MİNAYİK SARIBABA CEM VE ABDAL MUSA ETKİNLİĞİ YAPILDI

Ülkede yaşanan olaylar bahanesi ile Arguvan’da daha önceden planlanan etkinlikler iptal edilirken. Minayik Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği başarı ile gerçekleştirildi.

HABERİN GALERİSİ
SARIBABA2016

SARIBABA2016

Ülkede yaşanan olaylar bahanesi ile Arguvan’da daha önceden planlanan etkinlikler iptal edilirken. Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği başarı ile gerçekleştirildi.

İstanbul'da faaliyet gösteren Arguvan Kuyudere (Minayik) Köyü Derneği ve Kuyudere (Minayik) Mahalle Muhtarlığı tarafından organize edilen "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği " 29 Temmuz 2016 Cuma günü yapıldı.Etkinliğe her yıl olduğu gibi Kuyuderelilerle birlikte çevre Mahallelerden (Köylerden) katılım oldu.

Cemde Dedeliği İsmail Sarıaltun, Zakirliği Hüseyin Yiğit yaptı.

Cem hizmetinde görev alanlar  
Gözcü: Abdul Doğan,
Delilci: Gökhan Orhan,
Rehber: Doğan Orhan,
Süpürgeciler: Melis Gökçek, Ağgül Gökçek, Gizem Orhan,
Kapıcı: Erdal Yıldırım,
Kurbancı: İbrahim Fidan, Hasan Hüseyin Erengül

Cemden sonra hazırlanan Abdal Musa lokması katılımcılara dağıtıldı lokmalar yendikten sonra Kuyudere Köyü Derneği Başkanı Ayhan Aslan ve Köy Muhtarı Behram Altuntaş katılımcılara teşekkür ettiler. 

Tüm fotoğrafları yukarıdaki ilgili galeriye git butonunu tıklayarak görebilirsiniz.

Foto ve video: Rıza Parlak  www.arguvanhaber.com
 
Sarı Baba ziyareti hakkında bilgi
Köyün yaklaşık 1 km kuzey-batısında Yeniköy hududuna yakın yerdedir. Sarı babanın bir şehit olduğu bilinir. Ne zaman yaşadığı ve kim olduğu bilinmemektedir. Buraya yağmur duasına çıkılır. Dilek dilenir adak adanır. Özellikle sarılık hastalığına yakalananlar götürülür. Dilek dilemeye gidenlerin yalın ayak gittikleri görülmektedir. Köye yaklaşık 1-1,5 km uzaklıkta ve burayla traktörle veya hayvanlarla ulaşım sağlanmaktadır. Küçük bir sıradağ dizisinin sonunda ki dağın tam tepesinde yer almaktadır. Sarı Baba denen kişinin mezarı eski tek odalı bir evin harabesinin içindedir. Evin tam orta yerinde mezar bulunmaktadır. Mezarın birkaç kez gizlice kazıldığı söylenmektedir. Son haliyle mezar kuzey-güney doğrultusundadır. Burayı ziyarete gelen köylüler köyden getirdikleri lokmaları (etli yemek, kömbe, bişi, somun vs.) veya burada yaptıkları etli yemekleri bir arada yiyerek bu ulu kişiyi andıklarını söylemektedirler. Bu ziyarete gelişlerin amacı kişisel niyetleri dışında, yağmur duası için gelinmektedir.
Sarı Baba’ya sarılık hastalığı için gidenler, yumurta pişirirler ve Sarı Baba’ya giderler. Yumurtanın beyazını yerler ve sarısını sarılık hastalığı bulaşmaması için veya sarılık hastalığının geçmesi için gömerler.
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 09:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56