ARGUVANLILAR ARTIK DÜĞÜN TÜRKÜLERİ SÖYLEYECEKMİŞ!

Koltuklarını korumaya çalışan siyasetçiler; Arguvan ve Arguvan gibi yerlerde nutuk atmaya devam edebilirsiniz. Bizler düğün türküleri söylemeye başladığımızdan sizleri duyamıyor, duysak ta anlayamıyoruz!!!.

ARGUVANLILAR ARTIK DÜĞÜN TÜRKÜLERİ SÖYLEYECEKMİŞ!
    ARGUVANLILAR ARTIK DÜĞÜN TÜRKÜLERİ SÖYLEYECEKMİŞ!

 

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, inşaat çalışması devam eden Arguvan Yoncalı Barajı'nın inşaat sahasında 28.09.2015 tarihinde yaptığı incelemesinde  "Arguvanlılar, artık düğün türküleri söyleyecek, Çünkü bu dev projelerle Arguvan'ın düğün yılları başlıyor" demiş.

 

 Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve buna benzer sözler sarf eden siyasetçilerle yöneticiler kendilerine göre doğru söylüyor olabilirler; hatta yıllardır kulaklarını tıkadıkları istek ve uyarılar onlara “uzaktan” düğün sesi gibi de geliyordur.

 Ancak:.

 Arguvanlıların düğün türküleri söyleyebilmesi için ivedilikle çözülmesi gereken hayati sorunları var.

 

Bunlardan bazılarını kısaca sıralarsak:

 

 1 – HEYELAN:

22.07.2015 tarihinde MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından ihalesi yapılmış olan ve çalışmaları Arguvan’da devam eden “ARGUVAN İLÇE MERKEZİ HEYELAN ARAŞTIRMA “ çalışması sonucunu Arguvanlılar merakla ve endişe ile bekliyorlar.

 

2 - DİNAMİT PATLATMA: Çinli maden firması çalışma sahasında, Yoncalı Barajı inşaatında ve yol yapımı için mıcır üretmek üzere kurulan alanda DİNAMİTLER PATLATILIYOR en önemli SU KAYNAKLARINA yakın yerlerde kaynakların geleceğini tehdit eden patlatmalar tüm itirazlara rağmen bir önlem alınmıyor.

 

3 - ARGUVAN KARAYOLU: Heyelan gerçeğini bilmezmiş gibi yapılıp TRAFİĞE AÇILAN ARGUVAN YOLU, yeniden trafiğe kapatıldı.

 Kısa süre önce açılan yolda iyileştirme çalışması başlatıldı, kalıcı bir çözüm bulmak yerine sürekli güzergâh değiştirip oyalanarak Arguvan’ın geleceği ile oynandığı gibi giderilmesi mümkün olmayan kazalar; can ve mal kayıplarıyla baş başa bırakacak gibi görülen bu yolun da yapılacak iyileştirme çalışmasına rağmen uzun vadede sağlıklı hizmet verip vermeyeceği bilinmiyor.

 

                4-ARGUVAN HEKİMHAN SU DAVASI: Yamadığı yaylalarında Arguvan'a ait olan ve Hekimhan’a götürülmek istenen suyun götürülmesine karşı çıkılmış dava açılmıştı. Su davası sonucu merakla beklenirken özellikle bölgede yaşayanlar Bu güne kadar özgür akan su gözelerinin bundan sonrada özgür akmasını istiyorlar.

 

5-YOLLAR: Mahalle yolları (Köylerle birlikte) bakımsızlıktan ve tozdan geçilmiyor. İlçe merkezi ve mahalleye dönüştürülen köylerin büyük bölümü bu sorunu yaşıyor.

 

6-ALTYAPI:-İçme suyu ve Kanalizasyon alt yapıları birçok yerde içler acısı alt yapısı olmayan yerler olduğu gibi var olan bazı altyapılar insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor.

 

7-EĞİTİM: Eğitimde Arguvan Malatya sıralamasının sonlarında yer alıyor.

 

8-NÜFUS: Resmi kurumların Arguvan’dan taşınmasının yanında İşsizlik nedeniyle genç nüfusun ilçede kalmamasının en belirgin sonucu olarak ilçe nüfusu hızla azalmaya devam ediyor.

 

Bunlara eklenecek ve yazılacak ONLARCA SORUN ile baş başa kalan Arguvan’ın ve Arguvan’da yaşayıp, geçimini Arguvan’dan sağlayanların düğün yılları başladı bile.

 

Koltuklarını korumaya çalışan siyasetçiler; Arguvan ve Arguvan gibi yerlerde nutuk atmaya devam edebilirsiniz.

 

Bizler düğün türküleri söylemeye başladığımızdan sizleri duyamıyor, duysak ta anlayamıyoruz!!!.    

 

Kaleden kaleye şahin uçurdum

Ah ile vah ile ömür geçirdim

        

Ersoy Eren

 

 

.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 08:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Raif Seleciler
Raif Seleciler - 8 yıl Önce

Ersoy bey tek kelimesi ile Arguvan sorunlarını dile getirmissiniz

Ali Rıza Erdoğan
Ali Rıza Erdoğan - 8 yıl Önce

Abi sorunları çok güzel dile getirmişsin Teşekkür ederim sağ olasın

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56