ARGUVAN'DAN MUHARREM BAYRAM HAYTAP TOPLANTISINA KATILDI

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram'ın HAYTAP toplantısında yaptığı konuşma; Yalnızlığın, çaresizliğin, kaderine terk edilmişliğin ve dışarıdan gelen avcıların en zalim olduğu Malatya’nın Arguvan ilçesinden geliyorum. Doyumsuz olan aç gözlü sistemleri bizim gibi dernekler ya da doğasever insanlar yenecektir. Eğer biz bu aç gözlü sömürü sistemlerini yenemezsek işte o zaman doğa bu sistemlerden intikamını alır, kötü olanda doğanın intikamını almasıdır. Doğanın intikam bedeli yeryüzü ve insanlık için ağır olur.

ARGUVAN'DAN MUHARREM BAYRAM HAYTAP TOPLANTISINA KATILDI

21-23 Haziran 2014 tarihleri arasında Antakya -Hatay'da yapılan HAYTAP- Hayvan Hakları Federasyonu 7. Ulusal Temsilciler Toplantısında Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram’ın yaptığı konuşma. 


Ben otuz yıllık arıcıyım doğayı ve hayatı nefes nefes yaşadım, Acılarını ve sevinçlerini çiçek kokusunu ve ölüm kokusunu.

Yağmuru seviyorum diyorsun

Şemsiye açıyorsun.

Güneşi seviyorum diyorsun

Gölgeye kaçıyorsun.

Çiçeği ağacı seviyorum diyorsun

Hızar makinası kullanıyorsun.

Kurdu kuşu böceği seviyorum diyorsun

Kimyasal otomatik silah kullanıyorsun.

Yurdumu çocuğumu seviyorum diyorsun

Yeryüzünü cehenneme çeviriyorsun.

Yalnızlığın, çaresizliğin, kaderine terk edilmişliğin ve dışarıdan gelen avcıların en zalim olduğu Malatya’nın Arguvan ilçesinden geliyorum. Dostlar merhaba. Ayrıca bu organizasyona emeği geçen herkese en içten saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. İyiki varsınız.

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Malatya’da bir ilktir. Malatya’nın ekonomik olarak en geri kalmış fakat kültür olarak en ileri olan bu ilçede böyle bir derneğe neden ihtiyaç duyuldu.

 -  Yerli ve yabancı özellikle Çinli maden şirketleri ilçemiz sınırları içindeki yer altı maden kaynaklarını karış karış kapatmışlardır. Arguvan halkı her şeyde olduğu gibi bu konudada yok sayılmıştır. Maden şirketlerinin talanıyla doğamızı, kaynak sularını, tarım alanlarımızı ve yaban hayatımızı nasıl bir gelecek bekliyor bilmiyoruz. Bunun korkusu ve endişesi içindeyiz.

 -Hiç ağaçlandırma yapılmadığı halde, çok az olan ormanlarımız mangal kömürü işletmelerine açılmış, ağaç kesimi çok kısa aralıklarla tekrarlanıyor. Bundan dolayı orada gizlenen ve yaşayan ayı, kurt, dağ keçisi gibi yaban hayvanları hemen hemen yok olmak üzere.

 -Kanalizasyon sularının kontrolsüzce derlere akması ve başka ilçelere verilmesi planı bizi endişelendiriyor.

 -Genel avlak, devlet avlağı, özel avlak, ava açık alan gibi isimler altında özellikle ilçemiz yıllardır ava açık bırakılmıştır. Bunun sonucu yaban hayatımız ve doğamız darmadağın olmuş ve son yıllarda ilçemizin yaylaları ve tarım alanları çekirge istilalarına uğramıştır.

Herşeyde olduğu gibi Arguvan halkı bu konuda da yok sayılmıştır

Özellikle bu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum Arguvan ilçe Av komisyonu kararı ve komisyon üyeleri, İlçe Kaymakamı Başkanlığında, İlçe Emniyet Amiri, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı ve bir yıldır bizim girişimlerimizle titiz bir çalışma yapan ve rapor sunan ilçe  Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili.

Komisyon kararını okuyorum

İlçemiz sınırları dahilinde sayıca azalan ve popülasyonlarındaki birey sayıları azalan ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan olan av hayvanı türlerinin belirli bir süre korunması ve bunların bir av yılı avlanmasının yasaklanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

İl av komisyonu bu kararı yok saymıştır. Belki il av komisyon üyeleri Arguvan’a hiç gelmemişlerdir.

Avcılar dernek başkanı hariç o da avlanmak için. Komisyon üyesi olan ve ilçenin ava açık olması için en çok kulis yapan Avcılar dernek başkanını yasak alanda onlarca hayvanı katlettiği için jandarmaya yakalattık ve hakkında kanuni işlem yaptırdık. Durumu sizlerin ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Bunlar yaşanırken bir yıl gibi kısa bir süre içinde derneğimiz ne yaptı?

Daha önce belirttiğim gibi derneğimiz doğal hayatı koruma adı altında, zorunluluktan ve ihtiyaçtan dolayı Malatya’da kurulan ilk dernektir.

-Dört merkez Mahalle ve 45 Köy Muhtarlarının tümünün katılımı sağlanarak binlerce kişi ve onlarca milletvekilinin katılımı ile imza kampanyası düzenlendi. İmza kampanyalarımız başta ilçe Kaymakamına, Milli Parklar Bölge Müdürlüğüne, Milli Parklar il Müdürlüğüne ilçenin ava kapatılması talebiyle verildi.

-Av sezonu süresince İlçe merkezi ve tüm köylerin desteği ve onlarca üyemizin katılımıyla ilçe sınırları içinde nerede bir el silah ateş edilirse oraya anında yetişip avcılara ilçemizin doğal durumunu anlatıp neden avlanmamaları gerektiği konusunda bilgi verip uyardık.

-Kamuoyunun duyarlılığını artırmak ve dikkatini çekmek için İlçe Kaymakamı, Milli parklar Bölge Müdürünün ve binlerce Arguvan halkının katılımıyla 100 tane keklik doğaya salındı.

Doyumsuz olan aç gözlü sistemleri bizim gibi dernekler ya da doğasever insanlar yenecektir. Eğer biz bu aç gözlü sömürü sistemlerini yenemezsek işte o zaman doğa bu sistemlerden intikamını alır, kötü olanda doğanın intikamını almasıdır. Doğanın intikam bedeli yeryüzü ve insanlık için ağır olur.

 “Öldürmekten daha coşku verici bir şey var ise o da yaşmaya izin vermektir”

James Oliver 

Hepinize en içten teşekkür ve saygılar sunarım

Muharrem Bayram-Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı


www.arguvanhaber.com

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56