Kazım Eroğlu’nun Kulluğa Yoktur Rızamız-Alevilik İsimli Kitabı Çıktı

Arguvanlı hemşehrimiz Kazım Eroğlu’un yeni çalışması Kulluğa Yoktur Rızamız-Alevilik isimli kitabı Tekin yayınevinden çıktı.

Kazım Eroğlu’nun Kulluğa Yoktur Rızamız-Alevilik İsimli Kitabı Çıktı
Kitaptan alıntı: Alevilik insan merkezli bir halk öğretisidir. Alevi felsefesi her şeyi insanda görür; tanrının görünür yüzü de olan insan, Aleviler için en yüce ve en kutsal varlıktır… İnsan sevgisine dayalı bir halk inancı olan Alevilik, tutucu ve bağnaz değil sürekli yeniliğe, gelişmeye açık olan devrimci biz öze sahiptir. İşte bu özellik Aleviliğin diğer halk inançlarıyla çok çabuk kaynaşmasını sağlamıştır.
 
Kazım Eroğlu Kimdir.
1956 yılında Malatya Arguvan Aşağı Sülmenli Köyünde doğdu, İlkokulu köyünde, ortaokulu Arguvan İlçe merkezinde, Liseyi de Malatya ve Adana da tamamladı. 76-79 yılları, yüksekokul ve Üniversite (ODTÜ Gaziantep Kampüsü) yıllarıdır. Dedeler kabilesinden yoksul bir köylü ailesinin çocuğu olarak hayata başladı ve çocuk yaştan itibaren Alevi inanç ve gelenekleriyle yetişti. Lise çağlarından itibaren ülkedeki siyesi gelişmelerin etkisi ve politik bilinç kazanılmasına paralel siyesi devrimci mücadele içinde yer aldı .Üniversite eğitimini tamamlayamadan tutsak düştü ve yedi yıla yakın tutsak yaşadı.
86 yılında tutsaklıktan kurtulduktan sonra İstanbul’da yaşamaya başladı. Bu yaşam sürecinde yöre dernek ve vakıfları bünyesinde sosyal ve kültürel faaliyetler içinde yer aldı. Bu çalışmalar sırasında Arguvan yöresinin tarihsel, sosyo ekonomik ve kültürel özelliklerini ve gelişimini yansıtan “Arguvan Destanı-Aydınlığa Dönük Yüzler” isimli  “nehir-şiir” türünden bir eser oluşturdu. Bu çalışmanın ardından Aleviliği ve Alevileri, geleneksel algıların ötesinde, objektif, doğru bir biçimde tanıtmak adına bilimsel inceleme ve araştırma içine girdi ve doğrultuda bu ilk eseri kaleme aldı.
 
 
 Kazım Eroğlu İrtibat telefonu: 05353969314

www.arguvanhaber.com
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 08:08

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56