MİNAYİK SARIBABA CEM VE ABDAL MUSA ETKİNLİĞİ YAPILDI  

Geleneksel "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği yapıldı. Etkinliğe her yıl olduğu gibi Kuyuderelilerle birlikte çevre Mahallelerdende yoğun katılım oldu.

MİNAYİK SARIBABA CEM VE ABDAL MUSA ETKİNLİĞİ YAPILDI  
İstanbul'da faaliyet gösteren Arguvan Kuyudere (Minayik) Köyü Derneği ve Kuyudere (Minayik) Mahalle Muhtarlığı tarafından organize edilen  geleneksel "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği  23 Ağustos 2018 Perşembe günü yapıldı. Etkinliğe her yıl olduğu gibi Kuyuderelilerle birlikte çevre Mahallelerden (Köylerden) yoğun katılım oldu.

Cemde Dedeliği İsmail Sarıaltun, Zakirliği Hüseyin Yiğit yaptı.

Cemden sonra hazırlanan Abdal Musa lokması katılımcılara dağıtıldı.

Sarı Baba ziyareti hakkında
Köyün yaklaşık 1 km kuzey-batısında Yeniköy hududuna yakın yerdedir. Sarı babanın bir şehit olduğu bilinir. Ne zaman yaşadığı ve kim olduğu bilinmemektedir. Buraya yağmur duasına çıkılır. Dilek dilenir adak adanır. Özellikle sarılık hastalığına yakalananlar götürülür. Dilek dilemeye gidenlerin yalın ayak gittikleri görülmektedir. Köye yaklaşık 1-1,5 km uzaklıkta ve burayla traktörle veya hayvanlarla ulaşım sağlanmaktadır. Küçük bir sıradağ dizisinin sonunda ki dağın tam tepesinde yer almaktadır. Sarı Baba denen kişinin mezarı eski tek odalı bir evin harabesinin içindedir. Evin tam orta yerinde mezar bulunmaktadır. Mezarın birkaç kez gizlice kazıldığı söylenmektedir. Son haliyle mezar kuzey-güney doğrultusundadır. Burayı ziyarete gelen köylüler köyden getirdikleri lokmaları (etli yemek, kömbe, bişi, somun vs.) veya burada yaptıkları etli yemekleri bir arada yiyerek bu ulu kişiyi andıklarını söylemektedirler. Bu ziyarete gelişlerin amacı kişisel niyetleri dışında, yağmur duası için gelinmektedir. Sarı Baba’ya sarılık hastalığı için gidenler, yumurta pişirirler ve Sarı Baba’ya giderler. Yumurtanın beyazını yerler ve sarısını sarılık hastalığı bulaşmaması için veya sarılık hastalığının geçmesi için gömerler.
 

www.arguvanhaber.com 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 21:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56