ŞEHİT OĞLUNUN İSMİNİ YAŞATMA MÜCADELESİ VERİYOR

Şehit olan oğlu Birol Akın’ın isminin verildiği Arguvan Eymir Şehit Astsubay Birol Akın İlköğretim Okulu, öğrenci yetersizliği gerekçe gösterilerek kapatılınca büyük üzüntü yaşayan babası Şehit ailesi olarak, devletin verdiği sözü tutup, şehidin adının bir eğitim kurumunda yaşatılmasını istediı.

ŞEHİT OĞLUNUN İSMİNİ YAŞATMA MÜCADELESİ VERİYOR
Şehit olan oğlu Birol Akın’ın isminin verildiği Arguvan Eymir Şehit Astsubay Birol Akın İlköğretim Okulu, öğrenci yetersizliği gerekçe gösterilerek kapatılınca büyük üzüntü yaşayan baba, onun ismini yaşatmak için onur mücadelesi başlattı.
Kendisi de emekli astsubay olan baba Hasan Akın, yaptığı açıklamada, Van'ın Erciş ilçesinde 1994 yılında şehit olan oğlu Astsubay Birol Akın'ın isminin aynı yıl Eymir Köyü'ndeki okula verildiğinde çok mutlu olduklarını ifade etti. İlk zamanlar öğrenci sayısı yeterli olduğu için köydeki çocukların burada eğitim gördüğünü belirten Akın, okula ek derslikler de yapıldığını, ancak yörenin çok göç vermesi nedeniyle bir süre sonra öğrenci sayısının azaldığını, bu nedenle taşımalı eğitimle çevre köylerdeki çocukların buraya geldiğini anlattı.
Akın, 'Şehit Astsubay Birol Akın İlköğretim Okulu' isminden rahatsızlık duyan bazı kişilerin çocuklarını okuldan aldığını ve 4 kilometre uzaklıktaki Kömürlük Köyü'nde sonradan açılan Atmalılar İlköğretim Okulu'na gönderdiklerini, bu nedenle de Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, şehit oğlunun adının verildiği okulu öğrenci yetersizliğini gerekçe göstererek kapattığını iddia etti. Arguvan köylerinde hiç bir köyde bir ilköğretim okuluna yetecek kadar öğrenci olmadığına dikkat çeken Akın, Kömürlük Köyü'ndeki Atmalılar İlköğretim Okulu'na da taşımalı sistemle çevre köylerden çocukların eğitim görmek üzere getirildiğini söyledi.
Şehidin adının verildiği okulun kapanması için mücadele verildiğini savunan baba Akın, kendisinin de, oğlunun adının yerde kalmaması için girişimlerde bulunduğunu ifade ederek, şöyle dedi: "Devletimiz, bize 'şehidin kanı yerde kalmayacak, ismi yaşayacak' diye söz verdi. İstanbul'da yaşıyoruz. Köyümüze giderken, sanki çocuğumuza konuk olarak gidiyoruz. Okul, bir noktada bizim yaşam nedenimizdi. Şimdi, yaşamın hiç bir anlamı kalmadı. Sanki cezalandırıldık. Okul sözünün geçtiği her yerde içimiz sızlıyor. 2007-2008 eğitim öğretim yılında 8 öğretmeni ve 113 öğrencisi olan okulun öğrenci ve öğretmenleri şimdi nerede? Madem şehidimizin okulu kapatılacaktı, ek derslikleri neden yapıldı?"
Şehit ailesi olarak, devletin verdiği sözü tutup, şehidin adının bir eğitim kurumunda yaşatılmasını istediklerini kaydeden Akın, 'Üzüntümüz, Şehit Astsubay Birol Akın İlköğretim Okulunu bu duruma getirenlerden bir hesap sorulmamasıdır" dedi. Akın, yaşadıkları üzüntüyü belirten bir mektup yazdığını, 2008 yılının Eylül ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a göndererek, bu konuda yardımlarını istediğini dile getirdi. Başbakanlık'tan 2008 yılında kendisine cevap geldiğini ifade eden Akın, Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'ndan gelen yazıda, gereğinin yapılması için mektubunun Malatya Valiliği'ne gönderildiğinin iletildiğini, şehidin isminin başka bir okula verilmesi için beklemeye devam ettiğini sözlerine ekledi.
-MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ-
Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, Eymir Şehit Astsubay Birol Akın İlköğretim Okulu'nun öğrenci yetersizliğinden dolayı kapandığını belirterek, şehidin ismini Malatya'da, yâda Arguvan'da mutlaka bir ilköğretim okuluna vereceklerini kaydetti. Bulut, "O bölgede bazı velilerin çocuklarını yakın köyde yapılan okula göndermeleri nedeniyle öğrenci sayısı düşmüştü. Bu nedenle de kapandı. Ancak, o okulun kapanması ile şehidimizin ismi yerde kalmayacaktır ya Arguvan'da, ya da Malatya'da uygun bir okula ismi verilecektir.
Şimdiye kadar bütün şehitlerimizin adlarını çeşitli kurumlarımıza verdik. Adını vermediğimiz tek şehit yoktur. En kısa zamanda ve mutlaka şehidimizin ismini uygun bir okula vereceğiz' dedi.
Kaynak: Basından

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56