ALMANYA'DA ARGUVAN HAKKINDA BİR BİLDİRİ

CHP Köln Derneği Gençlik Kolları ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının düzenlediği "Nazım Hikmet 114 Yaşında" etkinliğinden bir gün önce (31 Ocak 2016) Almanya'da yaşayan Arguvanlılardan bir grup adına Hülya Yüksekol tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir bildiri sunuldu.

ALMANYA'DA ARGUVAN HAKKINDA BİR  BİLDİRİ
Süleyman Özerol

CHP Köln Derneği Gençlik Kolları ile Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının düzenlediği "Nazım Hikmet 114 Yaşında" etkinliğinden bir gün önce (31 Ocak 2016)  Almanya'da yaşayan Arguvanlılardan bir grup adına 
Hülya Yüksekol tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bir bildiri sunuldu. Bildiri ayrıca etkinliğe katılan sanatçı yazar Zülfü Livaneli ile izleyici olarak bulunan AAFB Başkanı Cafer Kaplan'a da sunuldu.

Bildiri hazırlanırken Arguvan hakkında bilgi edinmek istediklerinde Arguvan Yolu dergisinin 9. sayısında (Ağustos-Eylül 2010) başyazı olarak yayınlanan yazımı temel alarak kendilerine yardımcı oldum. bildiri olarak sunulan biçimi ile paylaşmak istiyorum.
Arguvan Hakkında Genel Bir Değerlendirme ve Taleplerimiz

Arguvan halkının ekonomik yönden güçlenebilmesi ve ürettiklerini değerlendirebilmesi -hatta pazarlayabilmesi- konusunda en önemli etken insan gücüdür. Sanayisi olmayan,  bir bölgede insan gücünün ne denli önemli olduğu bilinen bir gerçek… Arguvan’ın sürekli dışarıya göç vermesi de üreticiliği olumsuz yönde etkilemekte. Halkın tutunacak dalı olmalı ki bulunduğu yere bağlansın ve de üreticiliğini sürdürebilsin. Otuz yılı aşkın bir süredir Projesi süren ve hayata geçtiğinde Arguvan’ı ayağa kaldıracak, Arguvanlıyı doğduğu topraklara geri döndürecek olan “Yoncalı Barajı” ise yılan öyküsü olmuş, tamamlansa bile göç nedeni ile bundan yararlanacak insan kalmamıştır yörede… Tahıl yönünden Malatya’nın ambarı sayılan Arguvan’da eski tahıl üreticiliği kalmadığı gibi, üretilen tahıl da doğru dürüst bir biçimde değerlendirilememektedir. İklim değişmeleri nedeniyle tarım bitmiş, hayvan otlatacak alanlar bile azalmış durumdadır. Barajın olması Ağaçlandırmanın geliştirilmesi ve orman alanlarının genişletilmesi bu yönden yöremize olumlu katkılar sağlayacaktır. Üzüm, kavun, badem, dut, ceviz, kayısı, elma, erik gibi meyveler Arguvan’ın çoğu köylerinde kaliteli bir biçimde yetiştirilmekte olup, değerlendirme konusunda diğer yörelerde olduğu gibi elbette ki sıkıntı çekilmektedir. Bu alanda da insan gücü önemlidir. Diğer yandan hem içme hem de sulama suyu sorunu da konuyu etkilemektedir. Yeraltı suları değerlendirilmeli, bununla hem içme hem sulama suyu gereksinimi karşılanmalıdır. Bu gerçekleştiği takdirde sebze-meyve üreticiliği ve bağlı olarak hayvancılık canlanacaktır.

Yer kaymasından dolayı yıllar önce Arguvan merkezi yukarı taşındı, şimdiki yerde de yer kayması var deniyor. Köylerin çoğunda ekonomik yetersizlikler nedeniyle konut sorunu çözülememiş durumdadır. İlçe merkezinde bile konut yapımında sağlıklı bir yapı olduğu görülmez. Bununla birlikte ilçenin gelişim alanları belirlenmeli ve yapılandırma planı düzenlenmelidir.

İlçe merkezinde sadece bir “lise” var. Arguvan genelinde köylerde okullar kapandı. Çok az çocuk olduğu için genele yakını taşıma ile Arguvan merkeze geliyor. Mesela benim okuduğum yıllarda köyümüzde iki ilkokul ve en az 150 öğrenci varken, su anda o iki okulda kapalı olup sadece köyümüzde 10 ya da en fazla 15 öğrenci var. İşte bu nedenle köy ilkokulları kapatıldı ve Arguvan merkeze araçla geliyor orada öğrenim görüyorlar.

İlçeden “Adliye”, siyasi nedenlerle kaldırıldı…

Arguvan’ın 46 köyü var hiç birinde sağlık kurum ya da kuruluşu yok. Yalnızca Arguvan merkezde bir adet “Sağlık Ocağı” var. Donanımlı bir “Devlet Hastanesi” neden olmasın? Hastane Arguvan’ın olmazsa olmazlarındandır.

Arguvan merkezde bir tane Cem Evi var… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun beş yıl önce Arguvan’a geldiğinde kültür merkezi temeli kazdırdı, o bile yapılmadı. Hala orası çukur duruyor, içi yağmur ve kar suları ile dolu. Birkaç köy derneği, Doğayı Koruma Derneği ve Abdal Musa Kültür Derneği var. CHP Kadınlar ve Gençler Kolu var…

Köyler boşalmış, her evde ikişer yaşlı insan. İş yok çalışma alanı yok gençler terk etmiş Arguvan’ı… Köylerin hatta ilce merkezinin yolları içler acısı… Arguvan merkezde bile cadde ve sokaklar sorunlu.

Kızık köyünde bulunan Balıklı Gölün dışında Arguvan’da bir turistik yer, bir dinlenme yeri gösterebilir misiniz acaba? Oysa yayla turizmi bu konuda önemli bir kaynak oluşturabilir. Su kaynaklarının değerlendirilerek ağaçlandırma çalışmasının da konuya katkı sağlayacağı düşünülmelidir.

Arguvan türküleri artık kendi sınırını aşmış ve ülke genelinde kabul görür bir duruma gelmiştir. Buna bağlı olarak Arguvan Türkü Festivali de daha çekici duruma getirilmelidir. Bunun için planlı-programlı bir biçimde çalışmalar yapılmalıdır. Yine müzik kültürüne bağlı olarak Arguvan’da İnönü Üniversitenin bir kolu olarak Yüksek öğretim kurumu mutlaka açılmalıdır… Şairler ve çok sayıda saz-ses sanatçısı yetişmiş olan Arguvan’da geleneksel halk sanatları ve maddi kültür değerleri de bulunmaktadır. Bu değerleri tanıtıcı yayınlar yapılarak gelecek kuşaklara da aktarmak gerekir. Kültürel yapının yaşatılması, geleceğe aktarılması konusunda eğitim-öğretim kurumları, demokratik kitle örgütleri ve diğer kurum-kuruluşlarla işbirliğine gidilerek yörenin kültürel haritası çıkarılmalı, bu bağlamda basın-yayın organları ile iletişim güçlendirilmelidir. Arguvan’ın sesi olan bir gazete neden olmasın ki?

Arguvan hakkında bu genel bilgiden sonra söylemek istediklerim var.

Arguvan Türkülerini birçok sanatçı söylerken geçimini bizim yörenin türkülerinden sağlarken Arguvan’ın düştüğü duruma bakin! Arguvan’da AKP kadınlar kolu açılması,  imam hatip okulu yapılması; bunların Alevilerin bir asimile yapma çabası ile yapıldığı açıkça ortada…

Alevilerin yoğun olduğu bir ilçede sağlık bilim dalında ve iş mekânları için hiç bir şekilde yatırım yapılmamasında kimse hoşgörü beklemesin. Adalet olmayan yerde hoşgörü olmaz bunu bilsinler artik…

 Arguvan halkının büyük bölümünün Alevi olması ve CHP’li olmasından dolayı bu iktidar zamanında hiç bir yatırım yapılmadığı bir gerçek. Sadece AKP değil hiç bir sağ iktidar Arguvan’a Alevi diye CHP’li diye sahip çıkmamış. CHP sahip çıkmadıkça hiç başkalarının sahip çıkmaması da doğal gibi karşılanıyor ilce halkının belleğinde…

Her ne kadar sağ partiye oy çıkmasa da buralarda Arguvan’ın bazı Alevi köylerinde oyların artık bir başka parti ye kaydığını görüyoruz.
Sayin Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun Veli Ağbaba ile irtibata geçmesini bu sorunlarımızı medyada yansıtmasını, kendinin de bir şeyler yapmasını arzu ediyoruz.

Bu konuları sizden başka anlatacak dile getirecek kimsemiz de yok, sadece tek dayanağımız sizlersiniz…

Süleyman Özerol

NOT: İlgi duyanlar aşağıdaki kısayola göz atabilirler.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56