Gazeteci M.Duran Özkan’ın İkinci Kitabı Dağın Şeyhi ve Sultan İsimli Romanı Çıktı

Gazeteci Mehmet Duran Özkan’ın 528 sayfadan oluşan ikinci kitabı Dağın Şeyhi ve Sultan isimli romanı gibi Ritim Pulus yayınlarından çıktı.

Gazeteci M.Duran Özkan’ın İkinci Kitabı Dağın Şeyhi ve Sultan İsimli Romanı Çıktı

Gazeteci Mehmet Duran Özkan’ın 528 sayfadan oluşan ikinci kitabı Dağın Şeyhi ve Sultan isimli  romanı gibi Ritim Pulus yayınlarından çıktı.

Tarihi bir gerçeklilikten yola çıkan Özkan; tarihi kurgu ile birleştirip, felsefi sürükleyici bir roman kaleme almış. Okur romanın sayfaları arasında tarihsel gerçekliğe doğru yol alırken kurgusal bir atmosferde felsefi gerçeklilikle buluşup zihinsel çıkarımlar yapabiliyor. Anadolu’nun kadim menkıbeleri felsefe ile harmanlanıp sayfalar arasında yeniden ışık bulup okur ile buluşuyor.

Özkan’ın romanında;   

Okuyucuya farklı bir pencereden olaylar dizinine bakış sunarak belki de ilk kez duyacağı, heyecanlanacağı, farklı dünyalara yolcuğa çıkacağı kapılar aralıyor. Bu yönüyle de kitap ilgiyi üzerine topluyor.

Kitap bir  yandan Mısır’ı fetih ederek halifelikte çift başlılığa son veren, ardından Kudüs’ü haçlıların elinden alan Selahaddin Eyyubi’yi; diğer yandan kurnaz, akıllı, bir o kadar da gözünü kırpmadan kralların, sultanların, vezirlerin öldürülme emrini veren, dağların zirvesinde kalelerde yaşamını süren Haşhaşiler’in Hasan Sabbah’dan sonraki en ünlü şeyhi Raşidüddin Sinan’ın yaşam öyküsünden kesitler sunuyor.

Biri devasa ordusu, zamanın en iyi savaş araçları ile bölgenin en güçlü askeri gücüne sahip; hayalleri-beklentileri, aşkı-sevdası, cesareti-korkuları, tez canlılığı-sabırsızlığı olan sultanı.

Diğeri dağların doruğundaki kalelerinde fedaileri ile yaşayan tek derdi inancını yaymak, cemaatini ayakta tutmak olan bunun için de her yolu meşru sayan zekâsı-kurnazlığı, sabrı-siyasi öngörüsü, âlim kişiliği ile Haşhaşiler’in altın çağını yaşatan şeyhi.

Kaderin kaçınılmazı, bu iki insanı karşı karşıya getirir…

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 08:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56