ALİ RIZA GELİRLİ’YE ŞİİR ÖDÜLÜ

Şair yazar Raşit Kara adına düzenlen şiir ödülleri sahiplerini buldu. Ermişli Köyünden Ali Rıza Gelirlinin İlkel Savaşların Toprağı adlı şiiri birincilik ödülüne layık görüldü.

ALİ RIZA GELİRLİ’YE ŞİİR ÖDÜLÜ
Şair yazar Raşit Kara adına düzenlen şiir ödülleri sahiplerini buldu.
Bu yıl 8. kez düzenlenen ödüllerde Ali Rıza Gelirli, Serpil Kaya ve Ata Yiğiz ödüle değer görüldü.
Sanatçılara ödülleri 8 Eylül Cumartesi Kınalıada’da düzenlen törenle verildi.

Raşit Kara Şiiri Ödüdleü’ne değer görülen Arguvan’ın Ermişli Köyü’nde dünyaya gelen ve yaşamını İstanbul’da sürdüren Ali Rıza Gelirli’yi kutluyoruz.

Ödülünü Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın elinden alan Ali Rıza Gelirli önce kısa bir konuşma yaptı, sonrasında da ödüle değer görülen şiirini okudu.
 
Ali Rıza Gelirli’nin konuşması: “Sınırlı bir ahlak ve sınırsız bir ahlaksızlık çağındayız. Bunu öğreneli epey bir zaman oldu. Bu güzel etkinliği böylesi bir toplum koşullarında yapıyoruz. Arada bir böylesi güzel etkinlik ve anmaların olması bize bir ölçüde nefes aldırıyor.
 Ve, fakat, ancak şu an kader anı diyebileceğim bir gündeyim. Şiiri birinci seçilen şiirin yazarıyım. Bundan mutluluk duyuyorum. Mümkün olsa da bugün burada yeni sözler söyleyebilsem size. Denemek istiyorum. Zira gezegenimiz yeni bir siyaset, yeni bir sanat, yeni bir şiir, yeni bir insan istiyor. İktidar üreten dört köşe masayı değil, iktidarı bölüştüren yuvarlak masayı istiyor. Raşit Kara yaşanışıyla bunu denedi kanısındayım. Şiiriyle denedi, öyküsüyle denedi, aktivist kişiliğiyle denedi.
Tabii bu gün konumuz şiir olduğu için yüzümüz şiire dönük. Şiirin başka bir dile çevrilemeyeceğine dair yaygın bir inanış ve kanı vardır. Ben bu düşünceyi şöyle bir kenara koymak istiyorum. Nedeni; belki pek çok kişiye çelişki gibi gelecek ama bir yanıyla şiir aslında bir çeviri dilidir. Okuyan her kişide başka bir dile başka bir duyguya çevrilir. Böylesi bir “çevrilme” yeteneğinden yoksun bir metin zaten şiir niteliği kazanamaz. Şiiri özel yapan da budur. Bir düşünün, Raşit Kara şiiri bu gün kadar kaç duyguya çevrilmiştir.
Bu sözlerden sonra Cemal Süreya’ yı hatırlıyorum. Gözleri göz değil, gözistan” diyor. Bunu çok açık ki sevdiği kadına diyor. Ben de Raşit Kara’ya “sözleri söz değil, sözistan” diyerek hakkını teslim etmek istiyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm katılımcıları selamlıyor, saygılar sunuyorum.
  
Ali Rıza Gelirli’nin ödüle değer görülen şiiri…
 
 İLKEL SAVAŞLARIN TOPRAĞI
 
Ah zaman!
Kazısam kaç kat yalan çıkar üzerinden
 
Duvarsız, bacasız, saatsizim
Toprağın kardeşi, suyun oğluyum
Sınırsız ağrısıyım yeryüzünün
 
Kurudu otlar
Ve dudakları çatladı dere yataklarımın
Dallarım inceldi
Çoğul bir tebessüm gibi yayılmak için yüzüne
 
Tüm âlemi içinde barındıran
Yatağında yeniden akmayı öğrendiğim nehir
Unuttuğum bedenimi yeniden bulduğum ayinsin
 
Aynı çığlıktan kopup geldik
İnsanın ulaşabildiği en yüksek yalnızlıktan
 
Ey ilkel savaşların toprağı!
Beni tohum yapıp kendine eken
Büyüdü aklıma diktiğin fidan
 
Bir ses ver inanayım
Dünyanın güzel bir yer olduğuna
Gözümün önü; kuş uçar, kervan geçer olsun
 
Ah! Geldi mi vakit?
Tam arınmıştım çakıl taşı gibi
Fazlalıklarımdan
 
Ali Rıza Gelirli
 
1962 yılında Malatya'nın Arguvan İlçesi'nin Ermişli Köyü'nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi İstanbul'da okudu. Hayatını sürdürebilmek için pek çok işte çalıştı. Felsefe ve şiir başlıca ilgi alanı oldu. Çeşitli dergi ve gazetelerde felsefe-deneme tarzında yazıları ve şiirleri yayımlandı. Deneme-Felsefe dalındaki çalışmaları "1. İsmet Kemal Karadayı Onur Ödülleri" bağlamında yapılan etkinlikte, "deneme" dalında "onur ödülü” ne layık görüldü.
Gelirli'nin yayımlanmış eserleri şunlardır:
Şiir: Acemi Yaşamlar (2010, Parşömen Yayınları), Sözdeki Kesik İzi (2012, Digraf Yayınları), Kendi Boşluğunda (2013, Kibele Yayınları)
Deneme-Felsefe: Şiddetin Anatomisi (2008, Anfora Yayanları), Tahakkümün Anatomisi (2009, Parşömen Yayınları), Özgürlüğün Anatomisi (2010, Kibele Yayınları), Efendisiz Demokrasi (2011, Kibele Yayınları), Demokrasi Komplosu (2012) Kibele Yayınları), Karşı Çıkabilmenin Sükûneti (2014, Kibele Yayınları) Özgür Aşk (2016, Şiirden Yayınları) Sözcükler (2017, Kibele Yayımları) Uygarlık için Anti Tez (Zuzu yayınları, 2018)

Kaynak: Kadir İncesu

 
 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 09:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56