ARGUVANDAKİ YAYLACILAR DOLANDIRILDI

Hayvanlarının ŞAP salgınıyla kırılmasının yanı sıra peynirlerinin parasını ödemeyenlerin mağdur ettiği üreticiler, ilgili ve yetkili kurumlardan yardım beklediklerini ifade ettiler.

ARGUVANDAKİ YAYLACILAR DOLANDIRILDI
Arguvan Çakmak yaylasında hayvancılık yapanlar, dolandırıldıklarını iddia ettiler.
Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiricisi yaylacılar, peynirlerini satın alan baba oğlun, aldıkları peynirlerin parasını ödemediklerini… Geçen yıl, Elazığdan gelen peynir alıcısının, ilk alışında para ödeyerek üreticinin gözünde güven sağladığını… Daha sonra aldığı peynirlerin parasını, aradan bir yıl geçmesine karşın hâlâ ödemediğini… Bu durumda emeklerinin karşılığını alamayarak mağdur olduklarını… Yetkililerden bu konuda bilgilendirme, yol gösterme anlamında yardım beklediklerini… Savcılığın da bu duruma kayıtsız kalmayacağını umduklarını dile getirdiler.
Dolandırıldığını iddia eden üreticilerden birkaçının ifadesi:
Kınıklı Tahsin İncesu: “Geçen yıl Elazığ’dan Çakmak yaylasına gelerek, peynirlerimizi satın alan; ama paramızı vermeyen Mehmet Yıldırım ve oğlu Hasan Hüseyin Yıldırım’dır. Mehmet Yıldırım, başını namazdan kaldırmayan, bir bile değil, üç ay oruç tutan pek Müslüman biriydi. Bir bizi değil, tüm Çakmak yaylasını dolandırdı.”
Narmikânlı Hüseyin Pehlivan: ” Mehmet Yıldırım ve oğlu Hasan Hüseyin Yıldırım, geçen yıl kilosu 4 lira70 kuruştan peynirlerimizi topladılar. Paramızı ödemeden gittiler. Sadece bizi değil, tüm Çakmak yaylasını soydular. Şimdi de kendisini tanımayan başka yaylalardaki insanları dolandırıyordur. Yetkililer, derdimizi duysun. Bir şeyler yapsın artık.”
Karahüyüklü Hikmet Duvarcı: “6 ay Karahüyük’ün mezrası Bemere’de kalıyoruz. 6 ay da Çakmak yaylası Gözeler yöresinde kalıyoruz. Geçen yılki peynir paralarımızı Elazığlı Mehmet Yıldırım ve Hasan Hüseyin Yıldırım, hâlâ ödemediler. Cevizlidere, Garip yaylası, Çakmak, Su geçit, Çakşak, Yoncalı, Urum Harabesi, Işkın, Kızıltaş, Çadırlı yaylası… Hepsini soydular. Yetkililer sesimizi duysun. Emeğimizi soyguncularda koymasın. Toplamda 400 bin liramızı çarpmıştır, tüm yaylacılardan.”
Narmikânlı Vahap Eren: “Benim de paramı ödemedi bu şahıslar. Telefonlarıma cevap vermediler. Elazığlı biriyle haber yolladım. Paramı vermiyorsa ben Elazığ’a geleceğim, dedim. Narmikânlı beş kişiden üçü tehditle hakkını aldı. İkisi, tehdit etmediğinden parasını alamadı. Geçen yıl soyulduk; bu yıl peynirlerimizi Sivas- Divriği’ye götürüp orada satıyoruz. Tüm Çakmak yaylasını 3 yüzle 4 yüz bin lira arasında dolandırdılar Mehmet ve Hasan Hüseyin Yıldırım. Telefonlarını da vereyim mi size?”
Hayvanlarının ŞAP salgınıyla kırılmasının yanı sıra peynirlerinin parasını ödemeyenlerin mağdur ettiği üreticiler, ilgili ve yetkili kurumlardan yardım beklediklerini ifade ettiler.
 
Sultan KILIÇ       
 Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56