SURUÇ KATLİAMI ARGUVANDA KINANDI

Arguvan'da Suruç ilçesindeki katliam kınandı.

 SURUÇ KATLİAMI ARGUVANDA KINANDI

Berfin Bayram’ın Arguvan’da yapılan Suruç katliamını kınama eyleminde okuduğu “Akın var akın, güneşe akın” adlı şiir.

Düşmesin bizimle yola:

evinde ağlayanların

göz yaşlarını

boynunda ağır bir

zincir

gibi taşıyanlar!

Bıraksın peşimizi

kendi yüreğinin kabuğunda yaşayanlar!

 

İşte:

şu güneşten

düşen,

ateşte

milyonlarla kırmızı yürek yanıyor!

 

Sen de çıkar

göğsünün kafesinde yüreğini

şu güneşten

düşen

ateşte fırlat;

yüreğini yüreklerimizin yanına at !

 

Akın var

güneşe akın!

Güneşi zaaptedeceğiz

güneşin zaptı yakın!

 

ZALİMİN ZULMÜNU BİZE BIRAKMAYIN

EĞER BEDEL ÖDEMEYE YÜREĞİNİZ YOKSA

BİR KENARDA DURUN!

 

SURUÇ KATLİAMI ARGUVANDA KINANDI

Arguvan Belediyesi ve Arguvan HDP İlçe örgütü yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Şanlıurfa Suruç ilçesindeki katliamı kınadılar. Saat 12.00 Nazım Hikmet meydanın da başlayan basın açıklaması katliamdan hayatın kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sürerken Berfin Bayramın seslendirdiği Nazım Hikmet Ran’a ait “Akın var akın, güneşe akın” adlı şiir katılanları duygulandırdı.

Ardından Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş bir konuşma yaptı. Mehmet Kızıldaş Konuşmasında Kobanili çocuklara umut olmak üzere yola çıkan yeniden inşa sürecine katkı sunmak isteyen Türkiye’nin çeşitli illerinden Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gelen Sosyalist gençlerimize yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz dedi.  Ardından söz alan Arguvan HDP İlçe Başkanı Ahmet Ercan hazırlamış olduğu metni okudu. Konuşması gençler tarafından sık sık “Yaşasın Halkların Kardeşliği” soluğanıyla kesildi. Konuşmalar yoğun alkışlarla destek buldu.

Konuşmaların ardından yapılan beş dakikalık otuma eyleminden sonra basın toplantısı ile sonuçlandı.

HDP İlçe Örgütünün basın açılama metni aşağıdaki şekildeydi.

BASINA VE KAMUOYUNA

SURUÇ KATLİAMINI LANETLİYORUZ

                Tarih 20 Temmuz ; Şanlıurfa Suruç İlçesi Amara Kültür Merkezi önündeki bahçede kobani’ye geçmek için gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri federasyonu(SGDF) üyesi 300 genç “ Kobani’nin yeniden inşası” için hazırladıkları oyuncaklar, kitaplar, küçücük yaşları ve kocaman yürekleriyle basın açıklaması yapıyor. Saat 11:45, hain İŞİD militanının eylemcilerin ortasında patlattığı bomba ile eller bir yana kollar bir yana oyuncak ve kitaplar başka yana savruluyor. Tıpkı bugün ülkemin dört bir vilayetine dağılan şehit cenazeleri gibi.

                Soruyoruz bu ülkenin yöneticisi olduklarını iddia eden ahlaksızlara ve özellikle baş ahlaksıza:

*İŞİD denen alçak çeteci yapıya desteğini ne zamana kadar sürdüreceksin?

*Çocuklarımıza ateist dedin, lezbiyen dedin, içkici dedin, terörist dedin, bölücü dedin, dedin ha dedin…. Ne diyemedin biliyor musun? Hırsız diyemedin arsız diyemedin. O çocukların resimlerine bir bak. O gülüşlerinin saçtığı ışık ve  cansız bedenlerinin ülkemize vereceği aydınlığın seni kör etmesinden, korkmuyor musun.

 Arguvan’dan Urfa Valisine sesleniyoruz;

*Şanlıurfa’da İŞİD çetecileri var mıdır, yok mudur. Var ise kimler tarafından nasıl finanse edilmekte ve beslenmektedir.

Toplumları ileri götürecek bir sınıf yoksa, barbarlığın yolu açılır ve ve toplumlar darmadağın olur. Ülkemiz ve dünyamız yakın zamanda sosyalizm ışığı ile aydınlanmaz ise tüm insanlık bu ve benzeri felaketlerle baş başa kalacaktır. Dersim’de, Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Roboski’de, Gezi’de 17 Ekim’de, Diyarbakır’da ve en son olarak ta  Suruç’ta….

Felaket üstüne felaket katliam üstüne katliam…. Halkımız sabırlıdır. Ama her sabrında sonunun olduğu bilinen bir gerçektir.

Şu iyi bilinmelidir ki Kobane sadece Kürtlerin değil, tüm ezilenlerin sosyalist yurtesever ve aydnlarındır. Sizin bombalarınız Kobane’deki enternasyonalist dayanışmamıza engel olamayacaktır.

                Bizler bizi yönettiğini iddia eden şuursuz güruha çağrı yapmıyoruz. Çünkü bunlar tüm değerlerini kaybetmiş ümitsiz vakıalardır. Çağrımız HALKIMIZADIR;

                Yüreğinde insanlık onuru taşıyan herkes bu yobaz, geri kafalı, hırsız zalimlere karşı durmalı ve gücünün yettiği kadarıyla bunlarla mücadele etmelidir. Ekonomimizi sömürdükleri, onurumuzla oynadıkları yetmiyormuş gibi, çocuklarımızın kanıyla sözde ulvi amaçlarına ulaşmaya çalışan AKP iktidarı, akıl hocaları ve ağababaların, bırakın bizleri korumak, tüm halkın güvenliği için çok büyük bir tehlike olduğu apaçık ortadadır.

Acılarımızı kalbimize gömerek şehitlerimiz onurumuzdur diyor ailelerine ve tüm halkımıza  sabır diliyor, AKP ve yavrusu İŞİD’i lanetliyoruz.

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ

YAŞASIN ONURLU MÜCADELEMİZ

ARGUVAN HALKI VE EMEK DOSTLARI ADINA

 

HDP İLÇE EŞ BAŞKANI AHMET ERCAN

Ahmet Ercan, Arguvan Türkü Festivali'nin iptal edilmesinden dolayı Arguvan Vakfı'na ve Arguvan Belediyesine teşekkür etti.


Kaynak: Rıza Parlak

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56