BU İLÇEDE İNSANLAR UZUN YAŞIYOR

Malatya’nın 6 bin 500 nüfuslu Arguvan ilçesinde 85 yaş ve üstünde 136 kişi yaşıyor, bunların arasında 100 yaşını aşan çok sayıda kişi bulunuyor. Yaşlılar, uzun ve sağlıklı yaşamayı organik gıdalara ve sağlıklı beslenmeye borçlu olduklarını belirtiyor.

BU İLÇEDE İNSANLAR UZUN YAŞIYOR

BU İLÇEDE İNSANLAR UZUN YAŞIYOR

Anadolu Ajansı Muhabiri Ramazan Taştaş imzalı  Bu haber ulusal basında ve internet sitelerinde yayınlanmıştır. Malatya’nın 6 bin 500 nüfuslu Arguvan ilçesinde 85 yaş ve üstünde 136 kişi yaşıyor, bunların arasında 100 yaşını aşan çok sayıda kişi bulunuyor. Yaşlılar, uzun ve sağlıklı yaşamayı organik gıdalara ve sağlıklı beslenmeye borçlu olduklarını belirtiyor.  

Arguvan Sağlık Grup Başkanı Dr. İsmail Aylaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, verilere göre ilçede 85 ve üstü yaşında 136 kişinin bulunduğunu söyledi.Arguvan’da uzun yaşayan kişilere bakıldığında genetik olarak ailelerde kronik hastalıkların bulunmadığının gözlendiğini belirten Aylaz, ayrıca beslenme alışkanlıklarının da sağlıklı yaşamalarında etkili olduğunu söyledi.Aylaz, ilçede ve özellikle köylerde yaşlıların beslenmelerine dikkat ettiğini, doğal gıdaları tüketmeye özen gösterdiklerini de kaydetti.

 HAFIZALARI ŞAŞIRTIYOR-

Yaşlıların özellikle geçmişe dair anıları çok iyi hatırlamaları, görenleri şaşırtırken, hafızalarının çok iyi olduğunu belirten yakınları, asırlık kadın ve erkeklerin beslenmelerine çok dikkat ettiklerini söyledi. Eymir köyünde yaşayan ve 36 torunu bulunan 105 yaşındaki Bektaş Albal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı uzun ömürle çok fazla şey gördüğünü, yaşadığı acıların da hayatına güzellikler kattığını anlattı.Ağıtlar ve maniler de okuyan, torunlarının tarih konusunda kendisinden bilgi aldıklarını dile getiren Albal, sadece kulaklarının ağır işittiğini ifade etti. Objektife 100 yıllık yaş farkı bulunan torunuyla poz veren 104 yaşındaki Zeynep Kayabaş da eskiden yaşam şartlarının daha zor olduğunu, ancak insanların çağımıza göre daha sağlıklı beslendiğini kaydetti.

ATATÜRK ÖLDÜĞÜNDE İKİNCİ KEZ ASKERDİ

Atatürk’ün yaşamını yitirdiği 10 Kasım 1938’de ikinci kez asker olduğunu ve yaralandığı için yattığı hastaneden 10 Kasımda taburcu olduğunu anlatan 102 yaşındaki Haşim Özçelik ise annesiz babasız büyüdüğünü belirtti.Biri 18, diğeri 14 ay askerlik dışında köyünden hiç ayrılmadığını ifade eden Özçelik, \"1938 yılı başında ikinci kez askere alındığımda 32 yaşındaydım. Keban’dan Dersim’e katırlarla cephane götürmek için yola çıkmıştık ki; katırlardan birinin taşıdığı cephane sandığının göğsümün üzerine düşmesi sonucu yaralandım. Elazığ’da hastaneye götürüldüm ve 14 gün tedavi gördüm. 10 Kasım günü taburcu edildim. Hastaneden çıktığımda bayraklar yarıya indirilmişti. Bana Atatürk’ün öldüğünü söylediler\" dedi.

\"HASTALIKLAR BESLENMEYE BAĞLI OLUYOR\"

Halen birlikte yaşadığı eşiyle yetiştirdikleri sebze ve meyveleri tükettiklerini belirten Özçelik, günümüzde yaşanan hastalıkları beslenmeye bağlı olduğunu düşündüğünü, sağlıksız gıdalar tüketmemek için çaba gösterdiklerini kaydetti.Bahçede çalışarak sebze yetiştirdiğini ifade eden Özçelik, \"Manavlardan nasıl yetiştirildiği belli olmayan ve tadı da hiçbir şekilde gerçeğine benzemeyen sebzeler tüketiyorlar. Ben manavdan alınmış salatalığı ineğime bile yedirmem\" diye konuştu. 

                                                                

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56