NAZIM HİKMET KÜBA\'DA ANILDI

Nâzım Hikmet doğumunun 108. yılında Küba’da anıldı. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ve Nicolas Guillen Vakfı’nın birlikte düzenlediği tören, 15 Ocak’ta Havana’da Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (UNEAC) Salonu’nda yapıldı.

NAZIM HİKMET KÜBA\'DA ANILDI

Nâzım Hikmet Küba’da anıldı

Nâzım Hikmet doğumunun 108. yılında Küba’da anıldı. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ve Nicolas Guillen Vakfı’nın birlikte düzenlediği tören, 15 Ocak’ta Havana’da Yazarlar ve Sanatçılar Birliği (UNEAC) Salonu’nda yapıldı. Törene aralarında Füsun Akatlı, Mehmet Aksoy, Umur Bugay, Genco Erkal, Zeynep Irgat, Zehra İpşiroğlu, Arif Keskiner, Pınar Kür, Zeynep Oral, Nedim Saban ve Hıfzı Topuz’un da bulunduğu çok sayıda yazar, şair ve sanatçı ile, Küba’nın eski Ankara Büyükelçisi yazar Ernesto Gomez Abascal ve Türkiye’nin Küba Büyükelçisi İnci Tümay katıldı.

Havana’ya yerleştirilmek üzere getirilen Nâzım Hikmet Anıtı, Türk ve Kübalı sanatçıların katılımıyla düzenlenen törene damgasını vurdu. Törende, heykeltıraş Mehmet Aksoy, Guillen Vakfı Başkanı Guillen’e, Havana’da Şairler Parkı’na Nicolas Guillen ve Pablo Neruda ile birlikte yerleştirilmesini önerdiği anıtının küçük bir kopyasını armağan etti. Ünlü Kübalı gitar sanatçısı Luis Manuel Molinas’ın Granados, Garay ve Rodrigo’nun bestelerinden oluşan müzik dinletisi sonrasında genç Kübalı şair Karel Leyva, Nâzım Hikmet için yazdığı şiiri okudu. Orhan Şallıel piyanosuyla harman dalını salsayla yorumladı ve Zülfü Livaneli’nin bestesi “Karlı Kayın Ormanı” yine Şallıel piyanosu eşliğinde Türkiye Delegasyonu tarafından seslendirildi. Törenin son bölümünde Kübalı oyuncu Claudia Rojas İspanyolca ve Genco Erkal Türkçe Nâzım Hikmet şiirleri okudu.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56