HRANT DİNKİN KATİLİ SADECE 11 YIL YATACAK

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’a 22 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

HRANT DİNKİN KATİLİ SADECE 11 YIL YATACAK
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dinkin katili, duruşmalara sanık değil de suça itilmiş çocuk tanımıyla katılan Ogün Samasta 22 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Çağlayan Adalet Sarayında karar duruşmasına çıkan Samast, ıslah olduğunu, eğitimsiz ve cahil oluşunun kullanıldığını iddia ederek beraatini istedi. Mahkeme ise cezada alt sınır kullanmayarak Samasta tasarlayarak adam öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından cezalandırdı. Suç tarihinde 17 yaşında Samast, cezaevinde kaldığı sürede göz önünde bulundurulduğunda toplam 11 yıl daha tutuklu kalacak.

Çağlayan Adalet Sarayındaki Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına Samast ve Dink ailesinin avukatları katıldı. Samast savunmasında, kötü bir eğitim sonucu suça sürüklendiğini savunarak, bu durumundan faydalanan Yasin Hayalin kendisini yönlendirdiğini, üzerinde baskı kurduğunu iddia etti. Medyanın kendisini yönlendirdiğini ileri süren Samast, Ben nerden bilirdim Agosu, nerden bilirim vatan hainliğini, nerden tanırdım Dinki? Emin Çölaşan, Ertuğrul Özkök ile Hürriyet ve Vatan gazeteleri insanları dehşete düşüren açıklamalara yer verdi. Ne diyorlar? vatan haini bölücü düşmanı yok et. Sonuçta beni bu olaya yönlendiriyor. Bu haberi yapan, kendi hayalindekini yaptırmak için medya yolunu kullanırsa hata ve kusurun yüzde 55i onlara aittir. Kusurlarının bedelini yargı önünde çekmelidirler dedi.

‘Belki de Samast ateş etmemiş’

Sanık Samastın ardından avukatı Levent Yıldırım da Dinke ateş eden kişinin kim olduğunun kamera kayıtlarında olmadığını, tanıkların hiçbirinin de ateş eden kişi görmediğini söylediğini anlattı. Olay yerinde birden fazla kişinin olduğu ancak bu kişilerin belirlenmediğini söyleyen Yıldırım, Belki de Samast ateş etmemiş, diğer kişi veya kişiler ateş etmiş, iş Ogüne yıkılmak istenmiştir dedi.

Son sözü sorulan Samast ise Beraatimi istiyorum dedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Dinki tasarlayarak öldürmek suçundan Samastıağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı ancak bu cezayı Samastın olay tarihinde 18 yaşından küçük olmasını dikkate alarak 21.5 yıla düşürdü.

Samasta ruhsatsız silah bulundurmak suçundan da önce 2 yıl hapis cezası ve 900 TL adli para cezası veren mahkeme, yine suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olması nedeniyl cezayı 1 yıl 4 ay hapis cezası ve 600 TL adli para cezasına indirdi. Mahkeme, Samasta tasarlayarak adam öldürmek ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56