ARGUVAN’DAN KISA HABERLER

Arguvan’dan kısa haberler

ARGUVAN’DAN KISA HABERLER

ARGUVAN'IN HEYELAN ARAŞTIRMASI DEVAM EDİYOR

Arguvanlıların merakla beklediği Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile yaptırılan heyelan araştırma çalışması halen devam ediyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi uzman Sami Ercan; Heyelan sebebinin bulunması için en az iki yağış dönemi inceleme yapacaklarını ve acele edilmemesini istedi.

Parti gözetmeksizin, Arguvan’a yatırım yapmayan, kalıcı ve ciddi bir hizmet vermeyen siyasetçilerin yeni bahanesi de heyelan araştırma çalışması oldu.

MALATYA'NIN 25 YILLIK GELİŞİM PLANLAMA RAPORUNDA ARGUVAN İLE İLGİLİ ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMA

ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli Planlama Bölgesi 1/100.000 Çevre Düzeni Planı Raporunda Arguvan ile ilgili bölümde; Mevcut yerleşimlerin heyelan ve kaya düşmesi riski olan alanlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Bu alanların boşaltılması ve imar planında ilçenin kuzeyinde önerilen gelişmelerin de durdurulması öngörülmektedir. 2040 yılı için yeni yerleşim alanı gerekli görünmemektedir denildi.

ARGUVAN VE ÇEVRESİ SALLANDI

Arguvan ve çevresinde onlarca artçılar ve hafif şiddetli depremler oldu. Bölgede yaşayanların endişesi devam ediyor. Elazığ Fırat Üniversitesi Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Feyzi Bingöl, Elazığ'ın çevresindeki Bingöl-Kiğı ve Malatya'nın Hekimhan ilçelerinde meydana gelen depremlere dikkat çekerek, "Bu bölgede ileride 6.5-7 büyüklüğünde bir deprem olasılığı var" dedi.

BAHÇELİEVLER MAHALLESİNDEKİ HEYELAN MAĞDURLARININ SORUNU ÇÖZÜLMÜYOR

Arguvan Bahçelievler Mahallesinde heyelan nedeniyle mağdur olan vatandaşlara yeni konut yapılma sözleri halen gerçekleşmedi.

ABDAL MUSA KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANINDAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMA

Arguvan Abdal Musa Kültür Derneğinin (Cem Evi)  genel kurulu 12.12.2015 tarihinde yapılmış, Soner Üstün yeniden Başkanlığa seçilmişti. Soner Üstün’ün genel kuruldan sonra yaptığı açıklama kamuoyunun dikkatini çekti.

Yapılan açıklamadan bir bölüm,

“Genel kurul’a sözde demokrat, sözde emeğe saygı gösteren bazı siyasiler müdahil olmuşlar, derneğin üyesi dahi olmayan siyasiler birileri aracılığı ile genel kurulu yönetmek amacıyla divan'a teklif ettirilmiş ancak divanda görev almalarına müsaade edilmemiştir. Arguvan’da son aylarda açıkça görülen, toplumun geleceği değil yalnızca kendi kişisel siyasi geleceklerine alet etmek amacı ile kısmen de olsa başardıkları bazı kurumları ve bazı sivil toplum örgütlerini ele geçirme planlarının içine Abdal Musa Kültür Derneğini alma girişimlerine bu günkü örnekte olduğu gibi asla müsaade edilmeyecektir”

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMASINA DEVAM EDİLİYOR

Arguvan’da Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce Arazi Toplulaştırma Projesi bir süredir uygulanmaya başlamıştı. Arguvan ilçe merkezinde bürosu bulunan toplulaştırma bürosu çalışmalar hakkında vatandaşa bilgi veriyor. Proje, tarım arazilerinde parçalanmayı azaltmak, her tarlayı yol ve sulama ağıyla irtibatlandırmak, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıpları önlemek ve yakıt tasarrufu sağlamak, işlenebilir arazi miktarını artırmak ve sulu tarıma geçilerek alternatif ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor.

KÖYLERDE İÇME SUYU ABONELİKLERİ YAPILIYOR

MASKİ bir süredir gönderdiği ekiplerle Arguvan’ın Mahallelerinde (Köylerde) su sayaçlarını bağlayıp abonelik işlemlerini yapıyor. İçme suları daha önce belirlenen ve açıklanan tarife üzerinden ücretlendiriliyor. Bir çok Mahallede (Köyde) tamamlanan abone yapma çalışmasının tüm Arguvan’da tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Maski Arguvan’da tahsilât veznesi de açmıştı.

Malatya’nın Büyükşehir olmasından İçme Suyu, Kanalizasyon gibi hizmetler MASKİ’ye bağlanmıştır. Arguvan’da Mahallelerin (Köylerin )  Büyük bölümünün alt yapısı eski veya yetersizdir, iyileştirme yapılması veya yenilenmesi gerekiyor. İlçede kurulan MASKİ şefliği mevcut alt yapılardaki arızaları ve sorunları gidermeye çalışıyor. 

YONCALI BARAJININ YAPIMI DEVAM EDİYOR

Arguvan’da yapımı uzun yıllardır devam eden geçen yıl itibari ile yapımı hızlandırılan Yoncalı Barajı ile ilgili bilgi veren DSi 9. Bölge Müdürü Okan Bal, Barajın Arguvan’da 17 bin hektarı sulayacağını belirtti. Bölge Müdürü Bal, barajın tünelinde de çalışmaların kısa süre sonra başlayacağını kaydetti. Tünellerle ilgili ihalesinin önümüzdeki ay yapılmasının planlandığını anlatan Bal, Yoncalı Barajı'nın 2018'de bitirilmesini öngörüldüğünü söyledi.  

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ÇİNLİ FİRMAYA PLAKET

24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla Arguvan’da tören düzenlendi. Törende Çinli Maden firması plaketle ödüllendirildi. Çinli firmaya özellikle öğretmenlerin özel gününde neden plaket verildiği anlaşılamadı.  Çinli firmanın faaliyetleri Arguvan’da Akören-Yeniköy bölgesinde devam ediyor. Kısa süre öncesine kadar duyulan dinamit patlatma sesleri çalışmalara kış dolayısı ile ara verdiği için şimdilik duyulmaz oldu.

ARGUVAN’A YENİ MADEN ŞİRKETLERİMİ GİRİYOR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Duyurusu 17.12.2015

MALATYA ili ARGUVAN, ilçesi Kuyudere Mahallesi; Örencik Mevkii, Billi Mevkii, Kıcıkkayası Mevkii, ve Yeniköy Mahallesi Zeyve Mevkii mevkiindeki ………………….. tarafından yapılması planlanan A.R: 201300362 Ruhsat Nolu Sahada IV. Grup Bakır Madeni Arama Faaliyeti projesi ile ilgili olarak MALATYA Valiliğimize sunulan dosyayı PTD Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

CHP’NİN KARDEŞ BELEDİYE PROJESİ ARGUVANA ARAÇ TEMİNİNDE ÖNEMLİ KATKI SUNDU 

CHP'nin "Kardeş Belediye" projesi kapsamında imkanı az olan belediyelere katkı sunulması hedefleniyor. Bu kapsamda Ataşehir, Beşiktaş ve Avcılar belediyelerinin Arguvan’a gönderdiği araçlar hizmetlerde kullanılıyor. Araçların temininde CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın önemli katkısı bulunuyor.

İTFAİYE YAZ DÖNEMİNDE OLUMLU NOT ALDI

Arguvan’da yıllardır özellikle yaz aylarında çıkan yangınlarda yetersiz olduğu görülen İtfaiye teşkilatı Malatya’nın büyükşehir olması sonrasında ilçe belediyesinden alınarak büyükşehire bağlanmıştı. Büyükşehir itfaiyesi de Arguvan'a yaptığı araç takviyesi ve eğitimli personel ile yangınlara müdahale edilmesini hızlandırdı geçmiş yıllara göre hizmet kalitesini de artırdı. 

YOLLARIN ASFALTLAMA ÇALIŞMASI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Arguvan’da bir süre önce şantiye kurarak yolları asfalt yapma çalışması başlatmıştı. Büyükşehir Belediyesinin 2015 yılında yapmayı hedeflediği 60 km yolun büyük bölümünü yaptı. Yol yapım çalışmasına gelecek sezonda devam edileceği öğrenildi.

SOKAK HAYVANLARININ AKİBETİ

Arguvan’da önemli bir sorun haline gelen sokak hayvanları ile ilgili yapılması gereken bir çalışmanın yapıldığı ancak yapılan çalışma sonrasında toplatılan hayvanların akıbetinin ne olduğu merak konusu oldu.

İŞKUR ARGUVAN’DA

Malatya İŞKUR İl Müdürlüğü, toplum yararına çalışma programları kapsamında Arguvan’da onlarca kişiye iş imkânı sağlıyor. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında (İlçe Belediye, Orman, Milli Eğitim vd.) toplum yararına işlerde çalıştırılanlar özellikle kış aylarında bu imkânın tanınmasından oldukça memnunlar.

YAMADAĞI SU DAVASI SESİZLİĞİNİ KORUYOR

Yamadığı yaylalarında Arguvan'a ait olan ve Hekimhan’a götürülmek istenen suyun götürülmesine karşı çıkılmış ve dava açılmıştı. 2013 yılında açılan su davası Arguvan Belediyesi sorumluluğunda devam ederken, kamuoyu gündeminde Arguvan genelini ve geleceğini ilgilendiren birçok konuda olduğu gibi su davası da konuşulmayan konulardan birisi oldu.

ARGUVAN CHP GENEL KURULU TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

CHP’de Malatya’nın kalesi Arguvan !

Arguvan’ın 49 mahallesinin büyük bölümünde CHP üyesi bulunmasına rağmen hiçbir mahallede sandık kurulmadan delegeler belirlenip yazıldı. Yönetim kurulu ve il delegeleri de yazılan delegenin bir gün önce mesaj ve telefonla çağrıldığı genel kurulda belirlenmiştir. Her konuda üyelerine SMS ile bilgilendirenler olağan genel kurul sürecinin hiçbir aşamasında üyeleri SMS ile bilgilendirmediler. Sürecin üyelere bildirilmemesi nedeniyle tüzük gereğince delegelerin belirlenmesine ve seçim yapılmamasına yönelik itiraz haklarını üyeler kullanamadı. Arguvan’da CHP üyelerinin en doğal hakkı olan SEÇME ve SEÇİLME hakkı elinden alındı.

Genel kurul süreci bitirildikten sonra 28 Kasım 2015 Cumartesi günü akşama doğru SMS ile üyelere aşağıdaki mesaj gönderilmiştir.

CHP ARGUVAN: BUGÜN GERÇEKLEŞEN OLAĞAN İLÇE KONGREMİZİN HABERİNİ 19.30 ANA HABER BÜLTENİNDE UYDU KANALI MALATYA ERTV’DEN İZLEYEBİLİRSİNİZ.


Hz. Ali der ki: Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz.


www.arguvanhaber.com

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56