EYMİRDE KAHVEHANE KÜLTÜRÜ YAŞATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Arguvan Eymir Mahallesi bu konuda şanslı yerlerden birisi. Eymirdeki kahvehanede zor şartlarda da olsa bu kültür yaşatılmaya çalışılıyor. Açılan kahvehane de toplanan köylüler tartışma, kaynaşma ve sohbet etme imkânı buluyorlar.

EYMİRDE KAHVEHANE KÜLTÜRÜ YAŞATILMAYA ÇALIŞILIYOR
Arguvan Mahallelerinde (Köylerinde) Kahvehane kültürü yok olmaya yüz tutuyor.

Kış gelince köylerde yaşayanlar şehirlere ve kısmen de olsa ilçe merkezine baharda geri dönmek üzere göç ettiklerinden köylerde yaşayan sayısı azalıyor, köyler adeta ıssızlaşıyor.

Eskiden kış aylarında köyde yaşayanlar ev ziyaretlerinin dışında kahvehanelerde toplanırlardı. Köylerin büyük bölümünde kahvehanede kalmadı bu gelenek de.  

Arguvan Eymir Mahallesi bu konuda şanslı yerlerden birisi.  Eymirdeki kahvehanede zor şartlarda da olsa bu kültür yaşatılmaya çalışılıyor. Açılan kahvehane de toplanan köylüler tartışma, kaynaşma ve sohbet etme imkânı buluyorlar.

Eymirdeki kahveyi işleten Ecevit Eren kahve kültürünü yaşatmak amacıyla kahveyi açık tutuklarını kış aylarında her akşam köyde kalan bazı köylülerin gelip burada sohbet etme imkânı bulduklarını kahvehaneden her hangi bir gelirinin olmadığı gibi resmi ve diğer giderlerini de kendi imkânları ile karşılamaya çalıştığını belirtti.

www.arguvanhaber.com


  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Bulent EREN
Bulent EREN - 9 yıl Önce

Koyumuzun ve koylulerimizin örf adet ve gelenek lerine sahip cikmalari ne kadar harkulade harikasin canim kardesim

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56