ARGUVANLI OZAN ABBAS EKİCİ’NİN MEZARIMIN İŞARETİ KIRMIZI İSİMLİ KİTABI HAZIRLANDI

Arguvan kültürünün yaşatılması, yarınlara doğru bir şekilde aktarılması adına önemli hizmetleri ve katkısı olan hemşehrimiz Hüseyin Şahin örnek bir kitap çalışmasına daha imzasını attı.

ARGUVANLI OZAN ABBAS EKİCİ’NİN MEZARIMIN İŞARETİ KIRMIZI İSİMLİ KİTABI HAZIRLANDI
Arguvan türkülerinin ozanıydı Abbas Ekici...
Arguvan'ın kadife sesli güzel yürekli ozanına gönül borcumuzu birazcık da olsa ödeyebildiksek ne mutlu bize...

Bugüne kadar bilinmeyen eserlerini derleyip, bilgi ve belgelerle destekleyerek  bilimsel bir bakışla yayına hazırladığım "ARGUVANLI OZAN ABBAS EKİCİ/MEZARIMIN İŞARETİ KIRMIZI" İsimli kitabımı ozanımızın vefatının 23. yılında sevenleriyle buluşturuyoruz.

Hüseyin Şahin/ Uzm. Antropolog
 
ARGUVANLI OZAN ABBAS EKİCİ
“MEZARIMIN İŞARETİ KIRMIZI”
                                                                                                                        Hüseyin ŞAHİN
                                                                                                                          Uzm. Antropolog
 
Arguvan… Türküler diyarı, ozanlar diyarı Arguvan.; Hangi haneye varsanız sizi tanısın ya da tanımasın güler yüzle karşılayan, sazıyla-sözüyle, muhabbetiyle sizi ağırlayan güzel insanlar yurdu Arguvan … Arguvan yöresinin türkülerindeki gibi gözü-gönlü geniş, sofrası açık, sevgi-dostluk ve barışa inanan, aydın-erdemli, çağının sorumluğunu bilen, hak hukuk sahibi, hoşgörülü ve anlayışlı insanının duygu yükü her okuduğumuz-dinlediğimiz her türküye işlenmiştir.
 
Arguvan İlçesi; Malatya İline 70 km mesafede bir asfalt yolla bağlıdır. Kuzeyinde Sivas’ın Divriği İlçesi sınırı, batısında Hekimhan, güneybatısında Yazıhan,  doğusunda Elazığ sınırı bulunur. Abbas Ekici de bu güzel diyarda doğmuş, büyümüş, birçok Arguvanlı gibi gurbete, ekmeğini kazanmak için gurbetin de uzağına, Almanya’ya gitmiş bir ozanımız. Yıllar önce çok farklı bir yorumdan Arguvan türküsü dinlemiştim. Beni o kadar etkilemişti ki, kim olduğunu yanımdakilere sormuş, Abbas Ekici yanıtını alınca da başka türküleri var mı? diye de merak etmiştim. Sonra araştırdım; bir özel kaseti olduğunu gördüm. Arguvan’da Abbas Ekici ile ilgili sorularıma tam yanıt bulamamıştım. Ancak çevrede hem sesiyle hem de kişiliğiyle çok seviliyordu.

Devamını kitapta -okuyabilirsiniz


www.arguvanhaber.com

 

Türkiye Genel Dağıtımı:
ATAKAN MÜZİK (0532 696 87 28)
CEZMİ KARTAY CADDESİ -MALATYA


 
 
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 11:01

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56