DOLAYLI MAHALLESİ (HALPUZ KÖYÜ)

DOLAYLI MAHALLESİ (HALPUZ KÖYÜ)

288 sayfalık kitap, üç bölümden oluştu. 122 sayfası yazılardan, diğer sayfalar aramızdan ayrılmış oldukça çok sayıda Halpuzlunun bulunduğu fotoğraflardan oluştu. Dolayısıyla fotoğraflar bölümü metinlerden daha çok yer kapladı. Bir bakıma kitap, fotoğraf albümü ekli gibi oldu.

Kitabı hazırlayan Erdal ekicinin önsözünden sonra yukarıdaki bir açıklama yazdım.

‘Dolaylı Mahallesi’ Üzerine

2014 yılı olmalı; Erdal Ekici, köyü ile ilgili bir kitap çalışmasından söz etmişti. O sıralarda Ersoy Eren’in Eymir köyü ile ilgili çalışması ile ilgili olarak Eymir’de derlemeler yapıyordum. Daha sonra Akveren köyü ile ilgili derlemeler de yaptım. Erdal Ekici’ye, elinde bulunan ham maddeleri bir araya toplamasını, yazmasını ve bilgisayara kaydetmesini istedim. Bir süre sonra yazı ve fotoğrafları gönderdi. 2019 yılında yazılı metinleri düzenlemeye, elimde bulunan Dolaylı ile ilgili yazıları da ekleyerek çalışmaya başladım. Erdal Ekici’den gelen yeni bilgi ve belgeleri de ekledim. 2020 yılından itibaren yaşanan virüs salgını sürecinde derleme ve yazma çalışmaları yapılamadı. 2022 yılının Nisan ayında yazı ve fotoğrafları düzenlemeye başladım. Derken, çok sayıda fotoğraf da eklendi ve bildiğimiz kadarıyla Dolaylı (Halpuz) hakkında ilk çalışma ortaya çıktı.

Erdal Ekici, bulabildiklerinden bir bölümünü ortaya koydu. Haliyle eksikleri vardır. “Şu konu azdı, bu konu çoktu, şu konu var da bu konu yoktu” gibi değerlendirmeler yerine Dolaylı ile ilgili yazılması gerekenler varsa, birileri süreçte çaba göstererek çalışmalı, geleceğe bilgi ve belge bırakmalıdır. Unutmayalım ki; kaydetmezseniz kaybedersiniz!

Her kim olursa olsun, çalışmasına yardımcı olmaktan çekinmeyeceğimi belirtmek isterim

Kitabın İçeriği Üzerine

Askar Yılmaz’ın, ‘Kültürel Bir Yerleşke; Halpuz’ yazısı, kitap içinde bulunan kişileri tanıtan yazılarında olduğu gibi iyi bir gözlemci ve anlatı ustası olduğunun göstergesi…

1. Bölüm: Dolaylı Mahallesinin Konumu

2. Bölüm: Dolaylı Mahallesinin Tarihçesi

3. Bölüm: Toplumsal ve Kültürel Örnekler ve Askar Yılmaz’dan ‘Hapuz’un Unutulmazları’

4. Bölüm: Dolaylıların Fotoğraflarından…

Amatör bir çalışma olan kitabı daha önce de belirttiğim gibi, bir ilk olması açısından mutlaka birilerinin diyecekleri olacaktır. Bence demekle birlikte kalemi ele alıp yazmak da gerekir. Çünkü gönüllü çalışmaların yanında işe akademik bakış ile yaklaşanlar da çıkabilir, daha kapsamlı yapıtlar ortaya konabilir. Hatta Dolaylı ile ilgili tez çalışmaları yapılmışsa bu tezler geliştirilerek kitaba dönüştürülebilir. O zaman kültürel zenginliğe katkı da sağlanmış olur.

Erdal Ekici, bir görevi üstlenmiş ve bir yapıt ortaya koymuştur. Bunu da mahallenin derneği yararına yapmıştır. Dileriz Halpuzlular da hem derneğe, hem Halpuz’a katkı sunarlar…

Saygılarımla…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56