Litvanya’da “Aşık Bektaş Kaymaz ve Anadolu’dan Ezgiler” Konseri  

Litvanya’da “Aşık Bektaş Kaymaz ve Anadolu’dan Ezgiler” Konseri  yapıldı.

Litvanya’da “Aşık Bektaş Kaymaz ve Anadolu’dan Ezgiler” Konseri  
Düzce Üniversitesi Sanat Fakültesi Müzik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Müslüm Akdemir, Litvanya Vilnius Üniversitesinin daveti üzerine Üniversitenin 400. Kuruluş yıldönümü nedeniyle 04.04.2019 tarihinde Filoloji Fakültesi Türkoloji Bölümünde, Halk Edebiyatımızın önemli kaynağını oluşturan Âşıklık geleneğinin Cumhuriyet Dönemi Temsilcilerinden biri olan 1913-1978 yılları arasında yaşamış, Malatya- Arguvan’lı  Âşık Bektaş Kaymaz’ın Hayatı ve Eserlerini bölüm öğretim üyeleri ve öğrencilerine anlatarak;
 
Âşık Bektaş Kaymaz’ın ve Anadolu’nun yedi bölgesinden oluşturduğu repertuarındaki ezgileri bağlamasıyla çalıp söyleme geleneği ile seslendiren Dr. Müslüm Akdemir, dinleyicilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ayrıca öğrenciler Âşık Bektaş’ın “Aşağıdan Gelir Omuz Omuza, Çiğdemde Karışmış Güle Nergize” adlı eserini hep bir ağızdan seslendirdiler.
 
Program sonunda Dr. Müslüm Akdemir, Âşık Bektaş Kaymaz’ın Hayatı ve Eserleri “Anadolu’nun Yoksul ve Kıraç Toprakları Arguvan’dan” adlı yayınlanmış bulunan kitabını Türkoloji bölümü adına Doç. Dr. Galina Miskiniene’ye ve Litvanya Üniversitesi Kütüphanesi adına ise Öğretim Üyesi Natela Statkiene’ye takdim etti ve davetlerinden dolayı Üniversite yetkililerine teşekkür etti.

Kaynak: Selçuk Kaymaz

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 08:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56