YONCALI BARAJI İNŞAATININ TEKRAR BAŞLAYACAĞI AÇIKLANDI

Yoncalı barajının 16 Haziran 2010 tarihli olurları ile iz ödenekli projeler kapsamından çıkarıltıldığı . Bugünden itibaren yüklenici firma ile irtibata geçilerek baraj gövdesi projelerinin revize edilmesi sağlanarak önümüzdeki günlerde baraj inşaatında çalışmalara başlanacağı açıklandı.

YONCALI BARAJI İNŞAATININ TEKRAR BAŞLAYACAĞI AÇIKLANDI
Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yoncalı Barajı'nın iz ödenekli projeler kapsamından çıktığını ve inşaatına başlanacağını bildirdi.

Çalık'ın TBMM'deki sekreteryasından konuya ilişkin yayınlanan basın bülteni şöyle:

"Malatya Milletvekili Öznur Çalık Yoncalı Barajı’nın iz ödenekli projeler kapsamından çıkarıldığını ve Baraj inşaatına başlanacağını belirtti. Çalık yaptığı açıklamada “2003 – 2010 yılları arasında iz ödenekli projeler kapsamında bulunan Yoncalı Barajı’nın, Çevre ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ İl Müdürlüğü nezdinde yapmış olduğumuz girişimler neticesinde, Bakanlık Makamının 16 Haziran 2010 tarihli olurları ile iz ödenekli projeler kapsamından çıkarılmıştır. Bugünden itibaren yüklenici firma ile irtibata geçilerek baraj gövdesi projelerinin revize edilmesi sağlanarak önümüzdeki günlerde baraj inşaatında çalışmalara başlanacaktır.” dedi.

Yoncalı Barajı ile Arguvan ovasındaki 12 bin hektar sahanın sulu tarıma açılacağını belirten Öznur Çalık “Baraj inşaatına 1996 yılında başlanılmış olup geçirimsiz malzeme sahasında gövde içi yeterli kil olmadığından, baraj projesi “ön yüzü beton kaplamalı baraj” olarak revize edilmiş ve bu çalışma tamamlanmıştır. Yapılan mukayeseli keşif sonucu kil çekirdekli kaya dolgu baraj yerine yapılacak, ön yüzü beton kaplamalı baraj tipinin daha ekonomik olduğu görülmüştür.” sözleriyle baraj inşaatı ile bilgiler verdi.

Sulama sisteminin klasik sistemden borulu sisteme dönüştürme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Çalık, bu çalışmalar neticesinde 12 bin hektar olan sulama sahasının yaklaşık 15 bin 500 hektara çıkarılacağını belirtti.

Malatya’nın sulama projelerini yakından takip ettiklerini ifade eden Öznur Çalık “Yoncalı Barajı’nın iz ödenekli projeler kapsamından çıkarılarak baraj inşaatına başlanacak olması; söz konusu bölgenin tarımsal sulaması açısından son derece önemli bir gelişmedir. Bu vesileyle başta Sayın Bakanımıza, Milletvekillerimize ve Bürokratlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, Kıymetli Arguvan’lı hemşehrilerimize ve Malatyamıza hayırlı olmasını diliyorum” sözleriyle duygularını ifade etti."

Malatya Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56