ARGUVAN ANILARI ANLATILARI KİTABI ÇIKTI

Arguvan Anıları Anlatıları kitabı Rıza Parlak tarafından hazırlandı, yayına hazırlanmasında Süleyman Özerol ‘da katkı sundu.

 ARGUVAN ANILARI ANLATILARI KİTABI ÇIKTI

Arguvan Anıları Anlatıları kitabı Rıza Parlak tarafından hazırlandı, yayına hazırlanmasında Süleyman Özerol ‘da katkı sundu Sage Yayıncılıktan çıktı.

Kitaptan Alıntı

İnsanların yaşadığı bölgede kendilerine has esprileri vardır. Anadolu insanı her koşulda espri yaparaktan, hem yeteneklerini hem de zekasını konuşturmuştur. Esprileri, Fransızca bir kelime olup “zekice” anlamına gelir. Zaten hazır cevap insanlarda aynı zamanda zekidir. Her ilde her ilçede ve her köyde esprileriyle öne çıkan insanlara rastlarız. Örneğin Arguvan’da Kenan Amca, Kömürlük’te Karael, Kızık’ta Kör Sadık ve Şotik’te Şeğo (Şeyho) Amca nasıl aklımıza geliyorsa, Arguvan’ın her köyünde de sayısız örnekleri vardır. Bunlar yöreye has esprileri ile her biri ayrı değere sahiptir. Hem yaşarken hem de öldükten sonra adları kulaktan kulağa ve söylemleri dilden dile dolaşır. Bunlar toplumumuzun yarattığı gerçek değerler olup, yaşadıkları yöreye dramatik olaylardan dahi espri üreterek toplumsal barışa büyük katkıları olmuş kişilerdir.

www.arguvanhaber.com

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56