ÇOBANDERE (ŞOTİK) KÖYÜNDE KÖPRÜ YAPIMININ TAMAMLANDIĞI AÇIKLANDI

Arguvan İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı\'nca 2009 yılında (KÖYDES) programı kapsamında ihale edilen ve yapımı tamamlanan köprünün açıldığı açıklandı. Köprünün 40 bin TL olduğu yapımında da tren şaseleri kullandığı belirtildi.

ÇOBANDERE (ŞOTİK) KÖYÜNDE KÖPRÜ YAPIMININ TAMAMLANDIĞI AÇIKLANDI
Arguvan İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı\'nca 2009 yılında (KÖYDES) programı kapsamında ihale edilen ve yapımı tamamlanan köprünün açıldığı açıklandı. 

İl Özel idaresi web siteinde yapılan açıklama  

        İl Özel idaresi Genel Sekreteri Sami ER Yaptığı açıklamada şöyle dedi.’’ Yaz, kış demeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Devletin imkânlarını vatandaşın ayağına götürmeye çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmalarımızı yerinde görmek amacı ile yapılan gezilerde yürek burkan görüntülerle karşılaşıyoruz. Hizmetlerimiz içinde bulunan öncelik yol, su ve köprü yapımıdır. Ulaşım sorunu yaşanan yerlerde köprü yapım talebi gelmekte, İlkbahar ve kışın yağışlar nedeniyle derelerdeki su seviyesinin yükselmesi bazı köy-mezralarında ve yerleşim yerlerinde ulaşımın sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır. Köprü ihtiyacı olan yerleri tespit etmekteyiz aynı zamanda da köprü yapımı ile ilgili bize de talepler gelmekte bu talepleri değerlendirmeye aldık dedi.  

 Yaptığımız her işin farkındayız.

Türkiye genelinde kamu masraflarının azaltılmaya çalışıldığı bir dönemde, İl Özel İdaresi olarak birçok akılcı uygulamalara imza attık. Bu çalışma şekli ile de 2009 yılında 3 adet köprü yaptık. İnşa edilen bu köprülerin proje çalışmaları Özel idare kontrol mühendisleri ve teknik heyet tarafından yapılmakta bu köprülerin dolgularını, yol bağlantılarını yaptık. İhtiyaç olan demirin bir kısmını biz karşıladık. İş makineleri ve işçilik ile de yapılan çalışmalara katkı sunmaktayız.
Normalde bir köprünün maliyeti 150-200 bin TL olması gerekirken, bu köprüyü 40 bin TL’ye mal ettik. Bu köprünün yapımında da tren şaseleri kullandık” diyen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er, yaptığımız her işin farkındayız dedi.’’
   
Buraya Köprünün yapılacağına hiç inanmıyorduk.

       Çobendere Köyü sakinleri devletin buraya köprü yapacağına hiç inanmıyorduk dediler. Çobandere köyü merkez mahallesi olan ve 7 hanesi bulunan,  mahalle sakinleri ilkbahar ve kış günlerinde deredeki su seviyesinin yükselmesi kendi imkânlarımız ile yaptığımız tahta köprüyü götürüyordu. Çocuklarımızı Okula  göndermek için traktörleri kullanıyorduk. Sele kapılanlar oldu. Zor kurtardık. Şimdiye kadar bize devletin köprü yapmalarının isteme yolunu yöntemini bilemedik. Onlarda her hal bu insanlar halinden memnun  ihtiyaçları yok dediler, iki büz getirip koyup gittiler, onu da sel götürüyordu, böylelikle bu güne kadar geldik dediler.

      Çobandere genç muhtarı Mustafa ÇIPLAK ben bile köprü yapılacağını duyduğumda  inanamadım dedi. ÇIPLAK  Malatya Özel idare ekiplerinin bölgeyi gezerken yapmış oldukları tespit çalışmasında buraya köprü yapmayı planlıyoruz dediklerinde acaba  yaparlar mı? .Yoksa geçmişte olduğu gibi 2 büz koyup giderler mi? diye düşündüm. Çobandere köyü mezraları ile beraber 30 hane, mezraların dağınık olması ve arazinin engebeli olması ulaşımı olumsuz etkiliyor. Buradaki vatandaşların geçim kaynağı hayvancılık. Çocuklarımızı  taşımalı olarak okula gönderiyoruz, çok zorluklar yaşadık. Derelerde suların artması çiftçiyi sevindirmesi gerekirken bizler üzülüyorduk. Çünkü yağışlarla beraber ulaşım sorunu yaşamaktaydık. Hastamız olsa nasıl dereyi geçeceğimizi bilemiyoruz. Geçmişte birçok defa yetkililere durumumuzu anlatmaya çalıştık. Ya biz anlatamadık, ya da onlar anlamazlıktan geldiler. Daha önce ulaşım sorununu yetkililer çözmek için 2 adet büz getirip dere yatağına koyuyorlar etrafını toprakla dolduruyorlar iş bitiyor. Derelerde suların artması ile de bu büzleri seller götürüyordu. Birçok defa sel sularına kapılanlar olsu. Köyümüze bağlı 2 mezramızda da bu ulaşım sorunu var. İnanıyorum ki Malatya Özel idare kurumu buralarda bulunan vatandaşa da aynı sevinci yaşatır. Bu konuda Özel idare çalışanlarına teşekkür ediyorum dedi.

      

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
- 14 yıl Önce

şotik köyüne hayırlı olsun.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56