ASMACA KÖYÜ ÖMERAĞA MEZRASINDA SAĞLIKSIZ SU SALGIN HASTALIĞA NEDEN OLDU

Arguvan Asmaca köyü Ömerağa mezrası içme suları kirlenmesinden dolayı salgın hastalıklar baş gösterdi.

ASMACA KÖYÜ ÖMERAĞA MEZRASINDA SAĞLIKSIZ SU SALGIN HASTALIĞA NEDEN OLDU
Arguvan Asmaca köyü Ömerağa mezrası içme suları kirlenmesinden dolayı salgın hastalıklar baş gösterdi. Çok sayıda çocuğun hepatit teşhisi ile tedavi gördüğü öğrenildi. Malatya İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı incelemeler sonunda içme suyunun sağlıklı olmadığı belirtildi.

 Asmaca Köyü muhtarı Mehmet Ali Ateş “Köyümüzün Ömerağa Mezrası içme suyu zaten yeterli değildi. Şu anda kullanılan kuyu dere yatağında olup yukarıda çeşitli yerleşim yerlerince kanalizasyon atıklarıyla tehdit altında olduğu bilinmekte. Sağlık müdürlüğünce kullanıma uygun olmadığı söylenmekte. Bu sorunu çözmek için sayın kaymakamımızın da yardımlarıyla İl Özel İdaresi yeni bir sondaj kuyusu açtı. Açılan sondaj kuyusu saniyede yaklaşık 8 litre çıkan suyun tahlil sonuçları içilebilir olup köyün ihtiyacına karşılayacak durumdadır.

Bu suyun mevcut şebekeye aktarılması sorunu çözecektir. Acilen proje çalışması yapılarak problemin çözümü için yetkili makamlardan yardım bekliyoruz” dedi.

Asmaca Ömerağa mezrasın da olduğu gibi, Arguvan köylerin de kanalizasyon sorunu bir çok köyün bu şekilde tehdit altında olduğu biliniyor.

 

RIZA PARLAK

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56