DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ YONCALI BARAJINI YERİNDE İNCELEYİP BİLGİ VERDİ

Arguvan’da yapımı devam eden Yoncalı Barajı ile ilgili DSi 9. Bölge Müdürü Okan Bal bilgi verdi.

DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ YONCALI BARAJINI YERİNDE İNCELEYİP BİLGİ VERDİ
Arguvan’da yapımı devam eden Yoncalı Barajı ile ilgili DSi 9. Bölge Müdürü Okan Bal bilgi verdi.

Arguvan’da yapımı uzun yıllardır devam eden geçen yıl itibari ile yapımı hızlandırılan Yoncalı Barajı ile ilgili bilgi veren DSi 9. Bölge Müdürü Okan Bal, Barajın Arguvan’da  17 bin hektarı sulayacağını belirtti.

Okan Bal, bölgede sulama sorununu ortadan kaldıracağını belirttiği Yoncalı Barajı'ndaki çalışmaları yerinde inceleyip bilgi verdi. Arguvan'ın sulama sorununu ortadan kaldırması beklenen Yoncalı Barajı'nda ihalenin yapılmasının ardından çalışmalara hız verildiğini , Barajın yüksekliğinin 93 metre olacağın ifade eden Bölge Müdürü Bal, barajın tünelinde de çalışmaların kısa süre sonra başlayacağını kaydetti. Tünellerle ilgili ihalesinin önümüzdeki ay yapılmasının planlandığını anlatan Bal, Yoncalı Barajı'nın 2018'de bitirilmesini öngörüldüğünü söyledi. Barajın ön yüzünde beton kaplı kaya dolgu kullanılacağını vurgulayan Bal, "Bu barajımızla Arguvan'ın mümbit ovalarını toplamda 17 bin hektar yani 170 bin dönüm arazi sulanmış olacak. Tabi barajın sahası 9 buçuk kilometre derivasyon tüneli olacak. Devalüasyon tüneli de 17 bin hektara suyu alıp derivasyon yapacağız. Tünelimizin ihalesini, projesini tamamladık aralık sonu gibi yapmayı planlıyoruz. 17 bin hektarlık Arguvan ovası sulamasını da Allah kısmet ederse önümüzdeki sene yapacağız" dedi. Yoncajı Barajı'nın büyük ve prestijli bir proje olduğunu kaydeden DSİ Bölge Müdürü Bal, " Malatya için önemli bir yatırım. Barajımızda da bu sene önemli bir ilerleme kaydettik. Sene başı ödeneğimiz 20 milyondu 5 milyon daha arttırdık ve ödeneğimizin tamamını aralık ayı sonuna kadar tamamlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

YONCALI (BRİK) KÖYÜ 

Barajın yapımına başlanması ile birlikte Yoncalı (Brik) köyünde yaşayanların tedirğinliğide arttı. Köylerine ev yapmak ve geri dönmek isteyenler baraj yapımı yüzünden dönemiyorlar köye yeni bir yerleşim yeride belirlenip verilmedi. Bazı köylülerde bölgenin 1.500 bitki çeşidini barındırdığı ve baraj bölgenin iklimini değiştireceğini düşünüp projeye karşı olduklarını daha önce açıklamışlardı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56