BOZKIRDA BİR İLÇE ARGUVAN BELEDİYE BAŞKANI MEHMET KIZILDAŞ ANLATIYOR- 1

Süleyman Kılıç : Mehmet başkanım iki dönemdir, yaklaşık on yıldır Arguvan’da Belediye başkanı olarak hizmet yapıyorsunuz. Hizmet anlamında neler hedeflemiştiniz ve hedeflerinize ne kadar yaklaştınız? Hayal ettiğiniz Arguvan neydi?

Mehmet Kızıldaş: Süleyman bey söyleşiye, sizin sorularınız içerisinde olup olmadığını bilmiyorum ancak, siz sormadan benim çok önemsediğim ve hayata geçirdiğimiz, heyecanlandığımız projemizden başlamak istiyorum.

Süleyman Kılıç: Buyurun Mehmet başkan o soruyu sormuş kabul ediniz anlatınız lütfen.

TÜRKİYEDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Mehmet Kızıldaş: Biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Bakın çok önemli. Biz 2022 eğitim öğretim yılı başında okulları dolaştığımızda şunu gördük. Aynı zamanda ben de bir eğitimciyim öğretmenim. Çocukların bazıları beslenme getirmiş, bazıları getirememiş, birisi yiyor, öbür çocuk da bakıyor. Ben bundan çok ezilmiştim, çok etkilendim, çok duygulandım. Gelip hemen belediye personelini topladım. Dedim ki bunu da hep anlatırken çoğu zaman duygulanırım. O çocukların halini gördüğüm için bunun hemen bir araştırmasını yapın. Çağırdık arkadaşları ne yapabiliriz? bir menü oluşturalım, haftalık menü oluşturduk. Bunların fiyatlarını alın, okulları aradık, okulu milli eğitim müdürünü aradık. Kaç tane ilkokulda öğrencimiz var, toplam köylerde ve merkezde kaç öğrencimiz var sayıyı tespit ettik. Maliyeti çıkardık. Bunu yapabilir miyiz? Personelimize bunun hazırlığını yapabilir miyiz? Bunun imalatını yapabilir miyiz? Dağıtımını yapabilir miyiz? Bunları çıkardık, bütçesini çıkardık. Bizim bütçemizi zorlayacağını gördük. Ama vaz geçmedik. Biz bunu yapacağız dedik. Arguvan’lı hemşerilerimizden bu bütçeye destek alırız dedik yola koyulduk. O çocukların boynunu yeri eğdirmeyeceğiz dedik.

450 ÖĞRENCİNİN BESLENMESİNİ SAĞLADIK

 Toplam 300 öğrenci fakiri zengini hiç ayırım yapmadan her öğrenci aynı beslenecek, Bundan böyle hiçbir öğrenci evden beslenme getirmeyecek dedik. İstisnasız eksiksiz, her öğrenciye, fakirin çocuğu, zenginin çocuğu demedik. Okulda herkes hiç kimse beslenme getirmeyecek. Tüm ilkokul öğrencilerinin hepsine o günden bu yana beslenme veriyoruz ve depremden sonra dışarıdan gelenlerle birlikte bu sayı 450 ye çıktı. Maliyetler arttı ama biz direndik sonuna kadar okullar kapanana kadar beslenme yardımına devam ettik. Övünerek tekrar ediyorum Türkiye’de bu hizmeti yapan tek belediye biziz. Daha sonra Genel Başkanımız Kemal Bey bu yemek konusunu çok gündeme getirdi. Bazı belediyeler var bu hizmeti veren mesela Çankaya Belediyesi verdi. Beylikdüzü Belediyesi veriyor. Ancak Durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına veriyorlar. Ama biz hiç ayrım yapmadan. İlçenin tüm ilkokul öğrencilerine beslenme veren tek örnek belediyeyiz.

Süleyman Kılıç: Mehmet Başkan bu projenizi o zamanda çok anlamlı bulmuştum, hatırlarsınız sizi telefonla arayıp tebrik etmiş kutlamıştım.

AskarYılmaz: Çocuklara verilen yiyecekleri nerede nasıl hazırlayıp paketliyorsunuz?

Mehmet Kızıldaş: Tabii çok hijyen bir şekilde ve ortamda hazırlıyoruz.Tost veriyoruz, kek veriyoruz, simit de veriyoruz, poğaça da veriyoruz. Yanında meyve suyu, meyve, kuru yemiş.

AskarYılmaz: Bu arada varlıklı ailelerden şikâyet geliyor mu? “Benim çocuğum bunları yemez” diye.

TÜM AİLELER MUTLU

Mehmet Kızıldaş: Hayır hayır tam tersine polis memuru rastladı“ya başkanım Allah sizden razı olsun. Her evde bu konuda kavga vardı. Her gün sabahtan hanımla çocuk arasında kavga vardı. Ne koysa kabul etmiyor, almıyor, götürmem diyor, yemem diyor.Siz hazırlıyorsunuz çocuk da o kadar mutlu biz de” dedi

Mesela bir kadın,beni gördü dedi ki;

“ Başkanım, size bir şey söyleyebilir miyim?  Ben anneyim, iki çocuğum var.Arguvan’a çok hizmet ettiniz,çok büyük projeler yaptınız ama, şu son yaptığınız proje var ya, Şu çocuklara yaptığınız bu ‘beslenme projesi’ bizim için de hepsinin önüne geçti” dedi.

Yani bununla ilgili çok sayıda insandan çok güzel duygular memnuniyetler aldık.

MÜDÜR VE ÖĞRETMENLERDEN TEŞEKKÜR

Hatta bugün belki sosyal medyamızda paylaşılmıştır. Atatürk ilkokulunun tüm öğretmenleri müdür de dahil teşekküre geldiler. Başkanım dediler. Bize çok destek oldunuz. Her ihtiyacımızı her istediğimiz talebi karşıladınız. Beslenme katkınız bizim için hayatımızda unutamayacağımız bir destekti. Onun için geldik diğer ilkokulların öğrencileri hatta çocuklar video çekmiş göndermişler. Beslenmelerle ilgili kendi sınıflarında video çekmiş göndermişlerdi mesela Parçikan mahallemizdeki okula veriyoruz, Narmikan mahallemizdeki okula veriyoruz, Kömürlük mahallemizdeki okula veriyoruz. Bizim buradaki Atatürk ilkokuluna da okullara taşımasını sağlıyoruz. Yani kapılarına kadar götürüyoruz, dağıtımını okul yapıyor.

Besleme projemize katkı sunan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum.

Devam edecek…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56