MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ ARGUVAN'I ZİYARET ETTİ

Malatya Valisi Aydın Baruş Arguvan’ı ziyaret etti  

MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ ARGUVAN'I ZİYARET ETTİ
Malatya Valisi Aydın Baruş Arguvan’ı ziyaret etti  
Vali Aydın Baruş, Arguvan İlçesi Şehit Tuncay Göksu Çok Programlı Anadolu Lisesi Konferans Salonunda başta Pandemi süreci, genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, yol, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

İlçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşler alındı.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, İlçe Kaymakamı Gökhan Dolaş, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Kurum Müdürleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Mahalle Muhtarları ve Kanaat Önderleri katıldı.

İlçe Kaymakamı Gökhan Dolaş ve İlçe Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın selamlama konuşmalarının ardından söz alan Vali Baruş; “Bugün atalarımızın bin yıldır toprak edindiği, kültürünü, yaşam anlayışını, komşuluk ilişkilerini, insan sevgisini bağrında barındıran güzel ilçemiz Arguvan’da beraber olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu toplantılarımızın amacı vatandaşlarımızın temsilcisi olan muhtarlarımızı ilk elden dinleyerek sorunlarına çözüm aramak.

Hepinizin bildiği gibi mart ayında başlayarak artarak devam eden pandemi sürecinden geçiyoruz. Bu nedenle mümkün olduğunca toplantımızı kısa tutmaya çalışacağız. Alınan tedbirler çerçevesinde bazı hususlara riayet etmek zorundayız.

Muhtarlarımız Vatandaşlarla Devlet Arasında Ayrılmaz Bir Bağ Sağlayan Köprümüzdür
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile birlikte Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda, İl ve İlçe Hıfsızzıhha Kurullarının aldıkları kararlar çerçevesinde süreci yönetmeye çalışıyoruz. Türkiye genelinde olduğu gibi Malatya’mızda da salgın artış sürecine girdi. Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Muhtarlarımıza düşen görev ise vatandaşlarımızın kurallara uyması konusunda uyarmaları gerekiyor. Muhtarlarımız bizim mahallelerdeki temsilcilerimiz ve vatandaşlarla devlet arasında ayrılmaz bir bağ sağlayan köprümüzdür. Dolayısıyla siz bu tedbirlerin uygulanmasına öncülük etmeniz gerekiyor. Gerek mülki yönetime gerek kolluk güçlerimize gerekse de belediyemize yardımcı olması son derece önem taşıyor.

Maske Hayati Önem Taşıyor
Maske uzun zamandır zorunlu halde. Bu maske konusu hayati önem taşıyor. Bulaşıcılığın büyük oranda önüne geçiyor, kronik hastalarımızın ve büyüklerimizin hastaneye düşmesine engel oluyor. Dışarıda çalışan vs insanların hassasiyet taşıyan insanların yanına gittiklerinde mutlaka maske takmaları elzem önem taşıyor. Aile içi ziyaretleri tasvip etmiyoruz ama gittiğinizde kronik rahatsızlığı olanlar ve büyüklerimizin yanına gittiğimizde mutlaka maske takmış olalım.

Alınan Ek Tedbirler
Cumhurbaşkanımızın açıklamaları doğrultusunda ek tedbirler geldi.
  • Market, berber, kuaför gibi kurumlar sabah 10.00 itibariyle açılabilecek ve 20.00 itibariyle kapanmış olacak,
  • Restaurant, kafeterya, pastane, lokanta yani yeme-içme amacıyla bir araya gelinen yerler oturulmayacak ve sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecekler, gel al yada telefonla sipariş edebilecekler,
  • Kahvehane, kıraathane, internet kafe, lokal, çay ocakları, çay bahçeleri, halı sahalar olmak üzere buralarda faaliyetlere bir süre ara verilecek, ikinci bir karara kadar kapalı kalacak,
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın dışarıya çıkma saatleri her gün 10.00 ile 13.00 arası olarak belirlendi,
  • 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız da 13.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkabilecekler,
  • Hafta sonları cumartesi akşam 20.00 dan Pazar sabah 10.00’a kadar ve Pazar günü de akşam 20.00 dan pazartesi iş yaşamı başlaması dolayısıyla sabah 05.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması var.
Büyüklerimizi Maskesiz Ziyaret Etmeyelim
Bu kararları İl Hıfzıssıhha Kararları olarak alarak ilçelerimize göndereceğiz. Bunlara uyulması noktasında kolluk güçlerimiz, kaymakamlıklarımızda belediyelerimizden yardım alarak gerekli denetimleri sağlayacak. İnşallah bu süreci güzel bir şekilde yönetiriz ve daha sert kısıtlamalara gerek kalmaz. Arguvan tabiî ki bu kurallara uyma noktasında gerçekten hassasiyet gösteren ilçelerimizden bir tanesi. Buranın yaş ortalaması yüksek. Sürekli göç vermesi bunda önemli faktör. Büyüklerimizi ziyaret edeceksek ki bunu yapmasak daha iyi olur çok kısa bir süre içerisinde ve maskeli olmalıyız, mesafemizi korumalıyız. Bu tedbirler onları korumak için, onların zarar görmemeleri için” dedi.

Toplantıda il ve daire müdürlerinin sunumları ve muhtarlarımızın sorunlarının çözüm yollarının konuşulmasının ardından tekrar muhtarlarımıza hitap eden Vali Baruş; “ Pandemi sürecinde gerek izolasyon gerekse de denetleme konusunda görevlilerimize yardımcı olmanızı istirham ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantının ardından İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Belediye Başkanlığını ziyaret eden Vali Baruş, yapılan çalışmalar, koronavirüs ile mücadele süreci hakkında bilgiler aldı.

Prof. Dr. Sezai Yılmaz Kütüphanesini inceleyen Vali Baruş buradan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret etti.
Arguvan Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezine geçen Vali Baruş, 112 İstasyonu için yapılan planlama hakkında İl Sağlık Müdürü Recep Bentli ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan’dan bilgiler aldı.

Vali Aydın Baruş 17 Ağustos 1999 günü meydana gelen deprem felaketinde Gölcük’te Şehit olan Dz. Er Ali Askar Yüce’nin ailesini ziyaret ederek ilçeden ayrıldı.

Kaynak: Valilik Basın Bülteni


 
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 21:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56