YOLSUZ HASTANESİZ ARGUVAN

Malatya Yenigün gazetesi yazarlarından Mustafa Yukanın Yolsuz, hastanesiz Arguvan yazıs.ı

YOLSUZ HASTANESİZ ARGUVAN
Bir dostumun daveti üzerine geçen hafta Kuru Çay’dan öte yana Arguvan’a yolumuz düştü. Arguvan’ın sorunlarını anlattı. Kıvrıla kıvrıla bir düz ovada, bozkıra doğru ilerledik.

Arguvan ilçemizi bütün Türkiye tanır. Arguvan deyince ilk akla gelen halk şiiridir. Şiirler saza göre uyarlandıkları için deyiş olarak veya türkü olarak karşımıza çıkar. Şiirler genel olarak hece vezinlidir. Arguvan halkı şiire veya sanata itibar ettiği için bunca şair o bölgede yetişme olanağı bulabilmiştir. Her ürün kendi ikliminin ve toprağının ürünüdür.

Eğer Arguvan halkı da diğerleri gibi şiir sanatına karşı duyarsız olsaydı bunca şair o topraklarda yeşeremezdi. Boy verip, filizlenip ünleri dünyaya yayılamazdı. Her Arguvanlının bu üretime verdiği bir katkı mutlaka vardır.

Şiirin ve türkünün başkenti olan Arguvan diğer ilçelere pek benzemez. Hekimhan yol ayrımında sonra Arguvan - Arapgir yoluna sapınca bu farklılık hemen göze çarpar. Yol tek şeritli ve dardır. AKP’nin övündüğü o duble yollar oralarda yoktur. Arazi yapısı düz ve dalgalıdır. Öyle hafriyatı olan masraflı falan yollar da değildir. Düzeltmek ve asfalt dökmek bu yollar için yeterlidir. Hem Arapgir, hem de Arguvan için hayati önem taşıyan bu yolun çokça da kazaya neden olduğu söylenmektedir. Yollar düz, dar ve surata elverişlidir.

Oldukçada keskin virajlıdır. İki dönem önceki belediye başkanlarını da bu yolda bir trafik kazası sonucu kaybetmişler. Bu yolun yapılması iki ilçenin de hayatını kurtaracaktır.

Arguvan’da devlet hastanesi yoktur. Belki de devlet hastanesi olmayan tek ilçedir. Bu ilçenin Malatya’ya 65 km uzakta olduğunu düşünürseniz durum daha da çok korkunçlaşmaktadır. Merkeze beş on km mesafede bulunun ilçelerde dahi devlet hastanesi var. Ama Arguvan’da yok. Kim bilir kaç anne adayı bu yollarda hastaneye kavuşmak için can verdi. Kaç kişi zehirlenerek, kan kaybederek çarpık düzenin kurbanı oldu. Bir tane sağlık ocakları var. Kıt kanat imkanlarla çalışmakta. Ama ilçenin sorunlarına cevap verebilecek kapasitede değil. İlçe halkı dertli. Acilen bir hastane istemekteler. Sadece hastanesi olmayan tek ilçeyiz diyorlar.

Konuştuğumuz insanlar türkü festivali zamanı buralar çok kalabalık olur diyorlar. Türkiye’nin her yanından buralara insanlar gelir. Konferanslar, konserler verilir. Köy dernekleri stantlar açarlar. Köy dernekleri tanıtım stantlarını çadırda gerçekleştirirler. Konferanslar okul salonlarında, konserler ise açık havada verilir. Belki de bunun başka bir benzeri yoktur. Arguvan gibi bir ilçede neden geniş bir salon olmasın. Konferanslar oradan neden verilmesin.

Arguvanlıların içme suyu sorunu var. Sularının yetersiz olduklarını söylemekteler. Konut sorunları var.

Heyelan sorunları var. Bir dokunun, bin ah işitirsiniz. Arguvan’ın bütün sorunlarını buraya sığdırmak mümkün değil. Başka bir yazıda da diğer sorunları yazmaya devam edeceğiz. Sorunların takipçisi olacağımıza söz verdik.

Sevgili dostum ve arkadaşım Ali İhsan Öztürk ile bunca hüzünle beraber Arguvan’dan ayrıldık.

MUSTAFA YUKA/YENİĞÜN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56