EYMİR MAHALLESİNDE (KÖYÜNDE) MEZARLIK TEMİZLİĞİ YAPILDI

Eymir mahallesinde (Köyünde) 21 Haziran 2014 Cumartesi günü mezarlık temizliği yapıldı.

 EYMİR MAHALLESİNDE (KÖYÜNDE) MEZARLIK TEMİZLİĞİ YAPILDI

Eymir Mahallesinde (Köyünde) 21 Haziran 2014 Cumartesi günü mezarlık temizliği yapıldı. 

Muhtarlığın organize ettiği mezarlık temizliğinin yapılacağını Malatya Eymir Köyü Derneği de üyelerine kısa mesaj ile duyurdu, Duyuru sonrasında Malatya’dan dokuz Eymirli de mezarlık temizliğine geldi çalışmaya yaklaşık 40 kişi katılıp katkıda bulundu.

Eymir mezarlığında, kendiliğinden yetişen çalı türü bitki,yabani otlar ve çöpler mezarlık ziyaretine gelenlerin rahat dolaşmasına engel oluyor, mezarlar otlardan görünmüyor çirkin bir görüntü oluşturuyordu.  Yaklaşık 40 kişi ve İbrahim Özalp’ ait iş makinası ile tam gün yapılan gönüllü çalışma sonrasında mezarlık önemli ölçüde temizlendi, bazı budamalarda yapıldı 2013 yılında mezarlık içine bazı köylülerce yaptırılan üç çeşmenin su bağlantısı da yapılarak çeşmeler çalışır duruma getirildi. 

Eymir Muhtarı Hasan Hüseyin Adıgüzel mezarlıkta yapılan çalışmaya katkı sunanlara duyarlılıklarından ve emeklerinden dolayı teşekkür etti.  Adıgüzel bu çalışmanın bir ilk olup amacına ulaştığını ancak yeterli olmadığını mezarlığı daha düzenli ve bakımlı bir hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Eymir’in içme suyu altyapısı ile ilgili ciddi sorunları olduğunu belirten Adıgüzel içme suyu kaynağında ve kalitesinde herhangi bir sorun olmadığını ancak su depoları ve alt yapısından kaynaklanan sorunların Eymir de yaşayanların sağlığını tehdit edecek boyutta olduğunu, bununla ilgili kurumlara yazılı başvuru yaptıklarını, bununla yetinmeyip birkaç gün içinde imkânlar dahilin de bir çalışma başlatarak  soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını belirtti. 

İhale ile yaptırılan çalışmalar halen tamamlanmadı

Arguvan haber olarak Arguvan’ın gelişme gösteren mahallerinden birisi olan Eymir mahallesinde su ve kanalizasyon altyapısı başta olmak üzere birçok sorunu olduğu görülüyor bununla birlikte Mahalleyi (köyü) gezdiğimizde ihale ile bir firmalara yapımı verilip yapımına da başlanan Ilıcak denilen mevkideki balıklı göl’ün çevre düzenlemesi yapım işinin tamamlanmadığı gibi dere ıslah çalışması kapsamında mahalle içine yaptırılan beton kanallarında eksiklerinin halen yapılmadığı görülüyor. 

Muhtarların tüzel Kişilikleri kaldırılıp yetkileri de sınırlandırıldı.

Malatya büyükşehir olunca köyler mahalleye dönüştürüldü. Muhtarların tüzel kişilikleri sona erdirildi, yetkileri de sınırlandırıldı. Mahallelere (Köylere) hizmetler yetkilere göre Büyükşehir veya ilçe belediyesi tarafından yapılması gerekiyor. Arguvan’ın mahalleleri (Köyleri) Belediyelerden sistemin tam oturtulamaması nedeni ile hizmet almaya başlamadı.  

www.arguvanhaber.com

Fotoğraflar: Ersoy Eren

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56