YAMADAĞI SOĞUKPINAR GÖZELERİ ÖZGÜR AKMALI

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği konuya dikkat çekmek, Bölgenin suya olan ihtiyacı ile önemini göstermek amacıyla yaptığı organizasyonla Arguvan ve Arapkir Belediye Başkanları, Arguvan ve Arapkir ilçe tarım yetkilileri, Malatya Orman işletme Müdürü, Muhtarlar, Dernek Başkanları, Dernek Üyeleri ve Konuya Duyarlı Arguvanlılardan oluşan yaklaşık 200 kişi ile Cevizlidere mevkisine gidildi.

YAMADAĞI SOĞUKPINAR GÖZELERİ ÖZGÜR AKMALI
HABERİN GALERİSİ
Cevizlidere

Cevizlidere

Yamadağı Yaylalarındaki suların Hekimhan’a götürülme çalışmasına tepki devam ediyor. Arguvan’ın haklı mücadelesine Arapkir’de destek verdi.

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği konuya dikkat çekmek,  Bölgenin suya olan ihtiyacı ile önemini göstermek amacıyla 21.08.2014 tarihinde yaptığı organizasyonla Arguvan ve Arapkir Belediye Başkanları, Arguvan ve Arapkir ilçe tarım yetkilileri, Malatya Orman işletme Müdürü, Muhtarlar, Dernek Başkanları, Dernek Üyeleri ve Konuya Duyarlı  Arguvanlılardan oluşan yaklaşık 200 kişi ile Cevizlidere mevkisine gidildi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram Cevizlidere yaylasında yaptıkları açıklamalarda ortak mesaj verdiler.Arapkir Belediye Başkanının Arapkiri’de ilgilendiren bu konuda Arguvan'la birlikte hareket edecekleri mesajını vermesi mücadelenin kazanılma umudunu artırdı.

Konuşmacılar genel olarak;

Bölgenin suya olan ihtiyacını  vurgulayıp Hekimhan sınırları içersisinde daha zengin su kaynaklarının bulunduğunu.  Ekolojik dengenin bozulmaması gerektiğini, Doğal yapıyla birlikte suya müdahale edilmemesini, Bu coğrafyaya verilmiş nimetin başka yere alınmasının doğru olmayacağını vurgulayıp Bu güne kadar özgür akan su gözelerinin bundan sonrada özgür akması gerektiğini belirttiler.

Cevizlidere yaylalarında zor şartlarda yaşam mücadelesi verenler konuya dikkati çekmek üzere yapılan bu girişimlerden duydukları memnuniyeti belirtip tüm katılımcılara yemek ikramında bulundular. 

Hekimhana götürülmek istenen su ile ilgili mücadelenin yeni başlamadığının bilinmesi gerekiyor. 2012 yılında yapılan 10. Arguvan Türkü Festivalinde dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Taştan Binlerce kişinin karşısında yaptığı konuşmasında konuyu gündeme getirmişti. Bununla birlikte Atmalılar Derneği ve Şotik (Çobandere ) Muhtarlığı bu konuda ciddi girişimlerde bulunmuş daha sonra kendi imanları ile Avukat tutarak dava açmıştı devam eden davanın 09.07.2014 tarihli duruşmasında Mahkeme Arguvan lehine ihtiyati tedbir kararı vermişti. Davayı bundan sonraki duruşmada Arguvan Belediyesi takip edecek.

www.arguvanhaber.com

Fotoğraflar Rıza Parlak

 

 

Fotoğrafların üzerine tıklayarak görebilirsiniz. 

 

  

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56