ATMALILAR ÜÇ YEMEĞİNİN KALDIRILMASINI TARTIŞMAYA AÇTILAR

Atmalılar da cenazelerde verilen üç yemeğinin kaldırılması tartışmaya açıldı.

ATMALILAR ÜÇ YEMEĞİNİN KALDIRILMASINI TARTIŞMAYA AÇTILAR

Arguvan Atmalılarda cenazelerde verilen üç yemeğinin kaldırılmasını, Malatya Atmalılar Derneği tartışmaya açtı.

Bu konuda kendisi Yukarı Atma Körolar mezrasında olup, Malatya Yazıhan Beldesi Gayret Mahallesi Muhtarı Bahattin TEMİZ öncülük yapıyor. .

Muhtar Bahattin TEMİZ, Babası Hüseyin Oğlu Reşit TEMİZ’in vefatı nedeni ile yas sırasında başlatmış ve bu uygulamayı ilk olarak kendisinin başlattığını, babası Reşit TEMİZ’ inde sağlığında bu konuda kendisini destekler söylemleri olduğunu vurguladı. Muhtar Bahattin TEMİZ ; Biz aşiret mensubuyuz. Gelen misafirlerimize yine yemeğimizi ikram ediyoruz. Sorunumuz para değil. Önemli olanın daha hayra geçecek işler yapmaktır. Derneğimiz yönetiminde ve dernek yönetimi dışında da katılacak olan Atmalıların kontrolünde açılacak olan bir Havuz Hesabına, üç yemeği için harcanacak parayı bağışlayacağını, bu havuza diğer Atmalıların da destek vermesi gerektiğini ifade etti. Oluşturulacak olan bu havuzda biriken parayı Öğrencilere, hasta sahiplerine, zor durumda olan Atmalı ailelere destek amaçlı kullanılmasının daha doğru olacağını anlattı. O esnada yas evinde bulunan Atmalılarla yapılan fikir alışverişinden de benzer fikirler anlatılmış bu işin uygulamaya dökülmesinin önemi belirtilmiştir. Bu konuda fikir belirten Hüseyin TEMİZ (Muhtarın Amcası), Serdar YANIK (Kömürlük Köyünde), Mustafa GÜLER, Bu uygulamanın dahi hayırlı olacağını belirtmiş, Süleyman TEMİZ ise önemli olanın bu uygulamanın lafta kalmaması ve hayata geçirilmesi olduğunu belirtmişlerdir.

Atmalılar Derneği Yönetiminden yapılan değerlendirmede de ; Bu konunun tüm Atmalıların uygulaması gereken bir uygulama olduğu. Çevremizdeki birçok toplumsal kesimlerin de bu uygulamayı başlattığı örneklerle anlatılmış ve Atmalı Ailelerinde bu uygulamaya destek vermesi gerektiği belirtilmiştir. Havuz oluşturulmasının da çeşitli nedenlerle maddi sorun yaşayan Akrabalarımıza büyük bir destek sağlayacağından önemli bir konu olduğu anlatılmıştır. Dernek olarak bu konuyu her fırsatta toplumumuzda dile getirileceği ve sebepleri ile anlatılacağı kararı ortaya konulmuştur.

Bu tüm Atma toplumuna bir çağırıdır. En kısa zamanda Dernek Yönetimi ve Dernek yönetimi dışında oluşturulacak bir komisyonla Havuz hesabı oluşturulup, bu havuza bağışların yapılması ve bu bağışların yardım amaçlı kullanımına başlanması temennimizdir.

 

Kaynak: Halit Seyfi Yücel

www.arguvanhaber.com


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56