ÇEKİRGELER ARGUVAN’DA ARICILARIN KORKULU RÜYASI OLDU

Çekirgelerin belalısı kekliklerin yok edilmesi çekirge sayısını artırdı.

ÇEKİRGELER ARGUVAN’DA ARICILARIN KORKULU RÜYASI OLDU

Çekirgelerin belalısı kekliklerin yok edilmesi çekirge sayısını artırıyor.

Arguvan’da Arıcılık alanında görülen önemli gelişmeler, arıcıların zor şartlardaki mücadelesi ile sağlanıyor, Ancak bu mücadele çekirgelerin bitkileri tahrip etmesi nedeni ile riskli hale gelip üretimlerini etkiliyor. Arguvan’ın, dağlarında ve yaylalarında yoğun artış gösteren,  kısmen de köylerde artışı görülen çekirgelerin artışı bu şekilde devam ederse köyleri de istila edip ekili alanlara da zarar verebilirler.

Keklikler kenelerin yanı sıra çekirgelerin de belalısı
. Tabiatta keklikler sayesinde azalan çekirge nüfusu, ağaçların ve bitkilerin (kevenler, otlar, çiçekler gibi ) tahrip olma riskini düşürüyor. Bu da, bitkilerin yaşam süresi ve verimini artırıyor. Uzmanlar, doğal ortamın düzenini sağlayan canlılardan en önemlilerinden birinin keklikler olduğunu dile getiriyor.

Arıcılar önlem alınmasını istiyor; Devlet kısmen de olsa keklik üretimini  yaparak doğaya salıyor ancak koruyucu tedbirlerini de yeterince almıyor, Eline av tüfeğini alarak dağa, tepeye avlanmaya çıkan her bilinçsiz kişi, keklikleri acımasızca öldürüyor, Bilinçsiz avlanmaların sonucunda başta keklik olmak üzere çok sayıda kuş türü ve hayvanların sayısı azalıyor, çekirgelerin çoğalmasının en önemli nedeninin bu olduğu biliniyor.

Yetkililer bu durumun önüne geçebilmek için öncelikle birkaç sezon av yasağı koyabilir,  güvenlik güçlerine kaçak avcıları önlemek için sıkı denetimler yaptırabilir, ilk akla gelen tedbirler olarak bunlar görülüyor.

Bu gün arıcıların korkulu rüyası olan çekirgelerin,  tüm Arguvanlıların korkulu rüyası olmaması için Arguvan’da yaşayanlarda bölgemizde eline av tüfeğini alarak dağa, tepeye avlanmaya çıkıp bilinçsizce keklikleri acımasızca öldürenlere, onların çoğalmalarını önleyenlere karşı mücadele verip destek olabilirler.

www.arguvanhaber.com

Ersoy Eren 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56