EYMİR KIZIK OVASI BÜYÜK OVA KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ

Tarım arazilerinin korunması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Arguvan Eymir Kızık Ovası Büyük ova ilan edilerek 4300 Hektarlık alan koruma altına alındı. Karar resmi gazetede yayınlandı.

EYMİR KIZIK OVASI BÜYÜK OVA KORUMA ALANI İLAN EDİLDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Malatya’daki üç ova daha, “Büyük Ova Koruma Alanı” ilan edildi Malatya’da 18’e çıkan büyük ovanın biriside Arguvan Eymir Kızık Ovası oldu.

Tarım arazilerinin korunması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Arguvan Eymir Kızık Ovası  4300 Hektar olarak koruma altına alındı.Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği günümüzde kanun doğrultusunda alınan bu kararla artık bu alanların tarım dışı kullanılmasına izin verilmeyecek.Toprak, iklim, topoğrafya ve ekolojik özellikleri, tarımsal üretim potansiyeliyle ilgili kriterler dikkate alınarak büyük ova sınırlar çiziliyor.
Büyük ova koruma alanı olarak ilan edilen yerlerde zaman içinde yapılacak projelerle örneğin drenaj vb. işlerin yapılması bekleniyor.

www.arguvanhaber.com/Ersoy ErenGüncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 12:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56