursa bire bir sorunumuzu anlatabilmek amacıyla Romanlar buluşmasına katıldık dediler.

www.arguvanhaber.com

 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 06:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56