KIZIK EYMİR VE KURUTTAŞ MAHALLELERİ ORMANLIK ALANINDA YANGIN ÇIKTI

Kızık mahallesinde başlayan, Eymir Mahallesi yerleşim alanı ile özellikle Kuruttaş Mahallesinin yerleşim yerini ciddi tehdit eden yangın geç saatlere kadar süren çalışma ile söndürüldü.

Kızık mahallesinde 14.09.2019 Cumartesi öğlene doğru başlayan, Eymir Mahallesi yerleşim alanı ile özellikle Kuruttaş Mahallesinin yerleşim yerini ciddi tehdit eden yangın geç saatlere kadar süren çalışma ile söndürüldü.

Yangının yerleşim alanlarına girmesini önemli ölçüde köylülerin gayreti önledi. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibi personeli yangın yerine ilk gelen ekip oldu ancak personelin gayretine rağmen ellerindeki yetersiz araçla mümkün olanı yapmaya çalıştılar.

Tüm kurumlara anında haber verilmesine rağmen orman işletmesi yangın yerine geç geldi, müdahalede geç kaldı.

Kızık, Eymir ve özellikle Kuruttaş Mahallesi yerleşim yerleri ciddi tehlike atlattı. Kurutaş’ta bazı bahçeler ciddi zarar gördü. Eymir sınırlarındaki Koru mevkiisindeki ziyaret bulunan ağaçlık alanda yandı.

Yangına vatandaşlar dışında Malatya Büyükşehir İtfaiyesi Arguvan teşkilatı yangının yerleşim alanlarına girmesini önlemek için müdahale etti, daha sonra Jandarma personeli de müdahaleye katıldı. Yangının Kuruttaş mahallesini tehdit etmeye başlamasından sonra Büyükşehir İtfaiyesi Hekimhan’dan destek gönderirken Orman İşletmesi de araçları yangın yerine geçte olsa intikal ederken, Arguvan Belediyesi de su tankerini olarak yangın alanına gönderdi.


Yangınlar gerçekleri bir kez daha gözler önüne serdi.
1-Malatya Büyükşehir Belediyesi Arguvan İtfaiye teşkilatına araç takviyesi yapmalı.
2-Konumlarına bakılarak Mahallere (Köyler) yeterli yangın vanaları yapılmalı.(İtfaiye su dolduramıyor merkeze gitmek zorunda kalıyor)
3-Mahallerde (Köylerde) itfaiye, ambulans vd. araçların geçebilecekleri yollar dar ise genişletilmeli varsa engeller kaldırılmalı.
4-Ormanlık alanların bazı yerlerinde yangın vb. durumlarda araç geçmesi ve müdahale yapabilmek için yollar açılmalı.
5-Yangın gibi afet durumlarında ilgili kurumlar işbirliği yapmalı.www.arguvanhaber.com
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 08:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56