ARGUVANLILAR BİRLİKTE ÇOK ŞEY YAPABİLİR

Gazateci Erhan Kızılyar'ın Yazısı. Hafta sonunda Arguvan Vakfı’nın ‘Eğitime katkı’ amacıyla İstanbul Ümraniye’de düzenlediği geceye katıldık. İyi de ettik.

ARGUVANLILAR BİRLİKTE ÇOK ŞEY YAPABİLİR
Arguvanlılar birlikte çok şey yapabilir
Hafta sonunda Arguvan Vakfı’nın ‘Eğitime katkı’ amacıyla İstanbul Ümraniye’de düzenlediği geceye katıldık. İyi de ettik. 
İyi ettik çünkü gözlerimizi dünyaya açtığımızda ilk nefesimizi aldığımız o toprakların insanlarıyla bir araya geldik. Biz ilçenin etkinliklerine son dönemlerde katılanlardandık ve her etkinlikte yıllardır görmediğimiz yüzlerle karşılaşıyorduk. O gecede de 1971’de Arguvan Ortakokulu’nda aynı sıralarda okuduğumuz ve 40 yıldır görmediğimiz çocukluk arkadaşımız Ali İhsan Kaplan ile karşılaştık.  Bu benim için ne kadar önemlidir bunu ben bilirim. 40 yıl öncesine dönmek, 40 yıl sonra sıra arkadaşınla karşılaşmak müthiş bir şey. Vakfa öncelikle bunun için bir teşekkür borçluyum.
Doğrusu ben bu kadar iyi bir organizasyon beklemiyordum. Arguvanlının büyüklüğüne yakışır bir birliktelik sağlanmıştı. Salon doluydu. Bunda Vakıf kadar derneklerinde katkısı elbette büyüktü. Vakıf yönetimi ve dernekler iyi iş çıkarmışlar. Başta katılımcılar olmak üzere, Vakıf yönetimi ve derneklerde bir tebriği hak ediyorlar.
Eğer verilen sözler tutulursa Arguvanlı gençler için de epeyce bir burs sağlandı. O katkıyı sağlayanlara da teşekkür. 
Bayağı bir yağlı gidiyor yazı değil mi (!) Olsun.
Güzel yemekler yağsız, tuzsuz, susuz olmaz.
Allah Arguvanlıyı; yağsız, tuzsuz, susuz bırakmasın..
Güzel şeyler yapınca durmamak gerekiyor. Yürüyüş borusunu belli ki hep Vakıf, dernekler ve Belediye birlikte çalacak. Burda uyum olduğu sürece güzel şeyler üretmek zor değil. Vakıf Yönetimi asla geri adım atmamalı asla durmamalı. Aslı zorluklar karşısında yılmamalı derim. Biliyorum Arguvan hala fakir, hala muzlum ve hala masum. Mazlum ve masumlar hep haklıdırlar. En çok onlar konuşmalılar. Susmayalım ve durmayalım.  
Kaymakam Mehmet Maraşlı genç bir insan. Gençler hep idealist olurlar. Bende ilik memurluğa başladığım 1980 yılındaki hizmet sevdamı, çalışma aşkımı hiç bir zaman bulamadığımı söylemeliyim. Genç kaymakam Arguvan için şanstır. Yaklaşımını da tek cümlesiyle gördüm. Bir küçük hizmet işini paylaştığımda aldığım yanıt
-“Birlikte bir şeyler yapılabilir.” oldu
Bu cümle enfes. Ben yaparım, ben yapacağım... Ben..Ben.. Tabiki işin çoğu onda. Ama ben merkezli bir yaklaşım doğru bir yaklaşım değil çözümler için.  Hayat ta hep “Birlikte birşeyler yapılabilir"
Kendisini çok iyi tanımıyorum ama o cümlesi yaklaşım tarzı çok çok iyi. Ozaman bizlerde demek ki Devletimizin en büyük temsilcisi konumunda olan Maraşlı’nın şahsında “Devletimizle birlikte halk olarak bir şeyler yapabiliriz” diyebiliriz.
 Söyledi Belediye Başkanımız Hüseyin Taştan. TOKİ ile görüşmelerimiz sürüyor. Konut projesi var. Çok önemlidir. 1970’li yılarda Ortaoukul okurken tabelada nüfus 2400 yazardı. Şimdi geçen yaz gördüm 1800’lerde. İlçe olmasa belediye gidecek nerdeyse. On bin nüfusla Malatya büyükşehir olamıyor. Nüfusun değerini düşünün. İnsanın olmadığı yerde medeniyet olmaz.
Arguvan’a nüfus çekecek proje üretmek gerekiyor. TOKİ projesi önemli ama. TOKİ olmasa bile başka yollar bulunmalı. Hayali olmayanın gerçeği olmazmış. Hayal kuralım az. Çokmu uçuk olur bilmiyorum ama Urunun Düzü diye bir yer var. O tarafa doğru arsa üretilip uydu kentler oluşması sağlanamaz mı? Mesela 100 adet200 adet , 300-500 metrekare konut arsalar üretilip başta emekli olanlar olmak üzere büyük kentlerde yaşayanlara satılamaz mı. 200 adet arsa üretilse 10 bin liradan verilse 2 milyon lira. Eski parayla iki trilyon. Yarısını araziye ver. Yarısı da belediye ya kalır..Onunla da altyapısını falan yap. Al sana proje al sana biraz kaynak. 10 bin liradan o arsaların hemen hemen hepsi satılır. Eminim kentlerde bunalan emeklilerde buna ilave birçok insanımızda iyi kötü gelip kendi memleketlerinde bir yerleri olsun isteyeceklerdir. Köylerde var denilebilir yerleri ama ilçede olmak daha düzenli planlı bir yerde olmak herkesin tercih edeceği bir alternatif olur. Yani böyle bir şey hemen büyük kentlerde bunalmış insanlarımız için iyi olacak, hem Arguvan ilçemiz için iyi olacak. 
Bakın yüzlerce öğrenciye burs veriyorsunuz. Bu burs verilen Arguvanlı gençlerin yirmisi-otuzu yaz boyu gidip Arguvan’da bu projenin alt yapısında çalıştırılabilir. Olamaz mı acaba? Hem onların kaynaşması sağlanabilir, hem bir hizmeti gençlerin üretmesi sağlanabilir, hem onlara üç ayda birşeyler kazanmaları sağlanmış olabilir. Neyse Kaymakam Maraşlı’nın dediği gibi ‘Birlikte bir şeyler yapılabilir.’ Bizce bir şeyler değil çok şey yapılabilir. Yeter ki birlik olalım. Ama birlik olunca da durmayalım ve yararlı olacak projeler üretip uygulayıp hayata geçirelim. Bu Arguvanhaber’de ilk yazı. Aslında birazda kendimi tanıtmam gerekirdi. Umarım başka zamana. Ancak şu kadarını söyleyeyim, Arguvan ile ilgili gelişmeleri çoktandır bu siteden takip ediyordum. Ersoy Eren ilçe için iyi bir hizmet üretmiş.  Çok ta iyi niyetli bir insana benziyor. Ayrıca bu sitenin yazarı Rıza Parlak benim otuz yıllık arkadaşım. Ve kendisinin nasıl; yürekli, üretici, paylaşımcı, fedakar bir insan olduğunu bilirim. Belki çok sık yazmayacağım ama Arada bir de olsa onlarla aynı yerde olmak ve en önemlisi Arguvanlılarla birlikte olmak benim içinde mutluluk verici bir durum. Buna vesile olan Ersoy Eren’e de teşekkür etmeliyim.

Erhan Kızılyar/Gazeteci  
 
 
 
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56