YONCALI BARAJININ YAPIMI DEVAM EDİYOR

DSİ 9. Bölge Müdürü Okan Bal, Yoncalı barajının 2018’de tamamlanacak.

YONCALI BARAJININ YAPIMI DEVAM EDİYOR
Bu Sabah/ Türkan Yıldız

Yapımı devam eden Yoncalı Barajı uzun süredir Malatya medyasının ve kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Büyük bir beklenti içerisinde beklenen bu proje, bölgenin de en büyük barajı olma özelliğini taşıyor. 2018’de bitmesi planlanan proje hakkında BUSABAH’a bilgiler veren DSİ 9. Bölge Müdürü Okan Bal, Yoncalı Barajı ile ilgili merak edilenleri ve son durumu anlatarak bu projenin bölgede ilk kez uygulanacak bir yöntemle yapılacağını ifade etti.

“TÜNELİN YAPIM İHALESİNE ÇIKILDI”

Yoncalı Barajı’nın çok büyük bir proje olduğunu söyleyen Okan Bal, “Bu proje çok büyük bir proje. 3 kısımdan oluşuyor. Yoncalı Barajımızda inşaat devam ediyor. 9 buçuk kilometrelik bir ishale tüneli var. Bunun da yapım ihalesine çıkıldı. 17 bin hektar, (170 bin dönüm) arazide proje çalışmaları devam ediyor. Yetiştirebilirsek 17 bin hektarlık kısmın yapım ihalesine bu sene sonuna kadar çıkmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla 3 tane ünitede eş zamanlı olarak çalışılacak. Ve eş zamanlı olarak bitirme imkanına sahip olacağız. 2018’e kadar hedefimiz 3 tane üniteyi de bitirmek. Tünel bu sene başlıyor. 170 bin dönümlük bir sulama var. Arguvan ovasının mümbit arazileri sulanmış olacak proje bitince” diye konuştu. 

BÖLGENİN EN BÜYÜK BARAJI

Yoncalı Barajı’nın çok yüksek bir baraj olduğuna değinen Bal, “Barajımız oldukça yüksek bir baraj. 93 buçuk metre yüksekliğinde bir baraj ve bölgede ilk kez yapılacak önyüzü beton kaplı kaya dolgulu tipinde bir baraj. Daha önce yapılmamış ilk kez yapılıyor. Bu barajda 125 milyon metre küp su depolayacağız. Bu barajdan daha büyüğü yok bölgede” ifadelerine yer verdi.

25 MİLYON HARCANDI  

Barajın çalışması devam eden kısımlarının olduğunu ifade eden Okan Bal, “Çalışması devam eden kısımlar var. Bu sene bir kısmının gövde dolgusuna başlayacağız. Tünel imalatındaki çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Birçok çalışması tamamlandı barajın. Firma Yüzde 32 oranında bir gerçekleşme sağladı. Bunun da sene başı ödeneği 20 milyon TL iken ilave 5 milyon daha harcadık ve toplamda 25 milyon harcayarak yüzde 32 oranında bir gerçekleşme sağladık. Yani barajın 3’te 1’i bitti demek bu” sözlerini kaydetti.

Kaynak:  Bu Sabah Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56