YUKARI SÜLMENLİ KÖYLÜLERİ MALATYADA ABDAL MUSA BİRLİK LOKMASI

Yukarı Sülmenli köylüleri, Abdal Musa Birlik lokmasında bir araya geldi.

YUKARI SÜLMENLİ KÖYLÜLERİ MALATYADA ABDAL MUSA BİRLİK LOKMASI
Yukarı Sülmenli köylüleri, Abdal Musa Birlik lokmasında bir araya geldi. Hacı Baktaş-ı Veli Caddesi’ndeki Yukarı Sülmenli Köyü dernek binasında Abdal Musa Birlik Lokması düzenlendi.
Dernek yönetiminden Emekli Öğretmen Hasan Şengül, lokmanın hazırlık aşamasını ve amacını şöyle anlattı: “Abdal Musa Birlik lokması, adı üstünde birlik sağlamak içindir. Buraya toplanan insanlar, hatır sorarlar, haberleşirler, yardımlaşırlar. Lokma için katkılar, gönüllüdür. Herkes bütçesine göre katkıda bulunur. Katkıda bulunsun bulunmasın, o anda kim varsa lokmanın başında, o nasiplenir. Yoldan geçen herhangi bir vatandaş da konuğumuzdur, lokmamızdan tadar. Dünden beri lokmanın pişirilmesiyle uğraşan Döndü Özcan, Yusuf Baydur ve Yahya Zengin canlara; katkıda bulunan, emek harcayan tüm canlara teşekkür ediyorum. Bizde hizmet de gönüllüdür. Kimseye, sen şu işi yap, demiyoruz. İnsanlarımız, kendiliklerinden her işin ucundan tutuyorlar. Birlik de bunu gerektirir.”dedi.
Hasan Şengül, dernek üyelerinin yüzden fazla olduğunu; ama üye aidatlarını ödemeyen üyelerin tüzük gereği silindiğini, şu anda 54 üyelerinin olduğunu söyledi. Dernek binasının kendi köylülerinin binası olduğu için kirasının düşük olduğunu, yine de Arguvan’ın diğer köy dernekleriyle güç birliği yapmalarının hem maddi hem de manevi katkısı olacağını söyledi. Köy derneklerinin birleşmesiyle yaptırım güçlerinin artacağını ifade etti.
Dört büyük kazan etli pilav, tüm konuklara ikram edilmeden önce Alevi dedesi: “ Hak; Muhammet, Ali bereketi vere. İmam Hasan, İmam Hüseyin ve Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli yolunda olanlara helal ola. Lokmalarımız, taşa; dökülmeye. Lokmalarımız, hayırlara ve birliğe vesile ola. Hızır olsun, Abdal Musa Olsun, Hıdrellez lokması olsun. Hizmet edenlerden Hak razı olsun. Bu etkinliklerimiz, beraberliğimizin sürmesi adına sürekli olsun.” diye Türkçe Hızır duası etti.
Abdal Musa lokması yendikten sonra, derneğe gelemeyenlere de lokma yollandı. Lokma, oldukça boldu. Hizmetler düzenli ve tertemizdi.
Not. Dünkü yazımda Yukarı Sülmenli köyünün Abdal Musa lokması yapılacak, diyeceğime; Akören köyünün Abdal Musa lokması yapılacak, yazdığımı sonradan fark ettim. Yukarı Sülmenli köyünden olan canlardan özür dilerim. Bu yanlışlığı da, Akören köyünün gelecek yıl için daveti olarak kabul etmek isterim.
Sultan KILIÇ - Malatya.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56