YONCALI BARAJININ TEMELİ MAYIS AYINDA ATILACAK

AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, Yoncalı Barajı'na bu yıl için 15 milyon lira ödenek ayrıldığını ve önümüzdeki ay temelinin atılmasının planlandığını belirtti.

YONCALI BARAJININ TEMELİ MAYIS AYINDA ATILACAK
AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklamada, Arguvan Yoncalı Barajı'nın, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde sürdürülen çalışmalar sonucu uygulanabilir projeler içine alındığını ve ikmal inşaat yapım işi ihale sözleşmesine göre ihaleyi 77 milyon 250 bin lira tutarla kazanan Ziver İnşaatın barajı 4 yıl içerisinde tamamlayacağını ifade etti. Yoncalı Barajı'nın isale tüneli ve sulama şebekesi projesinin yapımı ihalesinin de sonuçlandığını anlatan Tüfenkci, ön yeterlilik ihalesinin 17 Ocak 2014 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını ve iki yıl içerisinde de tünel ve sulama şebekesinin bitirileceğini söyledi.

BÖLGENİN TARIMSAL ÜRETİMİ VE EKONOMİSİ CANLANACAK

Yoncalı Barajı ile Arguvanda 171 bin 150 dekar sahanın sulu tarıma açılacağını belirten Bülent Tüfenkci,"Baraj inşaatına 1996 yılında başlanılmış olup geçirimsiz malzeme sahasında gövde içi yeterli kil olmadığından, baraj projesi 'ön yüzü beton kaplamalı baraj' olarak revize edilmiş ve bu çalışma tamamlanmıştır. Yapılan mukayeseli keşif sonucu kil çekirdekli kaya dolgu baraj yerine yapılacak, ön yüzü beton kaplamalı baraj tipinin daha ekonomik olduğu görülmüştür. Sulama sistemini klasik sistemden borulu sisteme dönüştürme çalışmalar neticesinde 120 bin dekar olan sulama sahası yaklaşık 171 bin 150 dekara çıkarılmıştır. Yoncalı Barajıyla bölgenin tarımsal üretimi ve ekonomisi canlanacak." şeklinde konuştu.Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56