BESLENME ÖDÜLÜ

TÜRKİYEDE BİR İLK

MALATYA ARGUVAN BELEDİYESİNİN PROJESİ ÖDÜL ALDI

Süleyman Kılıç: Mehmet Başkan Arguvan spor ile ilgili söyleşi için sizi aradığımda Kayseri’de olduğunuzu söylediniz. Kayseri’ye pastırma ve sucuk almak için mi gittiniz?

ARGUVAN BELEDİYESİNE ANLAMLI ÖDÜL

Mehmet Kızıldaş: Süleyman Bey bu soruyla başladığınız için teşekkür ediyorum. Pastırma, sucuk almaya gitmedik. Oraya bir ödül almaya gittik. Bu ödülle ilgili faaliyetimizi daha önce de sizinle yaptığımız röportajda konuşmuştuk. Türkiye'de bir ilkti bizim projemiz. İlkokul öğrencilerinin tamamına beslenme vermemiz, onların beslenme saatindeki yiyeceklerini karşılamamız projesi Türkiye'de çok ses getirmişti. Daha sonrasında da “Yerel Yönetimler dergisi” her yıl Türkiye'de tüm belediyelerinyapmış oldukları projeleri değerlendirip, inceliyor halka sunup oylama yaptırıyorlar.Sonuç olarak bizim İlkokul öğrencileri için uyguladığımız “Beslenme Projesi”eğitim kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödülü almak için Kayseri’deydim. Diğer alanlarda ödüle layık görülen Belediye başkanları da gelmişlerdi.

Biz bu ödülü, bu projeye destek veren hemşerilerimiz, aynı zamanda bu projeye emek veren kendi emekçi personelimiz ve o projeye dahil tüm çocuklar adını aldık. Ödülü tüm emeği geçenlere ithaf ediyorum.

PROJEMİZ DEVAM EDECEK

Süleyman Kılıç: Önümüzdeki öğretim yılında bu projeniz devam edecek mi?

Mehmet Kızıldaş: Önümüzdeki öğretim yılında projemizi devam ettirmek istiyoruz.

Onun için de gerekli duyuruları sonra yapacağız.

Süleyman Kılıç: Mehmet Başkan bu projeyi öğrenip katkı sunanlar veya sizi arayanlar oldu mu?

Mehmet Kızıldaş:

Şöyle diyeyim. Bir gün bir Malatya Arapkir’li bir hemşerimiz aradı.Televizyonda Türkiye’de bir ilk diyeprojemizle ilgili haberi dinliyor. Direkt beni aradı.”Sayın başkan ben de bu projeye destek sunmak istiyorum” dedi. “Lütfen bana hesap numarası gönderir misiniz” gönderdik. Projemize destek sundular. Böyle birkaç kişi daha telefonla bana ulaşarak desteklerini sundular.

ARDA TURAN PROJEMİZEKATKI YAPTI

Eski Milli ve Galatarasaylı futbolcu Arda Turan Projemize destek sundu.

İstanbul'da bir hemşerimizin restoranı var. Oraya gelip gidiyormuş. Bizim Belediyenin beslenme projesi konuşuluyormuş. Bunun üzerine Arda Turan dahil orada farklı spor alanlarında faaliyet gösteren spor insanları hesap numaramıza önemli katkılarda bulundular.

Aklıma gelen bunlar tabii hemşerimiz de destek sundular sağ olsunlar. Mesela işte Hünkar Karakuş, Eyüp Korkmaz beyde sizin köylüdür Adana’da yaşıyor. O akşam televizyonda duymuş beni aradı. Çok duygulanmış. Hemen katkısını yaptı.

Yurtiçinden, yurtdışından çok sayıda hemşerimiz destek gönderdi.Dostlarımızdan, hemşerilerimizden  çocuklarımız için yaptığımız” beslenme projesine “desteklerinin devam etmesini istiyoruz. Biz bu projeye bu sene de devam edeceğiz. Ekonomik olarak belediyemizin gücünün çok üstünde bir maliyeti var ve bu maliyet giderek artıyor. Eğitim- öğretim yılı başında 300 öğrencimiz vardı. Ama depremden sonra 450 öğrenciye çıktı ve tamamına beslenme verdik.

Maliyetlerle ilgili dün Kayseri’deki ödül töreninden sonra bazı belediye başkanları örnek uygulamamız hakkında benden detaylı bilgi aldılar.

Süleyman Kılıç: Mehmet Başkan yani 450 ilkokul öğrencisinin anne ve babalarının okulda çocuklarının ne yiyeceği konusunda bir dertleri ve endişeleri olmayacakmı?

ANNELER VE VELİLER MEMNUN

Mehmet Kızıldaş: Artık annelerin beslenme hazırlama dertleri yok, beslenme evlerinden getirmeyecekler belediyemiz beslenmelerini karşılayacak. Herkes eşit bir şekilde,hijyen bir şekilde sağlıklı beslenecek.

Her gün personelimiz hazırlık için sabah saat beşte kalkıyor. Bizim üç tane diğer mahallelerde okulumuz var. Bir de merkezde var. Toplam dört tane ilkokula 450 adetbeslenmenin transferini sağlıyoruz.

Annelerden, velililerden ve çevremizdenolumlu tepkiler aldık.Mesela annelerden birisi şöyle bir söz söylemişti.

“ Başkanım ben bir anneyim, çocuğum ilkokula gidiyor. o kadar güzel, o kadar büyük projeler ve hizmetler yaptınız ki, ama şu son yaptığınız beslenme projesi hepsinin önüne geçti.”

Bunları duymak güzel şey tabii. Yaptığınız hizmetlerin yerini bulması, doğru proje olması da aynı zamanda bizi motive ediyor. Bizi şevklendiriyor, azimli ve kararlı bir şekilde çalışmaya sevk ediyor.

Süleyman Kılıç: Şimdi Arguvan spora geçebiliriz.

Devam edecek…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56