MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ARGUVAN'DA YAPILAN HEYELAN ARAŞTIRMASI AÇIKLAMASI

Malatya Büyükşehir Belediyesinin Arguvan'da yapılan heyelan araştırması hakkında yaptığı açıklamasında Başlatılan bu çalışmaların kontrolü ve takibinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığı, Arguvan ilçesinde devam eden kazıların ardından; heyelan (kütle) hareketlerini önlemeye yönelik tedbirlerin belirlenmesi, uygulama projesi ve yeni imar planı hazırlanması gibi çalışmalar başlatılacak denildi.

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ARGUVAN'DA YAPILAN HEYELAN ARAŞTIRMASI AÇIKLAMASI
Malatya Büyükşehir Belediyesinin Arguvan'da yapılan heyelen araştırması hakkında yaptığı açıklaması.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehir merkezi Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları içerisinde sürdürülen Jeolojik harita çalışmalarının yanısıra, ilçelerde de imar planı hazırlama çalışmaları kapsamında jeolojik ve jeoteknik kazı çalışmalarına başlandı.

İlçelerde sürdürülen kazı çalışmaları kapsamında ilk olarak heyelanların yoğun olarak görüldüğü Arguvan İlçesinde; Ankara Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin kontrolünde Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmalarına devam ediliyor.
 
Arguvan ilçesinde devam eden kazıların ardından; heyelan (kütle) hareketlerini önlemeye yönelik tedbirlerin belirlenmesi, uygulama projesi ve yeni imar planı hazırlanması gibi çalışmalar başlatılacak.  
 
100 metrelik kuyular açıldı
 
Önceki yıllarda gözlemsel etütlere dayalı olarak kısmen afet bölgesi ilen edilen Arguvan ilçesinde Malatya Büyükşehir Belediyesince ilk defa jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında heyelan kayma yüzeyi boyunca 3 adet 100’er metrelik derin sondaj kuyusu ile ilçenin muhtelif yerlerinde 29 adet 20 metrelik sondaj kuyuları açıldı.
 
Açılan bu kuyularda karot ve SPT numuneleri alınarak laboratuarlarda teknik analizleri ile seçilen 4 kuyuda ise inklinometre yapılmaktadır. Bu kuyularda yapılacak ölçümler ve analizler neticesinde heyelanın kayma miktarı belirlenip, nasıl tedbirlerin alınacağı, heyelanın nasıl durdurulacağı ve yeni bir imar planı uygulamasının yapılabilir olduğu gibi bilgiler tespit edilmiş olacak.
 
Malatya Büyükşehir Belediyesinin Arguvan ilçesinde başlatmış olduğu jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmaları Kale, Darende, Kuluncak gibi ilçelerde de devam ediyor. Başlatılan bu çalışmaların kontrolü ve takibi de yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor.  
 
Sürdürülen jelojik ve jeoteknik sondaj çalışmalarının Malatya'nın geleceği bakımından büyük önem taşıdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Büyükşehir statüsü ile birlikte Malatya’yı tek elden bir bütün olarak planlıyoruz. Daha önce başlattığımız çalışmalar ile Malatya’nın üst yapısını planlarken özellikle heyelan ve deprem riski bulunan ilçelerimizde de jeolojik ve jeoteknik çalışmalar başlattık. Arguvan ilçemizde birçok noktada sondaj kuyuları açtırarak ölçümler ve analizler yaptırıyoruz. Bu çalışmalarımız diğer bazı ilçelerimizde de devam edecek” dedi.
 
 Kaynak: Malatya Büyükşehir Belediyesi web sitesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56