ARGVANDA ŞAP (DABAK) HASTALIĞI

Malatyanın bazı bölgeleri ile birlikte Arguvanda da bir süredir görülen Şap (Dabak) hastalığı salgın olarak halen devam ediyor.

ARGVANDA  ŞAP (DABAK) HASTALIĞI
Arguvan’da ilçenin kuzey dağ köylerini dolaştım. Şotik’ten Sivas’a kadar Çakmak yaylasındaki çadırlara konuk oldum.
Hayvancılığın bilinçli yok edilmesinin yanı sıra dağlarda hayata tutunmaya çabalayan insanların, kaderlerine terk edildiklerine de tanık oldum.
Süt paralarını gasp ederek kaçanlardan tutun da kuzulara küpe takarak parasını göçer vatandaşlardan alıp, bunun yarısını devletten alacaksınız, diyerek ardına bakmadan gidenlere kadar. Küpe parasının yarısının devlet tarafından kendilerine ödenmediğini, kendilerinin de bir şey yapamadığını anlatıyorlar.
Gezi yazımı yazacaktım; ama bu durum acil olduğundan hemen yazmak gereğini duydum.

                 ÇAKMAK YAYLASI ŞAPTAN KIRILIYOR
Bir aydan fazla bir süredir hayvanlarının şap (dabak) hastalığıyla boğuştuklarını… Sığır ve koyunların iştahsızlık, sütlerinin azalması, yüksek ateş, ayak altlarının yumuşaması, yaylıma gidemeyecek kadar topallaması… Ben oradayken komşu çadırdan bir inek öldü haberi geldi.
Konuk olduğum Narmikânlı (Yazıbaşı) Hüseyin ve Nevruz Pehlivan ailesinin 300 koyundan 25 kadarını yaylıma gönderemediğine… İki koyunun ateşler içerisinde yandığına. Hayvanların başlarına kargaların üşüştüğüne… Her sabah en az iki koyunun daha topalladığına ve sürüden ayrılmak zorunda kaldığına tanık oldum.
Nevruz Pehlivan’a soruyorum, Arguvan Tarım İlçe Müdürlüğünden gelip hatırınızı soruyorlar mı, diyorum. Bizim hatırımızı sormasınlar. Hayvanlarımızın hatırını sorsunlar. Çok üzülüyorum, hayvanlarımız hep hasta diyor.
Hüseyin Pehlivan, şap hastalığının tüm Çakmak yaylasındaki sığır ve davarları sarmış olduğunu… Tüm sürülerde pek çok hayvanın şaptan dolayı kendi hayvanlarının durumunda olduğunu söylüyor.
Hasta hayvanların az da olsa sütlerini sağdıklarını… Bu sütleri köpeklere verdiklerini… Artanı da toprağa döktüklerini söylüyorlar. Bunun ne kadar doğru (!) olduğunu vatandaşa anlatıyor mu Arguvan Tarım İlçe Müdürlüğü uzmanları ?
Kemal Türk, Çakmak yaylası şaptan kırılıyor. Tarım müdürlüğündekilere Gittim, söyledim, gelip ilaç tedavisi yapın, dedim. Bana 7 çeşit şap hastalığı var. Sizdeki hangisi? Elimizdekini versek de faydası olmaz. Sizin hayvanlardaki şapın ilacı da bizde bulunmaz, dediler diyor.
Videolarını ve fotoğraflarını izinlerini alarak çekiyorum. Yazacağımı söylüyorum. Yaz, diyorlar.
Bu salgından Arguvan Tarım İlçe Müdürlüğünün haberi mi yok? Haberi var da gizliyor mu? Hangi sıklıkta yaylaları şöyle bir gezip hayvanların hatırını soruyorlar? Merak ediyoruz.
 
Sultan KILIÇ      [email protected]

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56