FAZIL SAY; ARGUVAN KONSERİ 5 TEMMUZ MÜZİĞİN DNA'LARINDA BULUŞMA

Biliyorsunuz geçenlerde bir yazı yazmış, Munzur ve Arguvan konserlerinin organizasyonunun başarılamamasına sinirlenmiştim. Bu konser, tamamen bir müzik kültür buluşmasıdır, hiçbir siyasi içeriği yoktur, hiçbir slogana, siyasi partinin propagandasına gerek yoktur.

FAZIL SAY; ARGUVAN KONSERİ 5 TEMMUZ MÜZİĞİN DNA'LARINDA BULUŞMA
 Bu sabah Arguvan türküleri dinleyerek güne başladım. 

Arguvan (Malatya) halk müziğimizde önemli bir ekolü temsil eder. Alevi kültürünün önemli eserleri. Âşık Veysel (Sivas) türkülerine benzeyenler var, ondan çok ayrı olanlar var. 
Bazen de Arguvan müziğindeki melodik yapının, ritimsiz “deyiş”in ve saz diyaloğundaki “ağıt” kültürünün, benim piyano müziğim “Kara toprak” ve de şarkılarım “Düşerim” (Metin Altıok“İnsan insan”a (Muhyiddin Abdal) benzediğini gördüm, ama bu şu anlamda, benim çocukluğumda radyodan dinlediklerimle birlikte Arguvan müziğinden kalıcı bir şekilde etkilendiğimi ve on yıllar sonra bu müziğin DNA’larının eserlerime belli belirsiz figürler olarak yansıdığını söyleyebilirim.
Âşık Veysel’deki gibi Hüseyni makamının karar kıldığı bu türkü dili, benim, güçlü yorumcu Serenad Bağcan ile vereceğim 5 Temmuz Arguvan konserimde, seyirciye çok tanıdık gelecektir.
İyi ki gidiyoruz Arguvan’a. 
Hatta beraberce bir de Arguvan türküsü söylesek, o akşam Nâzım Hikmet Meydanı’na gelen binlerce kişi ile birlikte çok da güzel olur diye düşünüyorum. 
Bu konser, tamamen bir müzik kültür buluşmasıdır, hiçbir siyasi içeriği yoktur, hiçbir slogana, siyasi partinin propagandasına gerek yoktur, müzik insanlığın evrensel ortak dilidir, Arguvan müziği Japonya’da da müziktir, Peru’da da müziktir... 
Biliyorsunuz geçenlerde bir yazı yazmış, Munzur ve Arguvan konserlerinin organizasyonunun başarılamamasına sinirlenmiştim. Munzur konseri seneye kaldıysa da Arguvan’daki konseri başarabildiler. Yani bu sefer kızdığımız işe yaradı. 
Şimdi, bu organizasyonu yapanlara ben buradan isim vermeden teşekkür etmek istiyorum. 
Arguvan meydanına piyanoyu koyacağız, emeği geçenlere teşekkür ederim, bu yazki konser dizimizde Paris / Brüksel / İstanbul / Arguvan sırasıyla gidiyor, herhalde çok güzel bir müzik buluşması yaşayacağız.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Cevahir Eren
Cevahir Eren - 8 yıl Önce

Teşekkürler arguvan i onurlandirdiniz

ali akdeniz
ali akdeniz - 8 yıl Önce

Cok tesekkur ler fazil say ve gurubuna

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56