YONCALI BARAJININ TEMELİ BİR KEZ DAHA ATILDI

Bir kısmı yapılmış baraja tekrar temel atma töreni düzenlenmesi AKP’nin gövde gösteri yapması dışında hiçbir anlam taşımadığı yorumuna neden oldu.

YONCALI BARAJININ TEMELİ BİR KEZ DAHA ATILDI
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Malatya'da düzenlenen toplu temel atma törenine katıldı. Tören kapsamında Arguvan Yoncalı Barajının da temeli yıllar sonra tekrar atıldı.

Bir kısmı daha önce yapılan, daha sonra yapımı yılan hikâyesine dönen baraj tekrar ihale edilmiş çalışması da yaklaşık bir ay önce başlatılmıştı. Bir kısmı yapılmış baraja tekrar temel atma töreni düzenlenmesi AKP’nin gövde gösteri yapması dışında hiçbir anlam taşımadığı yorumuna neden oldu.

Baraja temel yeniden atılıp bitirilme tarihi verilirken, sulama kanallarının ihalesinin dahi yapılmadığı biliniyor.

Bakanı Veysel Eroğlu’nun konuşmasında özellikle şu anda Arguvan'da temeli atılacak Yoncalı Barajı'nın yanında bizleri bekleyen kardeşlerimi de selamlıyorum diyerek Arguvan’da temel atma töreninde sahne önünde fotoğraf çektirme ve kamerada görünme gayreti gösteren kardeşlerini de ihmal etmemiş oldu.

Bakan Eroğlu, Yoncalı Barajı ve sulama projesini yüklenen firmayı da kürsüye davet ederek, iş bitimi pazarlığı yaptı. Yapılan pazarlık sonucunda Yoncalı Barajı'nın 31 Aralık 2017'de saat 16.59'da bitirilmesi sözü alınarak taahhütname imzalandı. Yoncalı Barajını ve sulamasını müteahhit zamanında bitirememesi durumunda Arguvan'a bir okul yaptırma sözü alarak gövde gösterisi tamamlanmış oldu.

Arguvan’da Yoncalı barajı şantiye alanında bir sahne ve bakanın Malatya’dan yaptığı konuşmasını izletmek için ekran kurulmuş, gelenlere yemek ikram ediliyordu.

Kurulan sahne alanından bakıldığında Yoncalı (Brik) Mahallesi (Köyü) net olarak görülüyordu. Bu köyün barajın tamamlanması halinde büyük bölümünün suların altında kalacağı da biliniyor köye yeni bir yerleşim alanı tahsis edilecek mi, edilmeyecek mi hususunda tek bir kelime edilmedi.

Yaklaşık protokol dahil iki yüz kişinin katıldığı gözlemlenen temel atma töreninde Arapgir Kaymakamı, Arguvan Belediye Başkanı, Arguvan Belediyesi Meclis üyeleri, Arguvan CHP İlçe Başkanı, AKP Arguvan ilçe Başkanı, DSİ 9 Bölge müdür yardımcısı, DSİ bölge barajlar ve Hes şube müdürü ve bazı muhtarlarda hazır bulundular.
www.arguvanhaber.com

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56