MALATYA'DA 13 ŞUBATTA EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İÇİN YÜRÜNECEK

Alevilerin Eşit Yurttaşlık Platform üyeleri olarak, Malatya'da 13 Şubat Cuma Günü Saat:13:00’da yapılacak olan, eğitimde gericileşmeye karşı Laik, bilimsel anadilde eğitim ve eşit yurttaşlık hakkı için, Kız Meslek Lisesi önünde toplanacağız.

MALATYA'DA 13 ŞUBATTA EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI İÇİN YÜRÜNECEK
Malatya Eşit Yurttaşlık Platform üyelerinin desteklediği 51 Vakıf ve Derneğin ortak basın açıklamasını Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi yaptı. 13 Şubat Cuma Günü Saat:13:00’da yapılacak olan, eğitimde gericileşmeye karşı Laik, bilimsel anadilde eğitim ve eşit yurttaşlık hakkı için bir günlük eğitimi boykot ve iş bırakma eylemini destekleyerek katılacağız dedi.

1-Alevilerin Eşit Yurttaşlık Platform üyeleri olarak, 13 Şubat Cuma Günü Saat:13:00’da yapılacak olan, eğitimde gericileşmeye karşı Laik, bilimsel anadilde eğitim ve eşit yurttaşlık hakkı için, Kız Meslek Lisesi önünde toplanacağız. Milli Eğitim Müdürlüğü önünde son bulacak olan yürüyüşümüzde siyah çelenk bırakıp  Eğitim-Sen’in bir günlük eğitimi boykot ve iş bırakma eylemini destekleyerek katılacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

2-Alevilerin Eşit Yurttaşlık Platformu olarak Anayasadan kaynaklanan demokratik haklarımız için yasal zemininde demokratik kitle örgütleriyle birlikte haklarımız için ortak mücadele edeceğimizi buradan bir kere daha ilan ediyoruz.

3- 90 yıllık Cumhuriyet döneminde ister geçmiş iktidarlar olsun ister 12 yıldır ülkeyi yöneten bu günkü iktidar olsun; Alevi haklarına yönelik hiçbir reformist yani iyileştirici bir çaba içinde olmamıştır. Alevi haklarına yönelik 7 çalıştay yapılmasına rağmen hala bir arpa boyu yol alınamamıştır. Bize göre bu bir aldatma taktiğinden başka bir şey değildir.

4-Bu gün biz Alevi yurttaşlar olarak, bir çoğunluk baskısı ve dini asimilasyon tehdidi altındayız. Ben sayıca çoğum her istediğimi yaparım gibi antidemokratik ve çoğunluk diktatörlüğüne doğru ülkemiz hızla sürüklenmektedir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

   AHİM kararları ile Alevilere yönelik baskı ve ayrımcılığın uluslararası mahkemelerce tescil edilmesine rağmen hala Alevi yurttaşlara yönelik bir iyileştirmemenin yapılmaması bu ayrımcı zihniyetinin devam ettiğinin bariz bir göstergesidir. Biz Alevi yurttaşlar olarak bu ayrımcı ve dışlayıcı siyasi anlayışı kabul etmemiz ve sineye çekmemiz mümkün değildir.

5-Ülkemizde barış ve huzurun tesisi için tüm kesimlerin siyasal sistem içinde temsil edildiği çoğulcu, katılımcı, eşit yurttaşlık temelinde her yurttaşın dilini ve kimliğini özgürce ifade ettiği hiçbir baskı ve dayatmaya maruz kalmadığı demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı yeni bir anayasayla sorunlar çözülebileceğine yürekten inanıyoruz.

CEM VAKFI,

ZEYNEL ABİDİN VAKFI,

HACI BEKTAŞ-I VELİ VAKFI,

PSAKD MALATYA ŞUBESİ,

AZİZ DEDE TÜRBESİ DERNEĞİ,

ALİ KAPISI DERNEĞİ,

KANBERİYE ALEVİ DERNEĞİ,

ARGUVAN ABDAL MUSA DERN.,

SEYİT ALİ SULTAN (KIZILDELİ),

ŞEYH HASAN KÖYÜ DERNEĞİ,

BALYANLILAR DERNEĞİ,

KÜRECİKLİLER DERNEĞİ,

ENGÜZEKLİLER DERNEĞİ,

HİLANLILAR DERNEĞİ,

RAFALILAR DERNEĞİ,

SEYİT UŞAĞI KÖYÜ DERNEĞİ,

RECEPLİLER DERNEĞİ,

SAZLILAR DERNEĞİ,

ATMALILAR DERNEĞİ,


Kaynak: Ali ihsan Öztürk

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56