ERMİŞLİDE İMAM CAFER’İ ANMA ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Ermişli Mahallesinde (Köyü) geleneksel hale getirilen İmam Cafer’i anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

 ERMİŞLİDE İMAM CAFER’İ ANMA ETKİNLİKLERİ YAPILDI

Arguvan İlçesi Ermişli Mahallesinde (Köyü) geleneksel hale getirilen İmam Cafer’i anma etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Eğer  ülkemiz  Irak, Suriye, Mısır  değilse Türkiye’de  yaşayan  herkesin  Laik  Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Atatürk’e borcu var” dedi.

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen İmam Cafer-i Sadık’ı anma etkinliği Arguvan İlçesi Ermişli Mahallesi(Köyü)nde gerçekleştirildi.Etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık,İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı,Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ile çok sayıda davetli katıldı.

10 AĞUSTOS’TA SANDIKLARA

Açılış konuşmasını yapan Ermişli  Köyü Eğitim Tanıtım Dayanışma ve Kültür  Derneği Başkanı Hüseyin Gültekin dernek faaliyetleri hakkında  bilgilere vererek  sosyalleşme ve  örgütlülüğün önemine değindi Dernek Onursal Başkanı Fahrettin Kayhan  ise ‘Geçmişte bu  toplumun öncelikli  sorunları yol,  su, kanalizasyondu. Ancak şimdi  bu  toplumun  yaşama kaygısı var. Sivas’ta  saz çalanları  yakanlarla sınırımızda  kelle kesip ciğer  söken  aynı  zihniyettir” dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise  Türkiye’nin  zor bir süreçten  geçtiğini  bu  süreçte  herkese  önemli  görevler düştüğünü  belirterek,  “ Kendi halkına zulmeden   bu  iktidarı uzaklaştırıp güzel  bir ülke kurmak için 10 Ağustos’ta sandığa gitmeliyiz “ifadelerini kullandı.

CHP  Kocaeli  Milletvekili Haydar  Akar yaptığı konuşmada hem Sivas hem Başbağlar katliamlarının anma  etkinliklerini  katıldıklarını  belirterek, “ Bizim için Sivas neyse  Başbağlar aynıdır.Çünkü  biz  insanı  seviyoruz. İnsanların katledilmesine karşı çıkıyoruz.” dedi. CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemine değinerek Türkiye’nin geleceğini belirleyecek seçimlerde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedir.

DÜŞÜNCELERİ YÜZYILLARDIR YAŞIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili  Veli Ağbaba,  etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasına, “Bu  topraklarda yaşayan herkes barışı  dostluğu ve hoşgörüyü savunuyorlar. Yüzyıllarca yıl önce Anadolu’ya  kardeşliğin, barışın, özgürlüğün ve sevginin tohumunu  ekenleri bu vesileyle bir kez daha anıyoruz. Ben biliyorum ki  burada yaşayan insanlar  barışı savunuyorlar .Çünkü onlar bir  elinde ceylanı  bir  elinde aslanı barış içerisinde  yaşatan Hacı Bektaş’ın  torunları. Burada yaşayan insanlar  her türlü baskıya  rağmen kendi  inançlarını kendi  düşüncelerini yaşatmak için uğraş veriyorlar. Çünkü  onlar  ‘dönen  dönsün ben dönmezem yolumdan’  diyen Pir Sultan’ın torunları. Burada bulanan insanlar  her zaman dayanışmayı  paylaşmayı  eşitliği  savundular. Çünkü  onlar ‘yarin yanağından gayri  her yerde   her şeyi hep beraber’ diyen  Şeyh Bedrettin’in  torunları. Onların  düşünceleri  yüz yıllardı yaşıyor. Ancak hükümet  edenler  bu   tohumları  yok etmek  için  uğraş veriyorlar.”ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZ AYDINLIĞA ÇIKACAK

 “Ortadoğu  coğrafyasına  bir  bakın  Türkiye’nin farkını anlayın” diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba “Eğer  ülkemiz  Irak, Suriye, Mısır  değilse ; AKP’li , MHP’li, HDP’li CHP’li  fark etmez,  Türkiye’de  yaşayan  herkesin  Mustafa  Kemal Atatürk’e bir  borcu var. Türkiye’de her türlü kışkırtmaya rağmen kardeş kanı akmıyorsa Laik  Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Atatürk’e borcumuz var. Bu  borcu  ödemenin  bir tek  yolu var; Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu  Cumhuriyete  sahip çıkmak ve  onların öğretilerini savunmak.  Sadece Mustafa  Kemal’e değil gecenin  kör  karanlığında katledilen Ali  İsmail Korkmaz’a  da borcumuz var. Başbakan’ın   terörist  dediği ancak  eline ekmekten  başka  bir şey  almayan  14 yaşındaki Berkin Elvan’a da  borcumuz var.Ben hiç kuşku  duymuyorum. Ülkemiz  aydınlığa çıkacak.10 Ağustos bu aydınlığın kapısını aralayacak” dedi.

Konuşmaların ardından sanatçılar tarafından deyişler okunurken, katılımcılara pişirilen  lokmalar dağıtıldı.

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56