UZMANLARDAN UYARI: ARGUVAN HEYELANI İZLENMELİ KONTROLÜ ELİMİZDE OLMALI

Arguvan heyelan çalışması ile ilgili ODTÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tamer Topal ve heyelan çalışmasının kontrol mühendisi Cahit Kocaman 28.03.2018 tarihinde Malatya’da yapılan panelde konuştular, sunum yaptılar.

UZMANLARDAN UYARI: ARGUVAN HEYELANI İZLENMELİ KONTROLÜ ELİMİZDE OLMALI

Arguvan heyelanı ilgili yapılan çalışma sonrasında 22 Ağustos 2016 tarihinde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Arguvan Belediye Başkanı tarafından  basın toplantısı yapılmış heyelan bölgesinde 1 milim dahi oynama yok açıklaması yapılmış ve bu açıklama ile yetinilmişti.

28.03.2018 tarihinde Malatya Büyükşehir Belediyesi “Depremsellik ve Güvenli Kent Planlaması” konulu panel düzenledi Rama’da Otel ‘ deki Panele Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Arguvan Belediye Başkanı da katıldı.


Panel ’de Heyelan ile ilgili çalışma ve araştırmayı yapan uzmanlarca “Arguvan Heyelanı ve Yapılan Çalışmalar’ hakkında konuşmalar ve sunumlar yapıldı. Panelden sonra Arguvan heyelan bölgesine gezi düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yer Bilimsel Etüd Dairesi Başkanı Cahit Kocaman’ın konuşmasından;

İlk kez bu kadar devasa heyelanı yurt dışında bir yerde gördüm, daha sonra Arguvan’da gördüm.

Bu projedeki görevim arazi çalışmalarının kontrol mühendisliği idi.  Arguvan heyelanı bizim kayıtlarımızda 1966 yılında jeolog Ahmet Keçelioğlu tarafından meşhur 51 evler denilen bölgede başlıyor, bölge terk ediliyor. Daha sonra diğer evlerde etkileniyor, dolayısıyla Arguvan’daki heyelan hızla ilerliyor. Bunun üzerine tarihte az görülmüş bir şey yapılıyor, 1971 yılında Arguvan’ın tamamen yerinin değiştirilmesi gündeme geliyor ve o dönem MTA tarafından Jeoloji Yüksek Mühendisi Rıfat Bey, Ankara Üniversitesinde Dr. Jeolog İsmet Yılmaz ve Bayındırlık Bakanlığından Jeolog Şerafettin Bey ile birlikte bir heyet kuruluyor.  Bakanlık oluru ile bu heyet eski adı ile Yazı mevkii, Tepe tarla adlı mevkii ye, Arguvan’ı bir üst seviyeye taşıyorlar ve Arguvan’daki heyelanlar geri kalan yerde devam ediyor, 2014 e kadar hatta bugün bile aktif devam eden heyelanlar, yeni yapılan yolun üzerinde gelişen ve bu bölgelerde heyelanlar devam ediyor. Biz bu heyelan planlamasını yaparken afet işleri kökenli olduğumuz için oldukça deneyimli bir daireyiz eski bilgileri de derleyerek bir çalışma programı hazırlayalım dedik. Eski çalışmalara baktığımızda genelde heyelanların eğime bağlı olarak gelişiyor. Ancak Arguvan da çökme şeklinde bir mekanizma oluşuyor çökmeden sonra kaya kütlelerinde heyelanlar gelişiyor.

Bu durumu 60 ‘ yıllardaki raporlarda tasma, göçme, çökme  88 ‘ yıllarındaki raporlarında dikey hareketli yapılardan bahsediyor.  Böyle olunca biz olası bütün riskleri değerlendirdik, bu çökme olunca yerin altında jipsli tuzlu eriyebilen bir kütle varda bu kütle süre içinde eriyip boşluklar oluşturuyor. Çökmeden sonra stabilite sorunlar mı gelişiyor diye araştırmalar yaptık. Heyelan ile ilgili çalışma programı hazırladık, çalışmaları yaparken her zamanki gibi sondaj ve jeofiziklerimiz belirledik ancak Arguvan’a çok özel bir şey yaptık burada Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyoruz bir dediğimizi iki etmediler. Türkiye’de ilk defa Arguvan’da 100 m. derinliğe kadar sondajlar yaptık ve yeri incelemeye çalıştık hatta hocamız birkaç sondaj daha ilave etti. Önce Ankara Üniversitesinden Mineraloji bölümden Prof. Dr. Yusuf  Kaan Kadıoğlu hocamızla gerçekten burada yer altında eriyebilen çökmeye sebep verecek bir yapı var mı diye araştırma yaptık oradaki sulardan numuneler aldık, orada kuruyan göllerden bahsedildi,  hatta tektonik açısından bölgedeki faylar ile ilişkisi nedir diyerek baktık. Çalışmaya Büyükşehir ve İlçe Belediyesinin de katıldığı çalışmada Yusuf Kaan Hocamız gereken incelemeleri  yaptı ardından ilk incelemelerde böyle bir tehlikenin olmadığı burada gelişen heyelanın kaya zemin heyelanı, karmaşık yapıda bir heyelan olduğu kanısına vardık, kaya mekaniği konusunda dünya çapında olan Tamer (TOPAL)  Hocamız, dünya çapında uluslararası çalışmalarda görev alan hocamızdır.  Bundan sonraki çalışmalara devam etti. İlave sondajlar yaptırarak aşağı yukarı 8 aylık bir çalışma yapıldı, çalışmaların yorumlanması gibi bir süre geçti. Bunların hepsinin stabilite analizleri yapıldı.  Hocamız yerleşime uygunluk haritası çıkardı buna göre biz Arguvan’ ın halen mevcut yerinde bulunan inklonometre kuyularımız var bunlarında Büyükşehir Belediyesini bir kez daha uyarıyorum izlenilmesine devam edilmesi lazım bu çok önemli çünkü belirli aralıklar ile izlenmesi Yani heyelanın bizim kontrolümüzde olması lazım, Kent merkezinin şuan bulunduğu yerde ciddi bir heyelan tehlikesi yok, eski kent merkezinde afete maruz bölgede bakanlar kurulu tarafından imara kapatılmış ve onun  geriye dönük olarak mevcut kent merkezini etkileme alanı yani geçiş-tampon bölgesi vardır. Özellikle Hekimhan yol ayrımına doğru kentin gelişmesi amacıyla gidebildiğimiz kadar gitme şansımız var.

ODTÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tamer Topal yaptığı sunumda;
Uzun yıllardır heyelan çalıştığını, tecrübelerine dayanarak kısa sürede heyelanın yapısının çözdüklerini fakat Arguvan’ın çok özel bir heyelan yapısı olduğunu, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, gerek firma yetkililerinin ve özellikle Büyükşehir Belediyesi’ nin çalışmalara büyük ölçüde katkı sağladığını aktardı.

Bölgede zemin tayini için 42 adet sondaj çalışması, jeofizik çalışmaları ve 04.09.2015 – 21.08.2016 tarihleri arasında 14 kuyuda hareketin oranının belirlenebilmesi için inklinometre periyodik ölçümleri, laboratuvar ölçümleri ve şev stabilite analizlerinin yapıldığını belirtti.
Genel olarak bakıldığında heyelan bölgelerinde, üst seviyelerde zayıf zeminlerin olduğu ve heyelana neden  olacak birimlerin altında temel kaya olacağı ancak Arguvan da bu durumun tersi olduğunu üst seviyelerin sağlam birimlerden (bazalt-tüf) alt seviyelerin ise çok zayıf zeminlerden oluştuğunu, zayıf birimlerin yeraltı suyuna bağlı olarak dayanımının daha da azaldığını belirtti.

Heyelanın boyutlarının yaklaşık 1km’ ye 900 m. olduğu Arguvan’ın heyelanın devasa olduğunu bölgedeki deplasmanlarının belirlenebilmesi için uzun yıllar inklinometre ölçümlerinin devam etmesi ve izlenmesi gerektiğini aktardı.Konuşma metinleri 28.03.2018 tarihindeki panel’in video kayıtlarından alınmıştır.
www.arguvanhaber.com


 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 19:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56