ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ OZANLARI ANMA ETKİNLİĞİNDE ALİ KILIÇ'I ANACAK

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği geleneksel olarak her yıl düzenlediği Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliğinin sekizincisinde 26.02.2015 tarihinde aramızdan ayrılan Arguvan'ın önemli kültür elçilerinden Karahüyüklü emekli Öğretmen, Şair Ali Kılıç’ı anacak.

ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ OZANLARI ANMA ETKİNLİĞİNDE ALİ KILIÇ'I ANACAK
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği geleneksel olarak her yıl düzenlediği  Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliğinin sekizincisinde 26.02.2015 tarihinde aramızdan ayrılan Arguvan'ın önemli kültür elçilerinden Karahüyüklü emekli Öğretmen, Şair  Ali Kılıç’ı anacak.

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu yapığı açıklamada Ali KILIÇ'ı anacağımız "8. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliği'nde" tüm Arguvanlıları ve dostlarımızı etkinlikte görmekten onur duyacaklarını belirttiler.

Etkinlik Tarihi ve Saati: 28 Kasım 2015 Saat 17:00
Adres: Serçeşme Cemevi ve Kültür merkezi Yeni Batı Mah. Şehit Mehmet Kolcu Soka. No 18 BATIKENT- ANKARA 


ALİ KILIÇ
Malatya’nın Arguvan ilçesinin Karahöyük köyünde 22.10.1924 tarihinde doğdu. 3 Kasım 1928 tarihinde harf inkılabı oldu, dört yaşında başladığı okulu 4 yılda bitirdi. Babası Arapkir`e göçtüğünde Arapkir’de ortaokul yoktu, 22.05.1933’te annesi vefat edince köye geri dönüp, en ağır işlerde çalıştı. 15.08.1937 tarihinde Malatya’ya gitti. Mensucat fabrikasının temelinde usta olarak çalıştı. Boş zamanını Halk Evi’nde okuyarak geçirdi.11 Ekim 1940’ta Akçadağ köy enstitüsüne girdi. 18 Kasım 1944’te mezun oldu. Öğretmen olarak Karahöyük köyüne atandı. 15 yıl köyde çalıştı, iki yıl Mineyik köyünde 13 yıl Malatya merkez Atatürk İlkokulu ve Cengiz Topel İlkokullarında çalışıp, 1974 yılında emekli oldu ve halen çalışıyor, öğreniyor, öğretiyor, yazıyor. Hayatındaki gül ve dikenler adlı  40 şiirlik bir kitabı basıldı. (sınırlı sayıda) kalan 60 şiiri ile beraber 200 şiiri mevcut. 12 şiiri oğlu Dr. Hasan Basri Kılıç tarafından müziklendirildi. Şiirlerinin müziklendirme çalışmaları ve yeni şiirlerinin kitap haline getirilme çalışmaları yapılmış, Ankara Höyük isimli şiir kitabı çıkmıştır. Ankara’da oturan  Ali Kılıç 26.02.2015 tarihinde hayatını kaybetti. Öğrencilerine yazdırdığı şiirleri, kendi şiirlerini ulusal bayramlarda okutan Ali Kılıç,  aşıklık eğitimine ilokulda başlamıştır. Karahüyük Köyü ilkokulunda Ali Yılmaz, Sadık Yılmaz (Ahoğlu), Abdullah Doğan (Doğani), Tevabil Temiroğlu (Aşık Yoksuli-Minayik ilkokulunda iki yıl), Mehmet Ali Kılıç’a öğretmenlik yapmış; oğlu Hasan Basri Kılıç’a (Basiri) ye bire bir eğitim vermiştir.


Duyuru Kaynağı:İbrahim Özgür Bektaş


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
H.Gazi Celik
H.Gazi Celik - 8 yıl Önce

İst.Eymir koyu. Der.Baş Başarılar Diliyorum

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56