ŞAH SULTAN DİVANI (SULTAN HATIN) İSİMLİ KİTAP ÇIKTI

Ali İhsan Öztürk'ün hazırladığı ve kendi imkanlarıyla yayınlanan yeni kitabı Şah Sultan (Sultan Hatın) Divanı çıktı.

ŞAH SULTAN DİVANI (SULTAN HATIN) İSİMLİ KİTAP ÇIKTI
 Ali İhsan Öztürk'ün yeni kitabı çıktı.

Ali İhsan Öztürk'ün hazırladığı ve kendi imkanlarıyla yayınlanan yeni kitabı Şah Sultan (Sultan Hatın) Divanı çıktı. Şah Sultan'ın hayatı ve şiirlerinden oluşan bu kitap bir kültür devri olarak yaşatılması adına yapılan bir çalışmadır. Kitapta, Şah Sultan’ın yaşamı ve şiirleri ön plana çıkarılmıştır. Şah Sultan Arguvan’da büyük bir ozandır. Şah Sultan yürekli  bir kadın şairdir.  Bu ozan Arguvan topraklarında yetişmiş ve ürünlerini bu topraklarda vermiştir.

Ali İhsan Öztürk, ‘bu yüce halk ozanının tanıtılması ve şiirlerinin  yeniden keşfedilmesi gerekiyordu. Onun tanıtılmaması bence bir eksiklikti. İşte ben bu anlayışla yola çıkarak onu yeniden gün yüzüne çıkarmaya çalıştım. Çalışma yöresel bir çalışmadır ve Arguvan yöresine aittir. Yöremizde yaşamış bu değerlerin gün yüzüne çıkarılması ve elimize geçen bilgi ve belgelerin paylaşılması gerektiğine inandığımdan, siz okuyucularla buluşturulmasını ve değerlendirilmesi gerektiğini biliyorum. Amacım bu kitabın gelecek kuşaklar için bir kültür aktarması olmasıdır. Yeni araştırmalara kaynak olmasıdır. Ayrıca kitabımın dizgi ve basım sürecinde emek harcayan, kapak tasarımını yapan, Ali Altunok kardeşime de çok teşekkür ederim’ dedi.


ALİ İHSAN ÖZTÜRK KİMDİR?

Arguvan / Bozan Köyü doğumludur. Kültür, Turizm ve sanat çevresiyle içiçedir. Ve bundan dolayı da, ilk sivil toplum örgütüne katılımını 1994 yılında Malatya Turizm Tanıtma Derneği’nin kurulmasına katkı sunarak desteklemiştir. Derneğin günümüze kadar iki dönem yönetim kurulu üyeliğini yapmış ve halen bu dernekteki aktif üyeliği devam etmektedir. 

1996-1998 yılları arasında Sabancı Kültür Merkezi Yardımlaşma ve Koruma Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. 
2001 yılında Malatya Kültür Sanat Derneği (MAKSAD) kurucu üyeliği ve halen dernek başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliği devam etmektedir. 2007-2009 yılları arasında ise dernek başkanlığı görevinde bulunmuştur.

2007 yılında kendi köyü adına (Arguvan-Bozan Köyü) BOZAN-DER adlı derneğin kurulmasına öncülük etmiş, 2009-2012 yılları arasında ise dernek başkanlığı yapmıştır.

MAKSAD Dergisi, Arguvan Yolu Dergisi ve çeşitli internet sitelerinde yazıları yayınlanmaktadır.

Malatya Kültür Sanat ve Malatya Kent Konseyi üyesidir.

Ayrıca yöresel yemek kültürü ve reçeteleri hakkında çalışmalar ve araştırmalarda yapmaktadır. 

Şiirleri ve yazıları ile kültürümüze katkı sunan Ali İhsan Öztürk evli ve iki çocuk babasıdır.

  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56