Cemevleri resmi ibadethane olarak kabul edildi mi ?

Bir süredir kamuoyunda tartışılan Malatya basınında da yer alan Arguvan Eymir mahallesinde Belediyenin cemevi kararına istinaden içki satma ruhsatı verilmemesi konusunda Arguvan Belediyesi, Arguvan Kaymakamlığı ve ruhsat alamadığı için sorun yaşayan vatandaş kamuoyuna açıklama yaptılar.

Cemevleri  resmi  ibadethane olarak kabul edildi mi ?
Cemevleri resmi ibadethane olarak kabul edildi mi ? 
Cemevleri resmi ibadethane olarak kabul edilmediyse, iş yerine içki satma ruhsatı alamayan vatandaşın mağduriyeti ne olacak, ruhsat verilecek mi ?


Bir süredir kamuoyunda tartışılan Malatya basınında da yer alan Arguvan Eymir mahallesinde Belediyenin cemevi kararına istinaden içki satma ruhsatı verilmemesi konusunda Arguvan Belediyesi, Arguvan Kaymakamlığı ve ruhsat alamadığı için sorun yaşayan vatandaş kamuoyuna açıklama yaptılar. Açıklamaları aynı şekilde yayınlıyoruz.
 
ARGUVAN KAYMAKAMLIĞI’NIN 10.10.2017 TARİHİNDE YAPTIĞI AÇIKLAMA
KAMUOYUNA DUYURU
      Son zamanlarda Kaymakamlığımızın adının geçtiği Cem Evlerinin statüsüyle ilgili Malatya basınında çıkan beyanatlara ilişkin açıklama yapılması hâsıl olmuştur.
     Bilindiği üzere “4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İhisarı Kanununun 9. Maddesi gereğince Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan satış belgesi almak isteyenlerin, öncelikle belediye veya il özel idaresinden iş yeri açma ruhsatı ya da Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm belgesi almaları zorunludur. Tütün mamülü, etil alkol, metil alkol ve alkollü içki satmak isteyenlerin, TAPDK’dan satış belgesi almaları zorunludur.” denmektedir.
     İlgili mevzuat hükümleri gereği TAPDK tarafından Perakende Alkollü İçkiler satış başvurusu için gerekli olan belgeler kısmında “Perakende Alkollü İçki” satışı yapmak için iş yeri açma ruhsatı ayrıca talepte bulunan kişinin işyerinin örgün eğitim kurumları ve dershaneler ile öğrenci yurtları ve ibadethanelere en az 100 metre uzaklıkta bulunduğunu belgelemek zorundadır. Devamında ruhsatlı işyerlerinin mesafe şartına uygunluğu, ruhsat düzenlemeye yetkili merci(Belediye) tarafından ruhsat üzerine güncel tarih ile derc edilir ya da bu şartı karşılayan ek bir yazı düzenlenir denmektedir.
     Bazı haberlerde adı geçen şahsın ilçemiz nezdinde TAPDK’nın Perakende Alkollü İçkiler Satış Belgesi vermekle yetkilendirdiği İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne gerekli belgeler içerisinde bulunan “100 metre mesafe şartı uygunluk belgesini “  ibraz edemediğinden “Usul esasa mukaddemdir” ilkesi gereği başvurusu kabul edilmemiştir.
     Dolayısıyla Cem Evlerinin statüsüyle ilgili Kaymakamlığımız tarafından ne resmi ne de şifahi herhangi bir beyanatta bulunulmamıştır.
     Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.
 
ARGUVAN BELEDİYESİ AÇIKLAMASI
KAMUOYUNA DUYURULUR
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, ruhsat ile ilgili Arguvan’da yapılan bilgisiz dedikodu ve yanlış bilgi üzerine bir açıklama yapmıştır.
“Son günlerde sanal alemde, sosyal medyada Arguvan’ın Eymir mahallesinde Arguvan Belediyesinin o mahallede bulunan bakkala içki satma ruhsatı vermediğini iddia ededen ve aklı sıra bir şeyler bildiğini sanan bazı kişiler yaptıkları yorumlarda büyüklük tasarlayarak çok şey biliyormuş, edası takınarak iki cümlenin birisinde emekten, ekmekten dem vuran kişi başkalarına da ders vermeye kalkıyor. Ona buna cevap yetiştireceğine zahmet edip kanunu okusa bu işin doğruluğu nedir diye belediyeye sorsa bu durumlara düşmeyecekti.
Şunu iyi okumanızı ve bilmenizi isterim; bakkal açma, manav açma ruhsatını belediyeler verir. Alkol, tütün ve tütün mamullerini satma ruhsatını illerde il tarım müdürlüğü, ilçelerde ise ilçe tarım müdürlüğü verir.
Size bu bilgileri yanlış verenlerin amacı çok başka ama ilkeli insanlar araştırır, sorar, doğruyu bulur ondan sonra eleştirisini yapar.  Yalan ve yanlış bilgilerle kurumları suçlamak kimseye bir şey kazandırmaz. Hele emek ve ekmek diyenler, buna daha çok dikkat etmek durumundadırlar.
Bir daha belirtmek isterim ki; Alkol, tütün ve tütün mamullerinin satış ruhsatını illerde il tarım müdürlüğü, ilçelerde ise ilçe tarım müdürlükleri veriyor. Belediye ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
 
Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin tümü gibi Arguvan Belediyesi de Cem evlerini ibadethane olarak mecliste kabul etmiştir. İlgili kişinin tekel ruhsatı başvurusu üzerine Arguvan Kaymakamlığının, Arguvan Belediye Meclis kararını göz önüne alarak ilçe tarım müdürlüğünün ruhsat veremeyeceği görüşü üzerine ilçe tarım müdürlüğü ilgili şahsa ruhsat vermemiştir. İlgili şahıs konuyla ilgili bize geldiğinde bizlerde sizler gibi CHP’li Belediyelerin Meclis kararlarının devlet tarafından kabul edilmediğini onun için ruhsatının verilmesi gerektiğini kendisine belirttik. Yasal yollara başvurabileceğini ve hakkı olduğunu söyledik. Ama ilgili şahıs ve ona akıl verenler, konuyla hiçbir ilgisi olmayan Arguvan Belediyesini suçlaması çok saçma bir durum olduğunu gözler önüne seriyor. Arguvan Belediyesi bütün Arguvanlıların Belediyesidir. İnsanlar yazdıklarına ve yazacaklarına dikkat etmelidir. Kurumları yıpratmak kimsenin hakkı da haddi de değildir. Yapıcı eleştirilere sonuna kadar açığız. Ama haksız ve mesnetsiz eleştirilerin karşısında dimdik durduk ve durmaya da devam edeceğiz.
Kimse bizim demokratlığımıza da insanlığımıza da dil uzatma hakkına sahip değildir. Biz bugüne kadar onurumuzla yaşadık, kimseye yalakalık yapmadık. Herkes söylediği söze de yazdığı yazıya da dikkat etmeli hele emekten bahsedenlerin daha çok dikkat etmesi gerekir. Bu yazıyı yazanların haksız yere suçladıkları Arguvan Belediyesi ve çalışanlarına bir özür borcu bulunmaktadır.
Arguvan Belediyesi her konuda sorulacak sorulara açık ve aleni şekilde cevap verir. Herkes bilgi alma hakkına sahiptir.”
 Mehmet Kızıldaş
Arguvan Belediye Başkanı
 
EYMİR MAHALLESİNDE RUHSAT ALAMAYIP İŞ YERİNİ KAPATAN VATANDAŞIN AÇIKLAMASI
Belediyenin mağdur ettiği esnaf benim başkan diyor ya ilkeli insanlar araştırır. Başkan şunu iyi bilmeliki ilkeli insanlar kamuoyuna eksik bilgi vermezler ben ruhsat için başvurduğumda belediye jandarmaya ibadet haneye okula mesafe ölçümü için yazı yazar jandarma gelip uzaklık ölçer belediye jandarmaya ölçüm için gönderdiği yazının altına cem evleriyle ilgili Arguvan belediyesi meclis üyelerinin ibadethane olarak kabul edildiği yazıyı eklediğinden ölçüm için gelenlerin cem evini dikkate almasına neden olmuştur başkan diyor ya ruhsatın bizimle ilgisi yoktur arkadaşlar aynı bu işyerine bu ilkeli belediye yaklaşık bir yıl önce alkol satışı için mesafe ölçümü için olumlu yazıyı vermişti bizim bazı problemden dolayı kapatıp tekrar açmak icap ettiğinden maalesef belediye iş yerin kapanmasına neden olmuştur kamuoyuna duyurulur.
Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için beni arayabilirsiniz tlf 0544 881 44 40 başkan diyor ya bizimle ilgisi yok ben başkanla görüştüm cem evleriyle ilgili yazıyı jandarmaya gönderme daha önceden olduğu gibi ibadethane ve okula uzaklık ölçümünü isteyin dedim kabul etmedi şimdi topu taca atıyor ve ilkeli olmaktan söz ediyor şimdi soruyorum benim ruhsat almama engel oldunuz Arguvan’da işsizliğimi önlediniz Arguvan’ın tozu yolları asfaltlandı mı nüfus patlaması mı oldu sanayimi gelişti elinize ne geçti bunda kamuoyuna uzun uzun anlatırsanız sevinirim esnafa engel olmak yerine yardımcı olmak lazım diye düşünüyorum umarım bundan sonra  insanları üzmesiniz insanları üzüp haklıymış edasına girmezsiniz MUSTAFA TURGUT
 
MALATYA SÖZ GAZETESİNDE ÇIKAN HABER

Kaymakama göre Cem evi ibadethane

Arguvan kaymakamı Eymir  kültür ve Cem evinin karşısında açılmak istenen tekel bayisine ibadethaneye yakınlığı gerekçe göstererek izin vermedi. Böylece İbadethane olarak kabul edilmeyen Cem evi Arguvan’da resmi bir kurum tarafından ibadethane olarak kabul edilmiş oldu. Statüsü çok tartışılan Cem evleri ilk kez resmi bir makam tarafından ibadethane olarak tanındı.
Arguvan Eymir Mahallesinde Mustafa Turgut isimli bir esnaf, bakkaliye olan işletmesini alkol satışı olan işyerine çevirmek isteği ile içki satışı ruhsatı almak istedi. Ruhsat, belediye meclisi tarafından alınan, “Cem evleri ibadethanedir”  ibaresine takıldı ve iddiaya göre resmi kurumlar bu ibareyi dikkate alarak ruhsat vermediği gündeme geldi.
İşletme sahibi Mustafa Turgut, ruhsatın belediye ve jandarmada takıldığını iddia ederken, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın yaptığı açıklamada ise; “İlgili kişinin tekel ruhsatı başvurusu üzerine Arguvan Kaymakamlığının, Arguvan Belediye Meclis kararını göz önüne alarak ilçe tarım müdürlüğünün ruhsat veremeyeceği görüşü üzerine ilçe tarım müdürlüğü ilgili şahsa ruhsat vermemiştir” ifadeleri kullanıldı. Her iki iddiada resmi kurumların, Cem evlerini ibadethane olarak kabul mü etti? Sorusu gündeme geldi.
Alkol, tütün ve tütün mamullerinin satış ruhsatını veren ilçe tarım müdürlüğüne başvuru öncesi gereken prosedürü uyguladığını dile getiren Mustafa Turgut, isimli bir vatandaş, belediyenin vermiş olduğu kâğıdın altında, “Cem evine yakındır” ibaresi nedeni ile ilçe jandarmadan onay alamadığını ve bu nedenle de ruhsat veren tarım ilçe müdürlüğüne gidiş yolunun tıkandığını iddia ederek şu ifadelere yer verdi; “Arguvan Eymir mahallesinde Bakkal işletiyorduk, bakkal ruhsatını isim değişikliği nedeni yeniden çıkartmak zorunda kaldık. Kapatıp açma esnasında  Arguvan belediyesi ile Alkol satış ruhsatı için sorunlar yaşadık. Gerekçe dükkânın karşısında Eymir Kültür ve Cem evi olması nedeni ile belediye, jandarmaya mesafe ölçüm yasının altına, Cem evleri Arguvan belediye meclisi tarafından ibadethane olarak kabul edilmiştir diye bir yazı koyması, jandarmanın da ölçüm yaparken bu yazıyı dikkate alması sonucu, alkol satış ruhsatı alamadık. Ruhsat almak için ilk belediye çalışma ruhsatı veriyor, daha sonra ilçe tarıma gidiyor sigara için ayrı bir ruhsat alıyorsun, alkol satmak içinde, Arguvan belediyesi, jandarmaya mesafe ölçüm yazısı yazıyor, daha sonra ilçe tarım müdürlüğüne o yazıyı götürüp ruhsat alabiliyorsun, fakat ben daha ilçe tarım müdürlüğüne gitmeden yolum tıkandı, onun için ruhsat alamadım” ifadelerinde bulundu.
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, konu ile ilgili Belediyenin resmi sitesinde kamuoyuna duyurduğu açıklama ise şöyle; “Son günlerde sosyal medyada Arguvan’ın Eymir mahallesinde Arguvan Belediyesinin o mahallede bulunan bakkala içki satma ruhsatı vermediğini iddia eden ve aklı sıra bir şeyler bildiğini sanan bazı kişiler yaptıkları yorumlarda büyüklük tasarlayarak çok şey biliyormuş, edası takınarak iki cümlenin birisinde emekten, ekmekten dem vuran kişi başkalarına da ders vermeye kalkıyor. Ona buna cevap yetiştireceğine zahmet edip kanunu okusa bu işin doğruluğu nedir diye belediyeye sorsa bu durumlara düşmeyecekti. Şunu iyi okumanızı ve bilmenizi isterim; bakkal açma, manav açma ruhsatını belediyeler verir. Alkol, tütün ve tütün mamullerini satma ruhsatını illerde il tarım müdürlüğü, ilçelerde ise ilçe tarım müdürlüğü verir.Size bu bilgileri yanlış verenlerin amacı çok başka ama ilkeli insanlar araştırır, sorar, doğruyu bulur ondan sonra eleştirisini yapar.  Yalan ve yanlış bilgilerle kurumları suçlamak kimseye bir şey kazandırmaz. Hele emek ve ekmek diyenler, buna daha çok dikkat etmek durumundadırlar.Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin tümü gibi Arguvan Belediyesi de Cem evlerini ibadethane olarak mecliste kabul etmiştir.İlgili kişinin tekel ruhsatı başvurusu üzerine Arguvan Kaymakamlığının, Arguvan Belediye Meclis kararını göz önüne alarak ilçe tarım müdürlüğünün ruhsat veremeyeceği görüşü üzerine ilçe tarım müdürlüğü ilgili şahsa ruhsat vermemiştir.İlgili şahıs konuyla ilgili bize geldiğinde bizlerde sizler gibi CHP’li Belediyelerin Meclis kararlarının devlet tarafından kabul edilmediğini onun için ruhsatının verilmesi gerektiğini kendisine belirttik. Yasal yollara başvurabileceğini ve hakkı olduğunu söyledik. Ama ilgili şahıs ve ona akıl verenler, konuyla hiçbir ilgisi olmayan Arguvan Belediyesini suçlaması çok saçma bir durum olduğunu gözler önüne seriyor. Arguvan Belediyesi bütün Arguvanlıların Belediyesidir. İnsanlar yazdıklarına ve yazacaklarına dikkat etmelidir. Kurumları yıpratmak kimsenin hakkı da haddi de değildir. Yapıcı eleştirilere sonuna kadar açığız. Ama haksız ve mesnetsiz eleştirilerin karşısında dimdik durduk ve durmaya da devam edeceğiz.
Kimse bizim demokratlığımıza da insanlığımıza da dil uzatma hakkına sahip değildir. Biz bugüne kadar onurumuzla yaşadık, kimseye yalakalık yapmadık. Herkes söylediği söze de yazdığı yazıya da dikkat etmeli hele emekten bahsedenlerin daha çok dikkat etmesi gerekir. Bu yazıyı yazanların haksız yere suçladıkları Arguvan Belediyesi ve çalışanlarına bir özür borcu bulunmaktadır.
Arguvan Belediyesi her konuda sorulacak sorulara açık ve aleni şekilde cevap verir. Herkes bilgi alma hakkına sahiptir.”
Söz gazetesi
 
 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 07:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56