İSAKÖYÜNDE ABDAL MUSA VE TEKEL İŞÇİLERİ

“Bugün ABDAL MUSA demek; Köyümüzden başlayarak Arguvan’ımızda, Malatya’mızda, bütün ülkede birlik, beraberlik ve kardeşlik demektir. Ankara’nın kuru soğuğunda hakkını arayan bütün topluma örnek olan yoksul ama onurlu TEKEL İŞÇİSİNİN yanında yer almak demektir.”

İSAKÖYÜNDE ABDAL MUSA VE TEKEL İŞÇİLERİ
Kış ayları geldiğinde Arguvanlılar köylerinde veya gurbette Abdal Musa lokması yaparlar. İsa köylüler dört senedir köylerinde Abdal Musa lokmasını kültürel etkinliğe dönüştürdüler. Yurt dışından ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yüzlerce isaköylü köylerinde toplanarak üç gün boyunca tadına doyulmaz güzellikler yaşıyorlar.

Ayrıca civar köylerden gelen misafirlerle, Kaymakam, Belediye başkanı, idari ve mülki amirlerle İsa köyü bir bayram yerine dönüyor.

Köy sohbetleri, konuşmalar, cem, müzik, kır gezisi, hakka yürüyenleri ziyaret, anılar daha neler neler…

Abdal Musa 14 yy.da yaşamış Alevi Bektaşi geleneğinin önemli bir köşe taşıdır. Böyle olduğu içindir ki aleviler yüzyıllar öncesinde yaşamış bu tarihi şahsiyeti bu gün anıyor. Dayanışma içerisinde adına lokmalar yapıyor birlikte yiyor. Beraberliğin dayanışmanın en güzel örnekleri Abdal Musa adına sergiliyor.

Bizler bu etkinlikleri ‘’ bir nostaljiyi yaşamak, ah ne günlermiş o günler’’ diyerek yapmıyoruz. Bu gün Abdal Musa lokmasının anlamı nedir? Bu sorulara cevabımı lokma yemeden önce konuşma yapmak için kürsüye davet edildiğimde şöyle özetledim:

“Bugün ABDAL MUSA demek;

Köyümüzden başlayarak Arguvan’ımızda, Malatya’mızda, bütün ülkede birlik, beraberlik ve kardeşlik demektir.

Dayanışma demektir.

Birlikte üretmek hakça paylaşmak demektir.

Sevgi, saygı demektir.

Zalimin zulmüne boyun eğmemek demektir.

Biad etmemek demektir.

Ve en önemlisi emeğin hakkını savunmak demektir.

Yani bugün eksi on derecede Ankara’nın kuru soğuğunda hakkını arayan bütün topluma örnek olan yoksul ama onurlu TEKEL İŞÇİSİNİN yanında yer almak demektir.

Anadolu Ajansından Ramazan Taştaş çok doğru bir iş yaptı. Kürsünün arkasındaki’ İsa köy halkı tekel işçilerinin yanındadır ’pankartını resimleyerek haberini basına geçti.

TRT den köylümüz Vahap Aksoy’da etkinliği izledi Kısada olsa TRT 1 ve TRT 2 deki yayın köyümüz ve yöremiz için güzel bir tanıtım oldu.Her iki dostumuza da teşekkür ediyorum.


İstanbul’daki isaköylüler olarak dönüşte Hacı Bektaşı ziyaret ettik. Ankara’da Tekel işçilerine abdal Musa lokması götürdük. İsa köyü pankartını açtığımızda tekel işçileri” işçi köylü el ele genel greve” sloganını atmaya başladılar duygulanmamak elde değil görülmeye değer güzellikteydi.Bu ziyaretimizi haberleştiren evrensel gazetesine ve hayat televizyonuna teşekkür ediyorum.

Keyifli, yorucu ama mutlu, güzel bir etkinliği tamamladık. Bu güzel etkinliğe emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ediyorum. 

Saygılarımla. 

Süleyman KILIÇ                                                                                                                                                              

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56